Споделена история от Образование

Дилема! AMD или intel?
Здравейте! Предстой ми не леката задача да си избера компютър(лаптоп), но все още се колебая между двата процесора може ли някой компетентен в тази област да каже кое е по-доброто и съответно кой е най-добрия на intel и кой е най-добрия на AMD. Благодаря много! :)

Коментари

1.   Е сега...най-добрия...взимаш който ти е по джоба. Аз си взех AMD преди време, защото Intel със сходни параметри беше по-скъп. Зависи за какво ще го ползваш този лаптоп...

2.   AMD

3.   Дай някакъв бюджет и за какво ще го използваш компютъра/лаптопа.

Иначе в момента AMD побеждава Intel във всички тестове и ги изравни по цени. Лошото е, че ъпгрейд не предлагат като например новата версия на NVMe за новите SSD устройства (респективно PCExpress 4.0), също така и ThunderBolt, най-бързия интерфейс който сега ще започне да навлиза.
Цените на видео картите са ти основния проблем. Процесорите са почти на едно ниво.
Дай ни някаква информация, за да дадем правилните съвети.

4.   Първо - 90% от лаптопите са боклуци и производителността на мобилният хардуер е в пъти по-ниска от тази на един десктоп.
Aко имаш възможност си закупи десктоп (конфигурация, а не лаптоп)

В момента amd са топа на топа и при най-ниският, и при най-високият клас, аз лично бях около 10 години на Intel, но ноевмри миналата година излязоха процесорите на AMD, и в момента съм с 5900х, a с новите процесори AMD удари такъв шамар на интел, че още не могат да се съвземат.

Нито си написал какъв ти е бюджета, нито си написал за какво ще се ползва лаптопа, нито си написал какъв софтуер ще се използва, ако напишеш малко повече инфо може и да ти помогнем.

Но в момента (до октомври, когато излиза Alder Lake (12-то поколение Intel) АМД ще са си номер едно.

5.   Добре де, за какво предназначение ти е? За работа, за програми, за игри? А и ако ще даваш над 2000 за лаптоп, по-добре си сглоби компютър. Плюс това смятам, че е по-добре да си избереш по-добра видео карта, отколкото процесор.

6.   За лаптоп - само и единствено Интел. АМД само за десктоп. Всички приказки, че "вече" не загряват да ги разправят на някой друг.

7.   Дилемата ти е крайно неоснователна. От едната страна слагаш бюджета, с който разполагаш, от другата какво търсиш ? Баланса сам ще се появи.

9.   Щом задаваш подобен въпрос, то за теб има само един смислен отговор - купи си по-евтиния. При лаптопите спестяват най-много от екран, гледай първо него.

11.   От автора:
Ще го използвам за работа основно. Бюджет 1 000 - 2 000лв

12.   AMD Ryzen прцесорите са по-добрите варианти в момента. Получаваш повече производителнсот за по-ниска цена, не нагряват толкова и батерията държи по-дълго.

Ако е лаптоп за игри/3D, то AMD Ryzen 9 5900HS е кралят в момента ... но късмет да намериш лаптоп за под 3300-400 лева, който да го има. Лично аз бих търсил машина с Ryzen 5800H, защото не е чак толкова слаб, но може да се намеря лаптои за по 1500-600 лева, нос много старо GPU - за по ново, очаквай поне 2300-400 лева цена.

Ако търсиш компютър за всекидневна работа, който трябвада е с AMD или Intel - Lenovo Yoga Slim 7, с Ryzen 4700U, може да се намери за 1400 лева с намаление. Много бързи, леки и с огромен живот на батерията.

Лично за мен, най-добрата машина за тази годината е Macbook Air с M1 процесор, но знам че малко хора ще се съгласят, защото си има не един и два проблема с нея. Може да се намерят и за 2000 лева, ако хванеш хубаво намаление. Няма вентилатор дори, батерията трае по 12-3 часа на РЕАЛНА работа. Разбира се, това може би е непопулярно мнение, но все пак да споделя, за да знаеш и ти.

Просто не съм по гейминг машините, ако се итнересуваш от такива.

13.   До 11 - Не видях, че си публикувал, продаи някаква причина. Ако ще е за работа, давай смело с Lenovo Yoga Слим 7 - батерита държи много, ама много дълго време, дори може да подкара някоя друга игра, а е супер лесен за разнасяне и употреба. Ако ти трбява, спокойно можеш да вържеш два едкрана (един през HDMI и един през USB C порта, защото има DisplayPort в него).

14.   До 4 - Зависи от това, дали имаш реална нужда от подобна производителност.
Доста от мобилните процесори са с производителснот еквивалента на декстоп от преди 3-5 години.
Сравни новите M1 процесори с 6 ядрен, 12 треда (ок, ок, нишков) i7 8700k! Първият е по0мощен, намира се в машина, която има 15 часа живот на батерията и ... е преносим.