Споделена история от Образование

ПГАВТ А.С.Попов - Техникум Попов и личното ми мнение
Сега като мина време, вече (1994 - 2021) 25 години реших да напиша мнение за т.нар. техникум.
Завърших паралелка със специалност "Телекомуникационни системи". Съвсем накратко мога да напиша, че няма никакъв смисъл от обучение там.
Нито предлагат работа след това, нито докато се кара стаж.
Проверих дали дипломата се признава и дали може да бъде приравнена в Германия, оказа се, че има разлика в часовете по практика там и тук. Часовете по практика в "А.С Попов" са в пъти по-малко отколкото тези в професионално училище в Германия. Следователно не може да бъде и противоречи на това, което казаха от началото когато се записах там, че важи в цял свят.
Трябва да кажа, че учениците правят каквото си искат в часовете. Бият се, няма да забравя как един беше предложил брак на учителката по физика и те ошавени решиха направят съвещание "за да го накажат".

4 години, които изгубих от живота си и вече знам, че това е ценно пропиляно време, което никога няма да мога да върна.
Учудващо беше, че на краят целият клас завърши при положение, че имаше ученици, които не можеха да четат и пишат.
Една група от класа половината време прекарваше в кафето наречено - Човката. (и те завършиха)
Може би плюс беше, че в класа, в който бях нямаше наркомани. Имаше един, който беше скачал на бой на мен и на няколко други и той като, че ли се друсаше.
Насилието си беше нещо нормално и те си бяха свикнали. Щом още на първият ден 9 клас на някакъв му бяха спукали главата и имаше кръв до чина.

На учителите въобще не им пукаше дали някой е научил нещо.
Ще добавя, че накрая на изпитите за специалността разрешиха да си носим тетрадките и записките от часовете. Това на практика обезсмисля идеята за изпит, тъй като просто преписваш определението и готово.

Класният ръководител (Соня Ахчийска, човекът класна както я наричаха) си беше преподавател по практика и общо взето нищо не преподаваше, а им пускаше телевизия на учениците, ходеше да пазарува домашно прясно мляко и си мезеше някакви салатки и пиеше с други преподаватели като Христо Иванов (Ицо Дебелия) в една стаичка. Пълна пародия. Знам за случай дето някакъв сложил поялника в електрически контакт.

Като обобщение ще напиша, че учениците там се мразеха, не получават накрая никакви знания и реализация. Тапията, която накрая се получава никъде не може да послужи. (даже и в България)
Ще напиша, че това „техническо образование“ беше за мен губене на време. Не препоръчвам.

Коментари

1.   Току що описа ПГЕА Киров, и за мен 4 изгубени години !

2.   Те тия “училища” са си сборища за тъпегьози.
Просто трябват помещения където физически да израстват бъдещите чистачи, общаци и строители на капитализма по света и у нас.
Добре е също така и че ги разделят по полов признак, така щото бъдещите танцьорки и компаньонки и домашни помощнички да не бъдат повредени преждевременно.

3.   ПГЕА Киров нали през 1987 год. имаше паралелка с ГАПС и Роботика. Тази паралелка не подготвяше ли кадри за БУД Интрансмаш. ГАПС - Гъвкави Автоматизирани Производствени Системи. Роботика - Товароподемни роботи. БУД Интрансмаш - Българо - Унгарско Дружество Интрансмаш. София. Бул. Бъкстон № 40. Създадено около 1960 год. с 5800 кила 24 каратово злато пренесено в Социалистическа Република Унгария при договорна цена от 300 Щатски долара за 1 тон= 1000 кг. злато. Същите Щатски Долари са изплатени на България от Унгария.

4.   За съжаление е така. Сега детето завършва седми клас. По принцип искам да усвои умение... Обаче в техникумите е леш, нищо по обявената специалност не се учи. Ако искаш да си заварчик, повече ще научиш за два месеца курс/практика, отколкото за четири години в техникум.

5.   Не само там е такова положението във всички техникуми е така, абсолютно същото беше и в "елитния" ПГТЕ "Хенри Форд", свърталище на наркомани и обратни, с една дума утайката на обществото събрана под един покрив... просто нямам какво да добавя повече и аз като теб си загубих времето, но да сме мислили на времето както се казва!