Споделена история от Образование

Подготовка за устен изпит за хуманитарна специалност
Здравейте. Има въпрос свързан с устните изпити, а именни Вие как се подготвяте/или сте се преди време. Аз уча хуманитарна наука и в частност за тях питам. Ако някой има опит ще се радвам да сподели :), защото така ще ми помогне много! Благодаря!

Коментари

1.   Завършила съм преди години и се подготвях с помощта на баба ми, Бог да я благослови, но жената заслужаваше диплома за висше образование. Ето как ставаше, учех каквото учех и в деня преди изпита или 2 дни преди това, ако съм си сметнала правилно времето, разигравахме изпита. Примерно, въпросите ми са 30 и тя казва число, да кажем 18. Виждаме, кой е номер 18 и аз започвам да говоря все едно тя е професора. И така възможно най-много пъти докато не минем повечето въпроси. Е, времето никога не ми стигаше за всички, но поне гледах въпросите, по които не дъм уверена да ги проиграем. А ако докато говорех забравях нещо, хвърлях едно око на записките си. И така, пък и баба ми стана историк задочно. :) Завършила съм История в СУ, та имаше много дати за помнене. Обаче на баба май и беше интересно. За съжаление когато завършвах бакалавърска степен вече беше много болна, но доживя до дипломирането ми, а аз и показах дипломата и се смях, че това е за нея. Та това беше моят начин. Опитай!

2.   от авторката
благодаря за отговора, а ще ми кажеш ли как точно учиш - повече четеш, развиваш темите и ги четеш или ги разказваш и говориш

3.   Завършила съм, но ако сега ми се наложи да се явявам на изпит пак ще уча както преди. Взимам си учебника, конспекта и една голяма тетрадка и в тетрадката си записвам най-важните неща (дати, битки, личности) по първа тема, т. е. ако в учебника по темата е писано 30 стр, аз ги правя на 3, ама наистина най-основното. По същия начин действам и с въпроси 2, 3, 4... и после чета, докато науча почти на изуст само моите записки. Така знам, че съм научила основното, ако то почна да говоря примерите и пълнежа сами си идват, важното е, че знам датата на битката, кой е спечелил и какво е последвало.
Последният ден пък, както вече ти написах "проигравах" изпита с баба ми. Давах и тетрадката и тя гледаше дали горе долу говоря нещата, които съм написала.
Освен това си имах режим. Имам 10 дни и 30 въпроса, примерно. От тях махам 1 за проиграването, т. е. 30 въпроса за 9 дни. И си смятам по колко въпроса трябва да мина всеки ден. 30:9= 3, 33, т. е. поне по 3, а още по-добре по 4 въпроса. И няма никакви извинения! Като си мина въпросите за деня, мога да правя каквото си искам, но 3 въпроса са задължителни! Защото оставя ли 15 за последния ден става каша и нищо няма да науча. За това бавно, но редовно.
И още нещо каквото и да съм научила, каквото и да сме проигравали с баба ми, вечерта преди изпита не отварях. Идеята беше да ми се изчисти съзнанието и на изпита да ида свежа, а не недоспала и нервна. Каквато съм научила, толкова, за 2 часа преди изпита или през ноща няма шанс да науча кой знае какво.
Освен това гледах да влизам рано, докато професорът още не е уморен и изнервен. Пък и по-добре да се свърши бързо вместо часове наред да треперя в коридора и да питам всеки колега как е минало и да се панирам, че това не го знам или искат подробности.

4.   Завършила съм, но ако сега ми се наложи да се явявам на изпит пак ще уча както преди. Взимам си учебника, конспекта и една голяма тетрадка и в тетрадката си записвам най-важните неща (дати, битки, личности) по първа тема, т. е. ако в учебника по темата е писано 30 стр, аз ги правя на 3, ама наистина най-основното. По същия начин действам и с въпроси 2, 3, 4... и после чета, докато науча почти на изуст само моите записки. Така знам, че съм научила основното, ако то почна да говоря примерите и пълнежа сами си идват, важното е, че знам датата на битката, кой е спечелил и какво е последвало.
Последният ден пък, както вече ти написах "проигравах" изпита с баба ми. Давах и тетрадката и тя гледаше дали горе долу говоря нещата, които съм написала.
Освен това си имах режим. Имам 10 дни и 30 въпроса, примерно. От тях махам 1 за проиграването, т. е. 30 въпроса за 9 дни. И си смятам по колко въпроса трябва да мина всеки ден. 30:9= 3, 33, т. е. поне по 3, а още по-добре по 4 въпроса. И няма никакви извинения! Като си мина въпросите за деня, мога да правя каквото си искам, но 3 въпроса са задължителни! Защото оставя ли 15 за последния ден става каша и нищо няма да науча. За това бавно, но редовно.
И още нещо каквото и да съм научила, каквото и да сме проигравали с баба ми, вечерта преди изпита не отварях. Идеята беше да ми се изчисти съзнанието и на изпита да ида свежа, а не недоспала и нервна. Каквато съм научила, толкова, за 2 часа преди изпита или през ноща няма шанс да науча кой знае какво.
Освен това гледах да влизам рано, докато професорът още не е уморен и изнервен. Пък и по-добре да се свърши бързо вместо часове наред да треперя в коридора и да питам всеки колега как е минало и да се панирам, че това не го знам или искат подробности.

5.   Авторката
Здравей! Благодаря ти много! Помогна ми доста и занапред! И аз уча История в момента.

6.   Авторката
Бях се панирала, че не запомням нищо, а всъщност както си наистина ти трябва да доста пъти четене докато го научиш почти наизуст. Ще следвам съветите ти, бяха ми доста полезни! Благодаря още веднъж.

7.   Новото поколение колеги! :)
Успех!

8.   Така се получава, мен баща ми (професионален археолог) ме научи как да се подготвям за изпитите, някои от които са доста тежки, сега аз давам идея на теб...
Не пишеш в кой курс си, но в горните курсове има много трудни изпити, особено новата и най-новата история, че и 3 част на Русия ми бяха много трудни. Не знам сега кой ги води, но няма и значение, датите, правителствата и изобщо информацията не е станала по-малко. Така, че мен само това ме спасяваше.

9.   Благодаря ти много още веднъж! Сега ще бъда 3 курс, но имам един изпит от 2 и за това пуснах темата тук.
От Авторката

10.   От авторката
може ли да ми дадеш някакви кординати с които да се свържа с теб? но да са такива, че да могат да ги пуснат в сайта.

11.   Отново е авторката
В момента с какво се занимаваш? Интересно ми е :)
номер 7, всъщност друг коментиращ ли е? съжалявам, но не разбрах.. май да?

12.   Не, всички коментари са мои. За съжаление сега не си работя по специалността, офис мениджър съм, но уменията, които съм придобила ми помагат много, защото и в работата ми има много информация за помнене. Колко до координати, не знам дали мога да си дам е-майла без да го изтрият модераторите.
Всеки пак ще пробвам.
roxymarcova@yahoo.com
Ако мога да съм ти полезна с някой съвет или идея за университета, пиши.
Ще се радвам да помогна.