Споделена история от Образование

Ниска оценка на матурата
Здравейте! Днес излязоха резултатите от матурите и реших да споделя с вас моето разочарование. Като един прилежен ученик, с афинитет към литературата и писателката дейност, се изложих тотално на матурата по литература. Шокирах се като видях, че съм изкарала 5.35. Стремях се към много по-висока оценка, имайки предвид, че имам знания, нямам идея какво не ми е достигнало. Въпросът ми е - има ли някакъв шанс да ме приемат в Софийския с подобна оценка? Благодаря за отговора!

Коментари

1.   Една приятелка я приеха с 3 от дипломата за средно образование.
Така, че стига се филмира!!!!!!!
И се стегни ще те приемат!!!!

2.   Зависи от специалността, която ще избереш. Предполагам знаеш, как става балообразуването. Ако дипломата ти е висока, по-голям шанс. Ориентировачно ще ти кажа, обаче, че познавам хора с над 5.50 и на двете матури, и не им стига за филологиите. За другите специалности нямам информация.

4.   От авторката: Насочила съм се предимно към специалностите - Международни отношения, Психология, Комуникационен мениджмънт и Френска филология. Едва ли ще успея да се поместя в някоя от тях.

6.   Оценката ми е 4, 41. Реално не ми тябва да кандидатстването, не съм ходил на уроци и не съм учил особено усилено за изпита, защото се подготвях за кандидатстудентските ми изпити, но се разочаровах, защото мога повече. Реално недостига на точки идва от тезата, резюмето и есето. Общо на трите имам 11 точки от 36 точки. Есето наистина не ми беше най-доброто. Темата не ми хареса- Смисълът на благодеянието. Просто убива мотивацията да пишеш. Почти нищо оригинално не можеш да кажеш и въпреки това не очаквах толкова малко точки. Всички знаем, че оценката на есе е до голяма част субективна, но това беше голямо разочарование. Та от къде на къде ще се оплакваш с такава оценка?

9.   От авторката до коментар номер 6: Съжалявам за резултата ти, надявам се да си се представил прилично на кандидатстудентските ти изпити. Тази 4-ка не доказва абсолютно нищо, както и 6-ците, изкарани по нечестен начин. Идвам от престижно училище и съм възмутена как хора от моя клас с нулева грамотност (срещат се и такива индивиди по добрите училища) са успели да хванат точна петица. Няма да коментирам и учудването от страна на учителите - те също не могат да повярват, че такива хора имат сравнително високи оценки. Нямам представа какво се е случвало тази година с матурите, но определено нещо не е както трябва.

10.   Здрасти! И аз също не останах доволна от оценката си по български и литература като се има предвид, че доста се постарах, така че те разбирам перфектно. При мен се дължеше повече на това, че бях стресирана. От 8ми клас започнаха в училище да ни плашат с тази ''невероятно страшна матура'' и за всички тези години напрежението ми дойде в повече, особено нощта преди самата матура. Сега като си помисля и ми иде да се хлосна по главата, защото е малоумно една оценка от един изпит да ти ''казва'' едва ли не колко знания имаш, при положение, че ти може да си учил усърдно през годините и заради един стрес - нищо. Много е тъпо, че се отделя такова значение върху един изпит и отгоре на всичко имаш само един шанс - каквото изкараш, го изкараш.
Съветвам те да не се нервиш повече за това, защото вече се е случило. Гледай напред, не се сравнявай с наборите си. Важното е какво имаш в главата, а не какво имаш като оценка, защото това е само цифра..
Дано да си ме разбрала. Поздрави!