Споделена история от Образование

Спречкване с учителя по география
Добър ден на всички!
Ученичка съм в 10 клас в уж елитна столична гимназия. По география тази година, не знам защо, но ни смениха прекрасната ни госпожа от 9 клас и ни сложиха един заспал и флегматичен господин в напреднала възраст, който на никаква география не ни научи. През цялата година нито един урок, ама нито един не предаде, нито контролни правихме, нито изпитвания. Само входно и изходно ниво (тест с ограждане) и то, той ни написваше верните отговори на дъската и ние ги преписвахме. А, докато бяхме онлайн изобщо пък не карахме час, изобщо не влизаше.
При присъствените ни часове, той си сядаше зад бюрото, изваждаше си вестник и си решаваше кръстословица, а на нас ни казваше:
-Занимавайте се с нещо там, но бъдете тихи! И всички се забивахме в телефоните. И така 45 минути всеки час. Цяла година нищоправене. Изходното ниво същата история, написа верните отговори на дъската и ние ги преписахме.
Накрая обаче на целия клас писа годишни оценки - тройки и четворки. Всички се ядосахме, защото гоним някои отличен успех. Момчетата реагираха доста бурно, изблици започнаха, тропане по чиновете, гадни изрази по негов адрес. Но господинът не се впечатли много, много, а просто ни оформи за 5-6 минути, стана и си тръгна, нито довиждане не каза, ни нищо. Не е честно, защото цяла година никаква география не учехме, даже не знам какво изобщо трябваше да учим в 10 клас по география, и за капак - тройки и четворки за годишни оценки.
Та въпросът ми е, какво можем да направим при тази несправедливост и нечестност, защото истината е, че директорката на уж елитната ни гимназия, винаги защитава учителите, а нас учениците - кучета ни яли, а срещу въпросния господин и много поколения преди нас казват същото за него, че винаги е бил непукист, и никога не е предавал урок.

Коментари

1.   Нали ви казвам, че в България няма елитни гинмазии. Учителите навсякъде са лумпени и боклушори.
Говорихте ли с родителите?
Според мен казуса е за съда.

2.   Ей каквото и да ви даде и да ви направи човек, вечно сте недоволни .

3.   Абе гледайте си живота, за една география ли сте?
Той човекът го е направил за негово и ваше добро.
Взаимно да не се мъчите, защото повярвай ми с тая география можеше да ви стъжни годината, ако си я предаваше! И тройката като оценка щеше да ви е в много…

4.   Защо не се оплакахте през учебната година, докато си зяпахте телефоните в часа му? Защото сте си мислили, че както правите контролните, така ще ви пише отличните оценки в края на годината, нали?
При свършен факт и приключена учебна година няма какво да се направи. Но за догодина още след първия час, ако нещата са без промяна отивате целия клас при директора. Ако не ви обърне внимание, подавате писмен сигнал в Районния инспекторат по образованието. Те са длъжни да назначат проверка, но как протича тя не съм запозната. При онлайн обучението много ясно се вижда кой учител влиза в стаята, колко време присъства, какви файлове споделя и какво дава като задания за домашна работа.

5.   Коментиращите като че ли никога не са били ученици, обвинявайки децата, въпреки че учителят е виновника в случая. Не всеки гони вашите тройки и четворки. Някои ученици искат по-висок успех, а когато някой учител не може да предостави това, то тогава всичко става объркано.

6.   А цялата година, къде бяхте? 1час, 2 час и ако видиш, че и на 3 час не се променя нищо, пишеш жалба и до директора, но и да Инспектората. Щом директорката не обръща внимание, то лелките в Инспектората ще реагират и тоя ще изхвърчи. Обаче това се прави през учебната година, не след края и. Сега вече нищо не можете да направите.

7.   А ние направо й го казахме на госпожата - "няма ли да се пенсионирате? ". Бях много разочарован в началото на 9 клас, когато разбрах що за "учител" ни се е паднал. Госпожата при нас просто влиза в час и казва "днес няма да правим нищо" демек свободен час. И така е в 70 процента от часовете. И това се случва не в някакво изпаднало училище събрало всички двойкаджии, а в най-"елитната" гимназия на града и едно от топ училищата в страната. А най-абсурдното беше, когато наградиха госпожата за учител на годината!!! При вас е по-гадно, защото сте имали хубав учител, а са ви го махнали. Какво може да направите? В най-добрия случай да се организирате и да кажете, че искате нов учител. Не знам каква е процедурата, но съм чувал, че се е случвало. Разбира се, за ваше добро е да не правите нищо. Подобна честа смяна на учители не води до нищо добро. Ти просто не знаеш кой ще ти се падне. И да, може и да е по-зле.