Споделена история от Образование

Не знам какво да запиша! Помощ!
Здравейте. Тази година завършвам средно образование с диплома 5,90. Дзи по БЕЛ - 5,30, по Биология - 5,90.
Аз съм човек, който обожава да учи, да рисува, да пише - като цяло творческа личност.. :D умея доста добре да гримирам, изграждам нокти - самоука съм по принцип. Занимавам се с много неща и не се хваля, но всичко с което се захвана ми приляга, защото се отдавам изцяло на него и докато не ми хареса не го оставям - снимам също /портретна фотография главно/ и така. Дано да съм ви дала маалка представа за себе си. Та от многото и различни неща, които обичам да правя сега не мога да реша какво да уча. Биологията ми е на сърце, за по малко от 6 месеца изучих два учебника, за да се подготвя за матурата и изкарах отлична оценка, а не бях чела нищо по БЗО от 10-ти клас последно. По инф.технологии се справях най-добре от целия клас, когато пишехме сайтове - госпожата казваше, че трябва да запиша за програмист/софт.инженерство, защото виждала потенциал в мен, всичко сама съм си намирала в книги, интернет и т.н. като информация. Проблема е, че задължително трябва да запиша спеиалността, която избера задочно, тъй като живея в сравнително малък град и приятеля ми, с който живея от 2 години, а сме заедно от 5 просто не желае да ходим в друг град. Знам, че може аз да замина за 4-5 години да следвам и после да се върна, но не е там работата, ще бъдем постоянно разделени и връзката после не е същата. Това е моето мислене, били сме разделени, когато той работеше на друго място по 2 седмици и знам какво съм изпитвала.. та силно решена съм да е задочно. Та с любимата ми Биология няма да влезем в медицински, защото там всички специалности са редовни. Видях варианта за учител по Биология, но всички казват - как ще се оправиш с днешните деца, взимат малка заплата /както сме и в по-малък град и повечето учители ги държат тук до пенсия.. надали ще има места/.. Та остават ИТ-науките.. софт.инженерство или приложна информатика във Бургас /задочно/, също и във Варна в свободния уни имат подобна специалост. Но много се притеснявам как ще уча нещата задочно, като няма кой да ти покаже и обясни това-онова, а всичко ще трябва да уча сама - дори задачите от висша математика.. между другото математиката не ми е изобщо на сърце, но... Като цяло обърквацията е доста голяма. Ще се радвам да чуя вашите мнения, дори и да ми препоръчате друга специалност, задочно и къде! Благодаря.

Коментари

1.   Ти трябва да учиш и да се развиваш, а приятелят ти да те подкрепя не да те спира. Не прави компромиси с бъдещето си, защото ако утре на него му скимне да те зареже ще съжаляваш горчиво, че си си пропиляла шансовете за по-добро образование и развитие. Нека не се лъжем в Бургас е много зле положението и работа няма или е ниско заплатена. Всички по-кадърни хора избягаха от този град именно заради това.

2.   И аз като 1 смятам, че образованието ти е по-важно. Щом си решила да си седиш в малкия град- първо разучи пазара на труда- какви специалисти се търсят. Тогава решавай имаш ли шанс да работиш по това, което ще завършиш. С тая биология може да запишеш за медицинска сестра, примерно. Или нещо, което може да се работи дистанционно. Прецени всички плюсове и минуси, и избери най-доброто за себе си, не за някой друг. По-добре в редовна форма, лично мнение. Успех!

3.   Kakво учене, та вие живеете заедно от 2 години. Време ви е за бебе.

4.   Ако приятелят ти те обича, ще те подкрепи. Ти след 10 години виждаш ли се без образование или с професия, която мразиш? Сега е времето да избереш нещо, което ти е на сърце, нещо редовно с биология. Ще се виждате с приятеля ти уикендите и ваканциите. Не си изоставяй образованието, защото после ще ти бъде още по-трудно да се запишеш така желаната специалност. Плюс, че медицинските специалности се търсят в малкия град, а като завършиш задочно ИТ, после къде в малкия град ще работиш? Пак трябва да се местиш в голям град. Ако медицинските специалности са ти на сърце, учи ги сега. И после ще имаш и реализация и удовлствие от това, което правиш. И помни образованието е нещо, което никой не може да ти отнеме.

5.   Ако те кефи да си програмист - още има голямо търсене. Да се оправяш сама с търсенето на информация по сайтове и книги е едно от най-важните качества на един програмист. Може да изкараш няколко курса в СофтУни и до година и половина да си за начинаещ програмист преспокойно. Освен това много програмистки работи може да се работят отдалечено или фрийленс. Въпросът е да те кефи. Щото може биологията да те кефи повече и тогава да трябва да помислиш за медицина и някак да го съвместиш с приятеля ти (примерно и двамата да се преместите в София/Пловдив/Варна).