Споделена история от Образование

Икономика и Финанси СУ
Здравейте, зрелостник съм, на който му предстои кандидатстване. Силните ми страни са математиката, географията, английският. Исках да попитам изучаващите Икономика и Финанси с английски в СУ, какво им е мнението за тази специалност? По принцип дълго време мислех да уча за учител по математика, но откривайки тази специалност, осъзнах, че мога да приложа уменията си и от други области, както и сертификата си по английски. Пък и нали все пак за учител, като втора опция мога да изкарам следдипломна квалификация или да уча паралелно..
Та за мен специалността изглежда престижна и добре организирана, като се поинтересувах. Ще се радвам да чуя и вашите мнения :)

Коментари

1.   Нищо лично, но тва е специалност тип "мики маус". Ти си знаеш, ама познавам толкова много хора завършили подобни специалности, които бачкат нещо съвсем различно че не е истина.

2.   Точно финансите не са Мики Маус специалност. Най-малкото може да се работи в банка.

3.   Работа в банка е много общо казано. Не ти трябват 4 години, за да работиш на гише.

4.   Точно пък финанси, икономика, международни отношения, философия, маркетинг, бизнес, бизнес мениджмънт са си тип Том и Джери "професии". Един инженер винаги може да се издигне и да стане шеф (или т. нар. "мениджър") , но един, който е завършил бизнес не може да стане инженер, та дори и entry-level. Това е моята логика :)

5.   За всички други съм съгласен, но като финансист за финансите не съм съгласен, че не е специалност. Аз с тази професия се издържам вече 13 г., без да имам връзки, без да живея в София и изкарвам не лоши пари. А в София има работа колкото искаш. Съучениците ми, завършили там финанси всички си работят в банки. А между другото работните места в банка не се изчерпват с гишетата. За кредитен инспектор например си трябва финанси. А и не само банка е вариант. Като не сте запознати, не заблуждавайте човека.

6.   "Работа в банка е много общо казано. Не ти трябват 4 години, за да работиш на гише. "

Айде стига си се правил на урадарен, моля ти се! Много добре си насно, какво искат да ти кажат.

7.   Завърших магистратура в стопанския на СУ, не съм впечатлен от преподаването. Има няколко (3-4) добри преподавателя, има си и яка пародия. Ако си добър по математика, съветвам да се пробваш във ФМИ с математика, приложна математика, статистика, софтуерно инженерство или нещо сходно. Не за друго, но поне винаги ще можеш поне един даскал да станеш, а вероятно ще имаш и други възможности: програмист, аналитик на данни, все нещо.

В стопанския е по-лесно, но това ще ти изиграе жестока шега след завършване, защото вече куцо, кьораво и сакато икономист стана, а истинските експерти по коравите науки липсват. Като минал и през ФМИ, и през СФ, мога с чиста съвест да кажа, че далеч не са на едно ниво. Поне във ФМИ трябва да учиш.

8.   До 4

Логиката ти е разбираема, но само за страните от бившия соц. блок и то не винаги.

10.   №4, философията се преподава в друг факултет. Не знам защо сравняваш чисто хуманитарна специалност с икономиката, нямат почти много общо. Май просто изреждаш дисциплини, които лично мразиш и не разбираш. Икономиката е несериозна? На какво мислиш, че се базира държавното и частното развитие? На хидроинженерство? Ако имаш икономиката за несериозна, то явно не я загряваш, честно казано. Математиката, която гради различните части на икономиката може да накара и физик да си изскубе косата. Обясни ми разликата между Римановия и Итовия интеграл като е толкова лесна икономическата теория.

Разбирането на икономическите процеси е от фундаментална нужда на което и да е общество. Просто напоследък много "икономисти" се навъждат, както и "психолози". Качеството на кадрите от една държава обаче не е представително за цялата академична дисциплина.

А подигравката над филосфията винаги ме радва. Не е физика, вярно е. Нещо доста по-фундаментално е. Виж какво е епистемологията, погледни какво значи фалшифицируемост и кой е Каръл Попър. Жокер, австриец е. Втори жокер, научният метод и виенският кръжок си имат история заедно. Аман от псевдоинтелектуалчета и дребни еснафчета.

11.   С финанси можеш да се занимаваш и без да диплома за финансист. По-добре си развий математиката.

12.   Добре хора, като цяло ви разбрах. Мисълта ми беше, не е ли добър вариант да запиша тази специалност поне ато някакъв престиж, заради самата тежест на СУ, а вече една следдипломна квалификация за учител, или втора специалност педагогика?
От автора