Споделена история от Образование

Политология
Последно се двоумях между политологията в Софийски и тази в УНСС. Как смятате, къде е по-добре в смисъл на преподаватели, учебен план, кой предлага по-добра база, реализация? Има ли друг университет, в който пък смятате, че е по-добро обучението и от тези двата?

Коментари

1.   Политология и реализация? Ти ебаваш ли се? Ако в някой хубав ден влезеш в топ 10 на политолозите в България, веднъж на 4 г. ще те викат за по едно интервю да направиш един политически анализ. Браво! Направо ще счупиш дохода! Ама през останалите 3 г. и 365 дни не знам какво ще ядеш.

2.   Познавам една млада жена(над 30 години), която завърши Политология в СУ преди 10 години. По специалността не работи а работи като продавачка в магазин за хранителни стоки. Казвала ми е, че съжалява затова, че завършила Политология. Но мен ми прави силно впечатление от разговорите, които съм водил с нея, че е доста начетена.

3.   И двата варианта са добри. Политологията се води икономическа специалност, така че няма да имаш никакъв проблем да работиш като икономист, финансист, журналист, социолог и т. н. Специалността е широкоспектърна и ти дава добри насоки накъде да се ориентираш.

4.   Добър избор, ако искаш да гладуваш.

5.   Ако си реститут или родителите ти са мултимилионери, ако искаш учи Африканистика. Ако искаш да си постоянно недоволен касиер в Лидъл, "учи" политология. В СУ политология над половината преподаватели не си взимат часовете, нито се готвят за часовете. Когато благоволят да се появят, говорят каквото им дойде на момента на акъла. Има 2-3 бели лястовици, ама и те вече са хвърлили бялата кърпа. За УНСС не знам, ама това по принцип не е университет.

6.   3, широкоспектърна? Демек ще разбира от всичко по малко, но от нищо достатъчно.

Отива на интервю за финансист в банка.

- Какво си учил?
- Политология.
- Аха... При толкова финансисти в България, още толквоа счетоводители и икономисти, решихме да вземем теб политологът да ни правиш политически анализ на раздадените кредити.

7.   До 5. Защо смяташ, че УНСС "Не е университет" извинявай :D??

8.   6 - имам предвид, че се учат много разнобразни неща - икономика, право, социология, философия, психология, статистика, религии, геополитика и т.н., които могат да ти дадат насока с какво искаш да се занимаваш - естествено, ако не говорим за творческа или научна професия.
Аз имам 2 висши образования плюс две икономически магистратури и никога през живота ми не ми се наложи да ги покажа на абсолютно никого.
Университета и без това за мен е загуба на време и ако някой очаква да излезе от там научен как да се справя с каквато и да е работа (включително касиер) го очаква изненада. Можеш да учиш и африканистика ако ти е кеф и после да станеш прекрасен мениджър ако имаш качествата за това.
Повечето работи малко или много изискват да можеш да работиш с компютър, да знаеш поне един чужд език, да си комбинативен, учтив, да се справяш добре със стрес и да можеш да спазваш срокове.
Я сега ми кажи в коя специалност ще го научиш това? Аз лично съм учил в Пловдив и имах късмет с преподавателите, но на повечето места се зубрят учебници от комунистическо време.

9.   8, ясно какво се учи, ама с какво ще помогне?

ПС: нямаше нужда от ненужни факти от личния си живот

10.   8, Мисля, че си много прав, така и не разбрах обаче в крайна сметка следвал ли си политология? И с какво се занимаваш сега, ако това си завършил? Казваш също, че никъде не са ти искали дипломите за потвърждение? Откъде накъде, аз все слушам за ученето на нещо, което би ми било полезно за в бъдеще. Все те гледат с по-добро око ако си следвал маркетинг, а не си гледал някакъв курс по него в Гугъл, ако кандидатстваш за такава позиция - маркетингов експерт например.

11.   В нета можеш един милион причини да намериш защо е дупка, седмичке. Ако за теб доцент да ти каже "постави листа, напусни и получаваш 4" е университетско оценяване, тъжно.

12.   10 - да, завършил съм политология в Пловдив и преподавателите и качеството на обучение беше невероятно. Не знам как е сега.
Какво работя? Имам собствена компания, в която се занимаваме с какво ли не - предимно правим софтуери за по-бързо обработване на фактури, формуляри и т.н., отделно поработвам и за други фирми - главно им помагам за счетоводство и данъчни декларации.
Относно дипломите - започнах работа в първата си фирма, преди да съм завършил - искаха основно да можеш да работиш с компютър и английски. Работих там 4 години, след което един приятел от чужбина ми звънна, че мислел да отвори собствена компания и дали не искам да се присъединя към него. Веднага се съгласих.
Аз лично съм наел повече от 300 хора през живота си и изобщо не ми пука кой какви хартийки има. Тествам ги, за да видя какво могат да правят и ако са добри ще ги наема веднага. Така че бих те посъветвал да се концентрираш над уменията си, а не толкова над това къде и какво ще учиш.

13.   До 12

Супер, но помогна ли ти политологията с нещо и какви съвети би дал на младите хора, днес?

14.   12, нещо не схванах, сам си противоречиш. Това трябваше да бъде в подкрепа на политологията ли? Защото историята ти потвърждава обратното. Или искаше само да се похвалиш?

15.   Номер 12 иска да каже, че дори да си завършил Политология, пак може да си намериш добра работа. Със сигурност не като икономист.
Номер 6 искрено ме разсмя.

16.   Не се хващай с тая мизерия!

17.   Включвам се само с личното си мнение.

Съпругът на моя позната завърши политология и, за съжаление, сега разнася зеленчуци... А е умно момче, но идва от нормално семейство без преки политически връзки с "важни" хора.

Ако толкова много го искаш, учи. Никой не може и не бива да те спира. От тази гледна точка няма чак такова кардинално значение къде ще запишеш. Реализация от гледна точка на предлагани позиции конкретно по тази специалност няма никаква, но ако завъртиш нещо около нея с правилните хора и много гърч, може и да си останеш доволен.

Всичко зависи само от теб, контактите и усилията ти.
Успех и попътен вятър!

19.   Реализация с Политология/Полит. науки колкото искаш: лобизъм, връзки с обществеността, журналистика, медии, корпоративни връзки/ международни връзки в компании от среден и голям калибър; маркетинг и т. н и т. н.
Тривиалните професии ги заеби, тях всички ги знаем, това са: политически анализатор, работа в НПО-та, сферата на политиката и международните отношения, както и преподавателска и академична сфера. От теб зависи в каква сфера ще се ориентираш.

Най-важното е да извлечеш максимума от отделните дисциплини, които ти се предлагат и да развиваш практически умения. Университетът ти предлага основа на знания и наръчник как да ги доразвиеш, но най-вече поле за създаване на КОНТАКТИ.