Споделена история от Образование

Жестоко объркана - Начална педагогика- Заплата на начални учители в България
Здравейте, момиче съм на 16 години и съм доста объркана, относно какво да кандидатствам след 12 клас– знам, че има още 2 години, но времето тече и аз най- после трябва да реша какво да правя с живота си! Тъй като минах през какво ли не - мислех да кандидатствам фармация, право, програмиране вече тотално се (по)обърках. А сега съм се спряла на началната педагогика. До момента съм много добра ученичка и имам хубави оценки, но проблема е там, че не ме влече и нямам страст към един определен предмет. Всячески се опитвам да разбера какво ми е интересно, но без успех. Колебаех се много за фармацията, но НЕ ми върви много биологията на тестове изкарвам 4- ки и като цяло изпитвам някакво МЪЧЕНИЕ като сядам да уча по биология и по химия. Въпросът ми към вас е - Какво да запиша и едновременно да ми дава добри приходи и какви са в момента заплатите на началните учители? Знам, че им много време, но АЗ не мога да реша какво да уча след 12 клас. МОЛЯ ВИ за помощ!

Коментари

1.   Здрасти. Доста често срещан проблем. Говоря базирано на това което виждам че се случва. По голямата част от хората завършили ВУЗ не работят по специалността си и намират друга работа в тотално различна сфера. Според мен няма голям смисъл от висшето образование, но това си е мое мнение което не натяквам на никого.

Докато си млада, разбери какво те влече и започни да го правиш за да се усъвършинстваш. Препоръчвам на всеки да изгледа поне едно видео на Роберт Кийосаки

2.   В България добри приходи имат само ИТ.
Лекарите и адвокатите, изкарват също добри пари, но след 5, 10 год.

Първите години и те работят за смешни пари.
Защо пък да следваш, можеш да научиш някакъв занаят като фризьор-стилист и те изкарват добри пари. Ако го научиш можеш на всякъде по света да си намериш работа.

Корпоративната работа, пък е скучна и заплащането пак не е добро.
Фирмите имат сумати изисквания, а накрая ти дават 100/200 лв. повече от чистач в МОЛА.

3.   Ако започваш да мислиш първо за заплатата не е добре. Засега наблягай на предметите в училище, придобий обща грамотност, научи чужд език, после изкарай шфьорска книжка(ако ти се отдава шофирането), ако трябва поработи1-2 години сл ед завършването на гимназия и тогава си избери професия. Тогава ще си по наясно какво искаш и какво можеш. И ще направиш по правилен избор.

4.   Ako искаш да изкарваш добри пари, научи занаят и започни да работиш. Средната фризьорка изкарва бая повече пари от средния адвокат например. Сравнение с офисни мишки няма сми да се правят изобщо. Ако обичаш да си сред малки деца обаче, няма лошо да учиш за учителка. Просто имай предвид, че ще ти е страшно трудно да си намериш работа като такава, ако нямаш връзки.

5.   Чужди езици не те ли влекат? Как си с английския? Учиш ли втори език? Избери някоя рядка филология (гръцка, арабистика, кореистика и т.н.).

6.   Висшето в България е абсолютна загуба на време. Ако не можеш да учиш в чужбина, не си пропилявай парите и времето.
Казва ти го човек на 22, учил 2 години висше и отказал се доброволно, въпреки отличния си успех. Пълна пародия е висшето.

7.   Работа с висока добавена стойност.

8.   В интерес на истината, ако за фармацевт не те приемат (понеже е доста трудно) , можеш да кандидатстваш и за помощник-фармацевт. Никак не е лошо да си работиш в аптека, и добри пари вземат. Ако се решиш в тази насока, трябва да ходиш на доп.уроци 11,12 клас и да се готвиш за кандидатстудентските изпити. Добре е, че си се замислила още сега, време е да се насочиш.
За начална педагогика е сигурно на 100%, че ще те приемат, каквито и оценки на имаш. Просто всяка втора кандидатства за това. Не че има нещо лошо, но вече има доста кадри. Естествено, може пък да станел някъде начален учител, но е доста трудно да се занимаваш с деца. Аз поне имам една позната, която от скоро завърши и започна, вече е с разбити нерви от ужасната дисциплина на "децата".

9.   Заплатата на младши учител е 1260 лв брутно-малко по-малко от 1000 лв нетно,има доста свободни места,заради занималните,допълнително се плаща 20 лв за класен,1.2% клас прослужено време и на 3 месеца ДМС-около 100 лв,както и 2 пъти годишно пари за дрехи не помня 100 лв или 200 лв.

10.   Относно въпроса на номер 5 : Да, уча английски и мога да кажа, че горе-долу се справям, колкото за 4.50, 5.00 . Уча и втори език- немски, който особено не ми върви, но бутам някак. Не искам да записвам разни филологии, защото просто нямам толкова голяма страст към езиците, но знам, че те изключително помагат!

11.   До номер 9, заплатата на учителите не е 1260 лв., поне не веднага. Майка ми е учител от близо 7 години и още не изкарва и 1000 лв. чисто. Авторката може да си помисли, че като почне веднага ще получи 1000 лв. заплата, ама има да почака.
И това не е за София, но пак в голям град.