Споделена история от Образование

Не мога да реша какво да уча
Дванадесетокласничка съм. Повечето хора от класа ми са се ориентирали още от 9 клас относно желаните специалности, бъдеща реализация, професия и т. н. Аз все още не мога да реша с какво искам да се занимавам. Всъщност знам какво ми се отдава и с какво категорично не мога да се справя. Аз съм хуманитарен тип- обичам литературата, езиците, философията, психологията, както и изкуството под всякаква форма. Математиката никога не ми е била интересна- това е единственият предмет, по който имах слаби оценки през годините. Не само, че не ми се отдава, но и ми беше напълно безсмислена и безинтересна, затова не полагах никакви усилия, не внимавах в час... Сега, разбира се, горчиво съжалявам, защото има специалности, които харесвам, а там математиката фигурира. Това са ИТ специалностите и икономическите специалности - Маркетинг, Бизнес мениджмънт, Управление и т. н... Излизам от икономическа гимназия и обожавам тези предмети, с изключение на математиката. Но като ви казвам, че не ме бива по математика, не просто означава, че просто имам някакви пропуски, а ТОТАЛНО изпуснат материал от 6 клас насам. Мислех си да запиша право, понеже е хуманитарна наука и мисля, че бих се справила, но пък не бих искала да се занимавам с толкова динамична работа - да стана адвокат - това е далеч моите усещания и интереси. Аз съм човек на изкуството. Мога да кажа, че писането винаги ми се е отдавало, учителите винаги са ми казвали, че имам талант и са изтъквали това мое качество. Не знам - журналистика как ви звучи? Има ли изобщо реализация днес? Категорично не желая българска филология и да стана учител... Толкова съм объркана, усещам как времето ме притиска...

Коментари

1.   Според мен журналистиката би Ви допаднала.

3.   Не й давайте съвети за журналистика. Журналистика като допълнителна квалификация - да. Но просто журналистика като специалност - не. Казва го човек, занимавал се 25 години с журналистика. За да пишеш, трябва да знаеш за какво пишеш, т. е. да си навътре в даден ресор - финанси, политология, икономика, изкуства, според това накъде се насочиш. Да си просто "журналист" е все едно да си просто "лекар" - ама хирург ли си, невролог ли си, гинеколог ли си, кардиолог ли си... не е без значение, нали?

5.   Здравей!
Важно е на теб какво ти харесва, насочи се на там. Има една стара поговорка от Конфуций: Избери работата, която обичаш, и тогава няма да бъдеш принуден да работиш и един ден през живота си.
Да, за ИТ се иска математика, но реално освен в програмирането, за останалите ИТ професии не е толкова важна. Колкото и да си изпуснала материала с една добра подготовка за изпита, може и да се получат нещата, въпрос на желание. Всичко може да се научи.. сядаш и учиш..ходиш на уроци и така. Ако трябва ще пропуснеш 1 година за да се подготвиш, тъкмо ще имаш и време за себе си, да помислиш, да направиш планове. Може и някаква работа да си намериш - ей така за опита да работиш нещо, да видиш какво е, да изградиш навици..
Относно журналистиката - твърдо не по ред причини.
Право - отново не.
ИТ е истината, и пътя, и живота..и ПАРИТЕ!
Успех!