Споделена история от Образование

Колебание за специалности
Здравейте! Предстои ми кандидастване и се колебая между две специалности в ТУ - "Информатика и софтуерни науки" и " Компютърно и софтуерно инженерство". Може ли някой да ми разясни каква е разликата между двете и съответно реализацията...

Коментари

1.   Без да съм запознат с учебните планове, изхождайки от имената на двете специалности, първата е свързана със софтуер т.с. би трябвало да учиш основно математика и програмни езици, а втората е баш инженерна специалност и ще и се набляга повече на хардуера, математиката и др. инженерни дисциплини като физики, химии и т.н. Ако искаш да ставаш програмист, мястото не е ТУ, но ако нямаш друга алтернатива, то аз бих избрал първата специалност, защото хардуерджии в днешно време не се търсят толкова много, колкото софтуерджии.

ПП Сега разгледах плановете на двете специалности и се оказах прав. Ако искаш да се занимаваш със софтуер - избери първата, ако искаш да се занимаваш с хардуер - втората.

2.   Най-големият и искрен съвет, който мога да ти дам е, да седнеш и да си помислиш за бъдещето! Какво искаш да правиш ти? Ако не си сигурен, проучи въпроса.

Напълно подкрепям номер 1.

За "Информатика и софтуерни науки" - Ако ще учиш математика, то поне запиши специалност "Математика", където също ще се наблегне повече на статистика и прочие.

А за "Компютърно и софтуерно инженерство" - по-добре учи физика.

А ако искаш да учиш програмиране и разработка на софтуерни продукти (защото това е крайният резултат), специалностите "Комптърни науйки" и "Софтуерно инженерство" са за теб. И като човек, минал през двете, ще ти кажа, че ако имаш акъла, да се справиш с физка или математика, ще се справиш и с тези. Как знам ли? Половината ми колеги са я физици, я математици, работят или във финансовия отдел, или в Data Science, но имаме и доста програмисти. Просто те учи да мислиш по начин, който е много аналитичен и добре структуриран, а когато стигнеш до програмиране, то мозъка ти е готов за това.

3.   Благодаря за съветите. :)