Споделена история от Образование

Видео карти
Здравейте! Може ли да ми кажете коя видеокарта е по-добра
AMD Radeon™ Graphics (споделена памет) или NVIDIA GeForce MX450 (2GB GDDR5) за използване на средно тежки игри.

Коментари

1.   определено NVIDIA GeForce MX450, смятам че повече от това не ти е нужно за да се докоснеш до най новите игри на добро качество но тук идва и въпроса на каква графика ще ги играеш,ако си на 1920х1080 ще можеш на нормални графики без проблем.Но все пак ти говоря за игри от новото поколение.С две думи ще ти върши перфектна работа.Успех

2.   Нито една от двете, какви са тези карти? Едната дори е вградена и не става за нищо. Ако искаш гейминг, или си вземи настолен компютър или трябва да имаш около 2000лв. за добър лаптоп.

3.   Нито едната, това е като да се опитваш да караш жигула на писта. Върви нали, но не е за там автомобила.

4.   Почти съм сигурен, че MX 450 е по-добрият избор, но дай следната информаия:

- Какъв процесор ще позлваш с MX-450?
- Кой Radeon, с кой процесор (предполагам Ryzen), ще ползваш.

Реално, с доста компромиси, ще подкара и Cyberpunk 2077, на 30-ина фрейма, 720p low, а някои заглавия може и до 1080 с 40-50 fps да избута. E-sport игрите ще си вървят със солиднен 60fps на 1080 mid. За такива тънк лаптопи, в които попринцип влизат подогни карти, не можеш да намериш по-добро в момента.

5.   И още нещо, коеото е много важно - виж на колко вата върви картата. Има 2 опции - 12W и 25W. Първата, ще дърпа по-малко ток, ще грее по-малко, но проичводителността ще пострада. При втората опция, ще грее повече, но и всичко ще върви по-добре. Някой лаптопи ти дават опцията, да избираш. Други не.

6.   Маняк, трябва да напишеш какъв ти е бюджета, какво ти е захранването, какви игри играеш, на к'ва резолюция, колко fps тряя да имаш

Цените на видео картите са мн скъпи в момента, до 2023 няма да има оправяне, а и биткойна не спира да расте като стойност, така че по-скъпи ще стават, по-евтини не.

Нещо втора ръка търси 1050, 1050 ti, gtx 1060 3gb, gtx 1650

най-добрите марки са asus, evga, за най-ниският клас може и да си вземеш гигабайт, msi, palit.

7.   От автора: Искам също да попитам и за мнение за Intel Iris Xe Graphics (споделена памет)

8.   MX-450 e осезаемо по-добра от Intex Iris Xe, който от своя страна е по-добър от Radeon-a, който ще видиш в Ryzen 5/7 3xxx и 4xxx сериите. Обаче Radeon-a в Ryzen 7 5800u, е почти същата производителност, като Iris Xe.

Напиши за какво точно ти трябва тази машина. Ако ще е само и еиднствено за игир и не ти трябва портативност - потърси втора ръка настолен с GTX 1070/1080, или дори лаптиоп с такива. Около 4-5 пъти по-добри са.

9.   И аз бих посъветвал автора със същото, както и номера 6 и 8. В момента е абсурдно да се купува нова видео карта или нов лаптоп с висок клас видео карта, защото цените им са безумно завишени. А и при лаптопите, дори и да са игрови такива, слабото място е охлаждането и при продължителна игра над половин час производителността им в почти всички случаи спада, в допълнение на неприятното виене на перките.

Аз имам настолна машина с Nvidia GTX 1660 Ti за работа, но игрите ги играя на Xbox Series X, който купих от "Плесио" до НДК в София за 1019 лева. Подкарва "Cyberpunk 2077" в два режима по избор:
1. Performance mode: 60 кадъра в секунда (рядко спадат на 50) при разделителна способност 1296p (при по-тежки сцени временно спада до 1080p).
2. Quality mode: 30 кадъра в секунда при разделителна способност 1728p (при по-тежки сцени временно спада до 1512p).
Като трябва да се отбележи, че това е версията на играта за Xbox One в режим за обратна съвместимост, който не е оптимизиран за Xbox Series X. До няколко месеца се очаква нова кръпка на играта, така че графично да се възползва напълно от значително по-мощната видео карта на Xbox Series X, като повече обекти на екрана, по-подробни повърхности на геометрията, истински отражения и по-добри светлинни ефекти и сенки.

Между другото, с по-евтиния модел Xbox Series S за 600 лева (периодично някои магазини го намаляват до 500-550 лева) може да се играят съвременните ААА игри на 1080p в повечето случаи при 60 кадъра в секунда, но някои заглавия вървят на 30 или 120 кадъра в секунда. Ако си купиш 2-3 години абонамент Xbox Live Gold (излиза около 90-100 лева за една година - колкото струва една игра), можеш да го преобразуваш в също толкова години Xbox Game pass, което ти дава достъп до каталог от стотици игри, без да се налага да ги купуваш. В момента каталогът към този абонамент наброява 404 игри. След изтичането на този период ще трябва да си платиш още абонамент, ако искаш да продължиш да имаш достъп до постоянно увеличаващата се библиотека от заглавия на Xbox Game pass (той включва и заглавията към услугата EA Play на "Electronic arts", които към настоящия момент са 89 на брой):
https://www. xbox. com/en-US/xbox-game-pass/games
https://www. xbox. com/en-US/games/ea-play

За безплатните игри няма нужда да плащаш абонамент, за да играеш по интернет. Докато си с абонамент Xbox Live Gold или Xbox Game pass, можеш да купуваш редица игри с добри намаления и си остават твои към профила ти в Xbox (както е при Steam за PC) дори и след изтичане на абонамента.

Xbox Series S и Series X поддържат играене с мишка и клавиатура за определени заглавия (зависи от жанра им), но основното предимство е, че играеш на голям телевизор и седнал удобно на дивана. Освен това, много жанрове игри (без стратегиите и стрелбите от първо лице) се играят по-приятно с включения в комплекта Xbox Series controller.

В близките 6 месеца се задават някои доста добри игри за Xbox Series X/S, като например дългоочакваното "Halo Infinite", чийто отборен режим ще е безплатен и поддържа мрежова игра между играчи с Xbox и PC. Също и "Forza Horizon 5":
https://youtu. be/4i86Ckj8xKk
https://youtu. be/FYH9n37B7Yw

Xbox Series X има 4К Blu-ray устройство и може да играеш на него както игри от диск, така и цифрови такива. Но Xbox Series S няма дисково устройство и поддържа само цифрови игри.

Друг удачен вариант за играене на съвременните игри е PS5 (моделът с Blu-ray е 1000 лева, а този без е 800 лева), макар че при него игрите са малко по-скъпи, отколкото при Xbox, и някои от ААА заглавията са различни. Но според мен Xbox Game pass е доста изгодно предложение, особено за хората, които са свикнали да дават стотици левове годишно за закупуване на игри.