Споделена история от Образование

Пловдив или София
Предстои ми да тази година да съм
студентка и да избера град - София или Пловдив. Пловдив е много по-близо до града, в който живея. Много красив град, според мен. От друга страна София е столица, има повече възможности за реализация. В Пловдив се чувам все едно у дома. Също така мястото, където ще живея, е на центъра. А в София... студентски град..
Затруднена съм в избора си, май засега клоня повече към Пловдив. Моля споделете къде е по-добре да уча и живея??

Коментари

1.   София е ТОПА,там са истинските мъже между другото, това са софийските мъжът.
Бейби, осъзнай се преди да сгрешиш...

2.   Живяла съм и на двете места и честно казано ми е било комфортон където и да съм. В София разстоянията са по-големи, по-бавно се стига навсякъде,задръствания,бутаница в метрото и т.н. но на мен ми беше добре в големия град понеже все различни хора виждаш и с различни общуваш.

3.   Запитай се друго.....Къде ще учат 90% от класът ти. Знам, че звучи грешно...Но и аз бях така. София ми беше мечта. От малък град съм, Пловдив ми е по-близо. 98% от класът ми най-вече най-добрите ми приятелки ще са там. Няма да съм сама. Помисли добре. Навсякъде има реализация, зависи колко силно искаш идеята в главата ти да се сбъдне.

4.   Очаквах по-аргументирани отговори, но както и да е. Аз вече съм взела решението, просто исках да чуя мнението на повече хора.
Номер 3 - не ме интересува къде ще учи класът ми, защото аз с тях не се разбирам, дори да сме в един град, едва ли ще поддържам контакт с тях. Дори по възможност бих предпочела много по-далеч от тях!

5.   150км разлика в разстоянието не са нищо. Свиква се след първите няколко месеца. Аз също бях пред тази дилема и в крайна сметка избрах София и не съжалявам изобщо. По това което сме обсъждали с приятели, в София образованието е на по-високо ниво (с изключение на медицинските специалности донякъде) и както сама си споменала има възможности за по-голяма реализация. Част от приятелите ми които учиха или учат в Пловдив имат планове или вече са се преместили в София. Абстрахирай се от това колко близо или далеч е дадено място от родния ти град и избери това което за теб има повече плюсове.
Успех!

6.   Както се колебаете между две възможности, защо не изберете трета :)
Уникална в България специалност - Финансова математика, с завършването на която можете да работите в банки, застраховане и други подходящи за интелигентни млади дами професии.
https://www.uni-ruse.bg/Departments/PMS/finansovamatematika

7.   До номер 6:
Видях и още няколко такива коментари, зад които предполагам стоите Вие и не мога да разбера защо го правите? Защо рекламирате така нагло университета си? Дори и да нямате достатъчно студенти, това не е начинът да привлечете хора, които да се запишат там. Не съм видял ВТУ или ШУ да правят това, което Вие правите. Мисля, че сами си уронвате престижа, като отправяте такива предложения, при положение че никой не е споменавал Русенския университет. Оставете хората на мира и всеки да учи където реши, заради такива като Вас ме е срам, че живея в Русе.

8.   До номер 7:
А защо вие не рекламирате Русе? А това от какво ви е срам си е Ваш личен проблем, за който не мога да помогна.
Колкото до споделянето ми на информация за Русенски университет мисля, че хората имат право на информиран избор.
А за това да ги "оставя на мира" никого нищо не карам да прави, просто споделям информация, което мисля че и без друго е в основата на сайт, който се казва сподели :)
И не виждам, защо на Вас толкова много Ви пречи, това че съм споделила личното си мнение.

9.   Номер 6/8, престани да рекламираш един от най-пропадналите университети, за които не е тайна, че и магаре да пратиш там, ще завърши. Целият университет е пълен с турци от Турция, които завършват без да знаят дори и “Здравей” на български!!! Идват, защото в Турция никъде не ги приемат!
По темата: София, без да се замисляш.

10.   До номер 9:
Откъде имате такава информация? От "достоверни" слухове ли?
Вие завършил ли сте в този университет? Или просто обичате да разпространявате слухове?
Аз съм завършила Русенски университет с успех от цялото следване над 5. Не са ме късали на нито един изпит. Тройките и четворките, които имам за цялото следване (инженер-магистър съм) се събират на пръстите на ръцете ми. След обучението в Русенски университет съм изкарала докторантура по математическо моделиране и приложение на математиката към Българска академия на науките в София.
Във всеки университет има студенти, които не учат, но това не означава че университета не става.
А специално във Финансова математика нито едно "магаре" не може да завърши, ако има случайно попаднали хора още в края на първи курс се отказват.
И между другото за миналата година всички приети в първи курс бяха освободени от семестриални такси за цялото следване и се очаква и тази година да е така.