Споделена история от Образование

Възможно ли е да се завърши висше по някаква ускорена процедура?
Преди учих в НВУ, много бях щастлива, че ме приеха, а въобще не вярвах, че имам шанс там. За мен висшето образование е една от най-големите ми мечти. Учих 1 семестър и прекъснах, но не беше по мое желание и въобще не ми се искаше. Вече съм на 24 години и искам да уча отново. Е, вече не в НВУ, но както и да е. Въпросът ми е мога ли да уча ускорено? Примерно една учебна година да я изкарам като за 1, 5, или 2? И да завърша след 2, максимум 3 години. Не ми се чака 4 години, това е твърде дълго губене на време.

Коментари

1.   Не и от първи курс. А иначе има шанс да ти разрешат да вземеш 2 години за 1, но само ако си с успех над 5,50, а и пак не е сигурно. А и 4 години не са толкова много, а и нищо не ти пречи да запишеш задочно и да работиш, ако толкова се притесняваш, че нямаш стаж. Пък и дори и да не учиш задочно, след 2 курс почти всички работят, пък макар и почасово.

2.   Е, много разглезени станахте днешните младежи. Ако може още с раждането да во дадат по2-3 дипломи за висше образование че да не се мъчите много.
Знаете ли какво е да чакате с часове и дни на очашки, за да си подадете документи за кандидатстване във ВУЗ?
Знаете ли какво е да ходиш всеко ден от 7 сутринта до 7вечерта на лекции и упражнения? /задължително! /
Знаете ли какво е да учиш и да се подготвяш всяка вечер за следващия ден?
Знаете ли какво е да стоиш с часове в библиотеките и да търсиш информация? А да обикаляш целия град, за да намериш пишеща машина/компютър/ и да си подготвиш курсовата работа?
Това са само част от нещата, с които се сблъсквахме ние, студентите от преди 25-30-40години. За битовите условия пък изобщо да не говорим.

3.   Можеш на индивидуален план, като вземаш изпитите от 1 и 2 курс например. Обаче нали се сещаш, че това е сериозно натоварване, освен това доста лекции ще се припокриват?

4.   Възможно е ако IQ-то ти е с 50% над максималното.

5.   Aко можеше и имаше тази опция, то кой щеше да учи 5 години?

6.   До 4

Глупости...

7.   2, бабче/дядо, не ни вълнува грам какво сте правили преди 20-40 години. Върни се там и не се връщай, в миналото живеят само "умните". Сега времената са други и младите можем да си позволим удобства, които вие сте нямали. Преглътни си злобата и комплексите по темата.

9.   Авторката задава много умен и подходящ въпрос, имайки се предвид, че е на 24 и е “изпуснала” годините за университета, но все ще се намери някой простак като номер 2 да се заяжда.
Както и да е, според мен абсолютно нищо не си изтървала, висшето няма да ти помогне с нищо в живота, особено в България, просто се усвояват едни пари от университетите, в повечето случаи без реални знания и винаги без практика как да го приложиш в инстинския живот. Не си губи времето с глупости, а щом искаш да се квалифицираш в нещо - мини някой курс по каквото те влече или нещо, за което има малко предлагане, но голямо търсене от работодателите. Аз например се хванах да уча рядък език, за който в тъп кол център заплатата е минимум от 2500 нагоре. Пък нека висшистите си бачкат за 1000 лв и да приказват как били учили 4-5-6 години.
П.С. Бях на университет 3 семестъра, най-грешните пари в живота ми.
Ж22

10.   Мила, ти това висше образование за губене на време ли го смяташ? Може и така да е, дипломите девалвираха.
Преди 35г., когато бяхме студенти, имахме шега- „Студент първи курс, трета година“, а сега авторката пита как да стане “Студент първа година, трети курс“?!
Тъжно.
Авторке, по-добре не си губи времето.

2, поздравявам те! Не се хаби, няма да те разберат.

11.   Има, да. Лично ще ти я изпечатам дипломата, на най-качествената тоалетна хартия.

Ако за теб един баклавар е "прекалено много" време, то не си за ВУЗ.