Споделена история от Образование

Студентски кредит/ самостоятелно издържане при висше образование?
Здравейте!
Момиче съм в 11 кл. От много време насам не се разбирам с родителите си- те ми говорят неприемливи неща, които само ме отблъскват от тях. Започнах да обмислям варианти дали е възможно сама да се издържам, когато дойде времето за следване в университет.
За мен това звучи може би невъзможно, защото не съм работила преди, нямам някакви квалификации, но прочетох за т. нар. студенстки кредит. Мисля, че след като се изтегли, може да се изплаща, когато студентът завърши образованието си. Имам предвид и лихвите, те също са важни. По принцип мечтата ми е да следвам в чужбина, но ще проуча и в България, ако нещо не се получи.
Някой имал ли е опит със студентски кредит? Ще се радвам да чуя Вашите гледни точки.

Коментари

1.   Студентският кредит е нужен за някои места в чужбина, зависи къде. В Англия несъмнено трябва, защото и преди бяха скъпи, а сега ептен ще скубят чуждестранните студенти. Въпросът е къде искаш да следваш? В Австрия и Германия например таксите за следване са нищожни в доста университети. А и студентски заем (ако има такъв вариант) се дава по принцип за семестриални разноски, не ежедневни. Пак, къде желаеш да учиш, на кой език? За България буквално можеш в ДСК или УниКредит да питаш, те ще ти кажат условията.

Ако е в България, студентска работа се намира - в магазин, заведние или подобно. Ако и ти трябва заем само за таксите на университета, пак е лесно. Но зависи къде искаш да следваш и за какви суми става дума.

2.   Да, но ако си в чужбина и то в няколко страни. Заплатите в Бъглария са малоумно ниски, стипендиите са направени по брутално тъп начин.

3.   До 1

И как става номера? Работиш по 40 часа, 30 си на лескции и на 24 години вече си на паркизани ...

4.   Питала съм за студентски кредит в различни банки, трябва ти поръчител, най-често родител, за да ти го отпуснат.

5.   Издържала съм се сама е София, работех в часовете, в които не бях на лекции и упражнения. Има и разни бюра студентски труд, може и с тях да си намериш работа. Аз съм работила предимно като сервитьорка и в офиси. Живеех на общежитие. Ползвала съм студентски кредит. Вземат се документи от университета за семестриалните такси и се носят в банката и те ги превеждат директно на университета. Лесно ставаше. Връщаш след като завършиш и не беше голяма работа, изплатих го за няколко месеца. Има начин, стига човек да иска, но определено си иска голяма дисциплина.

6.   Авторката:
Здравейте! Обмислям да се пробвам в Германия. Знам, че там семестриалните такси са ниски, но има и други разходи като храна общежитие/квартира, джобни.
Прочетох, че някои банки в България отпускат кредити за следване в чужбина, но както беше казано по-горе, за големи суми е нужен поръчител (родител).

7.   Благодаря за коментарите!

8.   Каквото и да става НЕ ТЕГЛИ КРЕДИТИИИИИ

9.   Ами става - аз уча редовни в Медицински университет и вече 2ра година работя успоредно с ученето - преди това работех само летата.
Трудно е, аз имах по 2 месеца и повече без нито един почивен ден. Трети курс бях цял ден на лекции до 4 и нещо и директно на работа до 22;00. Сега четвърти курс свободните дни от стажа, ходя на работа. Тоест всеки почивен ден ми е на работа и почивам в месеца веднъж (евентуално!) . Миналата сесия я изкарах на работа с намалено работно време, но всеки ден, ходех на 5-6 часа през седмицата и съб и неделя на 8ч. И изкарах сесията.
Трудно ми е, но щом искам да уча.. Бях на косъм много пъти да се откажа.. Но не съм, евентуално след месец завършвам.
Не знам в чужбина как стоят нещата.