Споделена история от Образование

ПОМОЩ! Съвети за научаване на езика
Здравейте! Решила съм да науча английски език колкото се може по-бързо. Но имам голям проблем с ученето на думи. Пиша ги по много пъти, запомням ги за кратко и в последствие ги забравям. С граматиката съм горе долу добре. Може ли да ми дадете някакви съвети за ефективно учене и трайно запаметяване и прилагане на езика? Благодаря

Коментари

1.   Този метод също не беше ефективен и за мен, тъй като в повечето случаи се превръща в едно механично писане без да запомняш нищо. Когато срещнеш нова дума, съставяй изречения с нея, след което ги свързвай в някакъв текст. Започни да си пишеш с чужденци или влизай по някакви форуми (като Reddit), започни да изразяваш мнението си в интернет, научавай някакви фрази с нея, използвай думата често, казвай я на глас няколко пъти, дари ако е нужно, води монолог - ако е сложна за запомняне. Друг начин - напиши на лист списък с всички нови думи, срещу тях съответното им значение и превод, закриваш едната страна, препитваш се сама и съответно правиш проверка дали си научила думата. Научи се да пишеш дефиниции на думите, също и синоними, не само превод, асоциирай думата с други думи. Аз учих френски и на мен не ми се е налагало особено да отделям голямо внимание на думите, които взимахме в даскало, ,тъй като се стремях да запомням всичко в клас, допълнително си обогатявах речника чрез помощта на песни, новини, също често четях и различни френски дискусии по форумите. Надявам се да съм ти била от полза!

2.   Видеа в ютуб с уроци, слагай си слушалките и си слушай дори през свободното време, на разходка т.н.
Обърни си тв-то на английски с телетекст
Влизай в английски групи и форуми, чети и се включвай от време на време
Когато понапреднеш - вокална комуникация задължително!

3.   Старай се да не пишеш думите механично.
Изговаряй ги на глас, докато ги пишеш.
Препитвай се (тоест след като напишеш определен брой думи, се върни и се изпитай на тях).
Започни с тези три неща, после може още съвети да ти дам.

Десятката

4.   Никога не съм вярвал в способността на училищата да учат децата на език. Проблемът е този, че език се не учи само с написване на думи, защото не е ли безсмислено? В смисъл, за какво са ти всичките тези думи, ако няма да ги употребяваш? Именно затова трябва да намериш нещо, върху което да можеш да си упражняваш знанията - било то форуми, онлайн игри, и т.н.

За мен най-ефикасния начин за научаване на език е комуникацията. Но когато няма с кой да си общуваш на съответния език, то става наистина... меко казано объркано. Можеш да опиташ да гледаш видеа на английски (макар че не съм сигурен до каква степен това ще ти помогне с научаването на самия език, защото всичко стига до човека). На мен лично YouTube ми помогна с произношението (което също е от жизнена важност), защото е друго да можеш да пишеш, а друго да говориш.

5.   До номер 4 - авторката изрично подчерта, че изпитва трудност при научаването на нови думи. Това, което ти спомена, е едно упражнение на придобитите ти знания. Без надграждане си загубен. И не съм съгласна с твърдението ти, че училищата нямат способността да учат децата на език. В моята езикова гимназия група от 20 човека (общо от двете немски паралелки, тъй като в нашата езикова имаме две немски паралелки) изкараха С1 по немски език благодарение на добрата подготовка (готвеха се близо 2 години за този изпит), за която се погрижи тяхната учителка по немски. Няма човек от тази група за изпита, който да не го е изкарал това ниво. Аз завърших френска паралелка и наистина забелязах разлика в начина на процедиране при двете учителки. Например нашата не се трогна, когато трябваше да покриваме В2 по френски, остави ни сами да се готвим. В последния момент ни прасна някакви преснимани страници от помагало по формата на изпита, а имай предвид че В2 по френски е равностойно на С1 по английски, тоест нивото на сложност е по-високо. Дори учителката ни по френска литература ни представи формата и изискванията на изпита много по-добре! Наистина да си учител е призвание...

6.   Слушай реч нон стоп всеки ден. Филми си сваляй с английски субтитри и аудио, на ден учи минимум 10-20 думи нови. И ако има с кого да говориш говори ако не си говори на себе си ама на АЕ. Стигнеш ли до момента в който мислиш на дадения език си 6. Хиляди пъти ми се е случвало да сънувам на АЕ. Не ми е роден.

7.   Най лесно е да намериш песни на английски и да запомниш оттам и произношение и превод. След това клипчета в ютуб на интересни за теб теми

8.   Най-лесно и бъзо се научава с практикуване. Намери си някой с които да си пишеш или говориш на английски ако можеш. Пробвай да четеш и да превеждаш текстове и музика. Успех

9.   Пиши съчинения. От най - простите теми - описание на семейството, на приятел, на града, на сезони, на училището, по-сложни теми за приятелството, за Интернет средата, за модата и др. Трябва да се проверяват от учител.