Споделена история от Образование

Да учиш в друг град
Здрвейте... Момиче на 15 години съм. Знам, че вече има теми по този въпрос, но реших да ви помоля за съвет. Тази година ми предстои да съм девети клас уча графичен дизайн, но намерих училище в Благоевград което наистина ми допадна... Паралелката е дентална медицина. Градът ми е на страшно много километри. Пътят от моя град до Благоевград е около 5 часа. Мога да се оправям сама това не е проблем. Единственият проблем са семейството ми. Предполагам, че на всички ни е ясно, че раздялата със семейството почти винаги е тежка. Имам да уча четири години там а след това още четири пак в друг град. Притеснява ме факта, че едни кажи речи 10 години аз няма да бъда до семейството си и после ще съжалявам, че не съм останала при родителите си. Ще дойде ден в който ще съжалявам, че съм,, пропиляла“ едни четири години, защото аз мога и да си остана да уча тук в моя град. Всеки ваш съвет ще ми бъде от полза! Учението когато завърша там нещата са на,, нямам избор " докато сега не е така. Иии честно казано не знам дали си струва да го направя.... Там имам приятелка не съм сама. Благодаря предварително

Коментари

1.   Кво му е тежкото. Преди двайсетина години си беше супер нормално и доста гимназии имаха общежития. На 16 вече имаш право да сключваш брак, а ти се страхуваш да учиш в друг град. Ако пък е толкова зле, ще се върнеш.

2.   Здравей, сигурна ли си, че това искаш да учиш? Вашите какво мислят по въпроса? Според мен е най-добре да поговориш с тях сериозно и да им обясниш, че наистина го искаш, ако е така. Хубаво е обаче да се вслушаш и в тяхното мнение, защото те са способни да ти дадат добри съвети. Отгледали са те, обичат те и искат най-доброто за теб. Така че не се притеснявай да поговориш с тях. Ако сега не отидеш там, ще можеш в университета да запишеш такава специалност, а сега да седнеш и да се подготвяш, докато дойде това време. Разгледай и други университети/училища освен това. Не бързай, а направи информиран избор. Успех! :)

3.   Няма да са само тези години. После ще си си хванала гадже и ще бъдеш с него на квартира или апартамент. Всеки човек все някога се отделя от родителите си. И не го наричай раздяла. Вие не сте се намразили. Просто отиваш в друг град. Те винаги ще бъдат твойте родители, а ти тяхно дете. Няма "раздяла" между родител и дете. Но колкото по-рано детето стане самостоятелно, толкова по-добре.