Споделена история от Образование

Не е нормално!
Здравейте на всички! Студент съм и вчера имах изпит. През целия семестър ни преподаваше един 80-годишен професор, с някакви негови си супер странни разбирания, никакъв интерес не създаде у нас у предмета му. Даже той несериозно се отнасяше към него. Четеше си бездушно направо от неговия прословут учебник, в кокто къде пропускаше, къде преповтаряше неща, които можехме да си ги прочетем. Още в началото каза, че изпитът ще е писмен - развиване на тема в рамките на 2 астрономически часа.. Понеже аз изобщо не съм в добър във зубрянето на теми, и се притесних, че няма да си взема изпита. От горните курсове ни казаха, че ако темата не ти е едно към едно с неговия учебник, няма да си вземеш никога изпита. Буквално се пръснахме от зубряне на учебника му, цял семестър си играхме с неговия безсмилен труд. На упражненията асистентите също не допринесоха особено за разнообразяване по предмета.. Те си четяха втора лекция. Накрая на изпита ни се падна тема точно от учебника и изобщо никой не следеше за преписване. Всички си преписваха -кой от телефон, кой от някакви листчета. Професорът не се появи, а асистентите проведоха изпита. Днеска, сутринта в 7:30 излизат резултатите и се установи, че целият курс от 235 човека, всички имаме Слаб 2! 235 двойки!
Не мога да повярвам, цял семестър зубрене на учебника му и накрая някакво страшно недоразумение. И просто за един ден- няма и 24 часа, не знам как са успели да проверят 235 работи при положение, че моята тема беше разписана на 6 листа. Физически е невъзможно да прочетата 235 теми с по 5-6 листа за по-малко от 24 часа. На другото отгоре нямаме право да си видим и грешките, които сме допуснали. Писахме писма на асистентите и на професора по мейл- никой не отговаря! Според мен не са постъпили честно, и при положение, че не следяха за преписване и много колеги директно от неговия учебник си копи-пействаха, просто не знаем какво да правим. С повечето колеги сме на мнение да съобщим за това нещо в БТВ!

Коментари

1.   Ето това е българското образование - тотална гнусарщина и комплексарщина. Повечето преподаватели са такива.

2.   Добре дошъл в клуба. В над 50% от изпитите преди 10 години се постъпваше така и то като не преписваш. Не вярвам да си българска филология отделно, така че не е правилно, но е нещо нормално за някои преподаватели това.

3.   В кой университет е това? Знам, че навсякъде има тенденцията да се случват такива неща, но това е доста крайно.

Иначе според мен би било нещо изключително полезно и нужно днешно време медиите да започнат да отразяват този абсурд. Време е да се окопитим малко за това, че качеството на висшите ни училища е ужасяващо ниско, съответно и да направим нещо по въпроса, понеже има какво да се направи, със сигурност, но просто няма воля.

4.   Да обобщя: От 235 човека една част сте назубрили учебника дословно а останалите сте преписвали директно от първоизточника! С една дума от 235 човека, нито един не учил с разбиране, всички сте преписвали и очаквате оценка различна от 2? И какво ще кажете на медиите - Ами ние преписахме дословно и ни писаха двойки!? Повярвай, за отрицателно време могат да бъдат проверени 235 писмени работи, ако всичките са едно към едно. Едни и същи глупости, мултиплицирани на 235 работи. За да вземеш изпит поне с 3 се изисква минимално количество собствена мисъл и да покажеш че можеш самичък да разсъждаваш. Не казваш по каква дисциплина е бил изпитът, но предполагам че става въпрос за хуманна специалност? Не казваш и в кой ВУЗ се разиграва тази драма, но предполагам че не е СУ, защото в повечето факултети изпитите са на две части: писмен и устен. По този начин и целият учебник да си преписал/назубрил и 20 листа да си написал, като започне устната част, веднага си проличава дали наистина разбираш това което си писал или си папагал.

5.   А аз ако знаеш на какви неща съм става свидетел у мойто уни (няма да споменавам име - само ще кажа, че се намира в София и е със съкръщение от 4 букви, първата от които е У, а последната е С...бедна ти е фантазията за каква пародия става на въпрос.

6.   1, повечето от кои (и от къде)?
В СУ определено не са такива...

8.   За съжаление тези преподаватели са много и са навсякъде. При такива няма смисъл да търсиш логика, тях не ги интересува студентът усвоил ли е материала, влага ли собствена мисъл и т. н. - искат като четат да си чуват своите думи. За его става въпрос. В такъв случай просто полагаш усилия да научиш това, което се иска от теб, пък каквото стане. Може пък да имаш късмет и да получиш висока оценка, случвало ми се е. Бих те посъветвала да се обърнеш към декана, но тези, освен всичко останало, са и връзкари.