Споделена история от Образование

Да пропилея ли потенциала си, заради липсата на знания?
Здравейте. Темата е абсурдна и го знам, но нямам къде да си излея душата...

Момче на 16 съм, току-що завърших 9 клас. В началото на учебната година открих потенциала си в това да стана по-добър по Математика. Но проблемът е, че имам страшни пропуски по Геометрия. Преди бях много зле по Математика, но след като опитах да решавам сам, имах усещането, че нищо не можеше да ме спре. Когато бях в разгара си, дойде лятната ваканция. Проблемът е, че няма учител, който да ми обясни задачите. Разчитам на форуми по Математика, но не винаги разбирам за какво се говори. По време на престоя си вкъщи решавам само и единствено задачи по съответния предмет, и се справям страхотно, но понякога се запъвам на някои задачи, което ме демотивира. Схващам теоремите и всичко от този сорт с лекота, но много от задачите от учебника не съответстват с наученото. Харесвам Математиката, и искам да продължа с нея... Но не съм сигурен дали си струва... Бихте ли ме посъветвали? Благодаря предварително :)

Коментари

1.   Скоро си завършил 9-ти клас, няма толкова много за наваксване, така че, ако те влече, действай. Аз на стари години повторих математиката от 5-ти клас до университетско ниво, защото я позабравих, а и не може да знаеш всичко. Използвах главно Кан Академия, уча.се също е страхотен сайт.

Колкото до това, дали си струва, животът е толкова цветен. Не си ангажиран да следваш сляпо едно нещо през цялото време. След 5 години може да намериш нова страст и да смениш попрището. Прави каквото ти е на сърце. Никой не те спира. Успех.

2.   Моят съвет би бил да си потърсиш учител. Аз бях пълна дупка по математика когато завърших 12 клас (едвам вързах 3). Две годинипо-късно ми скимна че искам да ставам инженер - и наваксах цялата гимназиална математика за около 4 месеца до ниво да нямам оценка под 5 на приемен изпит във ВУЗ. До колкото разбирам, ти си с далеч по-малко пропуски, съответно и наваксването им ще стане доста по-бързо. Нито е страшно, нито невъзможно. Успех!

3.   Всичко, което истински ти харесва си струва!
Имай предвид, че повечето от нас са завършили просто нещо, което се е котирало, и дори сега да имаме добра работа с добри заплати не я вършим с удоволствие и само чакаме да дойде уикенда.
Не прави същата грешка.

4.   Еми ориентирай се към ПМГ-природо математическа гимназия.

5.   На руски, английски и вероятно и други езици можеш да намериш уроци дори в ютуб.
Не спирай да учиш щом имаш най- важното, а то е желание!

6.   Ако си толкова добър, колкото твърдиш, ще вземеш учебниците от V до IX клас и ще анваксаш всичко за 2-3 седмици.

7.   Каквото и да решиш да правиш в бъдеще, вероятно ще са ти нужни поне базови знания по математика. Сега си ученик в лятна ваканция, имаш цялото време на света да наваксаш с пропуските. Вземи си учебно помагало или пререшавай задачите от учебника за 8 клас. Наблегни на тези задачи, които те затрудняват повече, за да можеш да ги разбереш. Има форуми, има образователни клипове, има частни учители и умни съученици. Използвай всеки наличен способ. Малко хора харесват математиката, ако сега ти е интересна, хващай здраво и не пускай, наистина е полезно знание.

8.   Можеш да се справиш и без учител, вярвай в себе си. Всяка задача има решение, ще видиш че с опита ще ти става все по лесно. задачите от учебника съответстват, ако не със същия урок то най много с теоремите в предните 3-5 урока. Писателите на учебници така затвърждават знанията на учениците като им поставят понякога задача с наученото от същия учебник от 3-5 урока назад, разрови и ще видиш.