Споделена история от Образование

Продуктивност през летния сезон
Здравейте!
Скоро ми предстои важен изпит. Опитвам се да се подготвя за него, но като че ли мотивацията ми съвсем се е изпарила. Лято е, време за почивки, море, забавления.. а на мен ми се налага да стоя по цял ден вкъщи и да уча. Не е вариант да зарежа всичко и да избягам някъде, тъй като времето ме притиска, но сякаш напълно губя желание и често усещам как мозъкът ми слуша морските вълни и е някъде далеееч. Все по-трудно се концентрирам, трудно запомням, а както казах - нямам време за губене.
Как се мотивирате вие в такива моменти? Всички са някъде и си гледат кефа, а на вас се налага да си стоите вкъщи и да работите/учите. Няма за къде да отлагате, не можете да си позволите да избягате от задълженията си, просто няма накъде. Но как да сме продуктивни? Как да изолираме средата, времето, лятното настроение, и да се съсредоточим върху това, което имаме да свършим?
Всякакви съвети, които на вас са ви били от полза са добре дошли. Като за начало обмислям да изключа всякакви социални мрежи, където всеки се хвали с почивките си и забавните моменти. Надявам се да ме накара да спра да мисля за това колко хубаво им е на другите и колко ми е гадно на мен. Но все пак, как да си избия идеята, че е лято и не мога да уча през този сезон?

Коментари

1.   1.Колко дни имаш до самия изпит? - да речем, че имаш 20 дни, то тогава можеш да си подариш 3 дни почивка до някое място. И да си отпочинеш, да презаредиш. Понякога трябва да се поглезиш, за да има резултати.
2.Учи, ако имаш възможност в някоя голяма библиотека - така няма да си си вкъщи да се разсейваш с ядене, близки, леглото ти и т.н.
3.Да, не влизай в социалните мрежи поне през деня. Ако можеш напълно да ги изключиш - още по-добре.
4.Планирай си работата - на няколко големи цели, а след това всяка голяма на 10-20 малки. И всеки ден си следи как се движиш с ученето и колко напредваш.
5.Гледай около теб да има някакво зелено растение, стена, за да ти отпочиват очите.
6.Пробвай метода помодоро - 25 мин учиш и 5 мин почиваш.
7.За да не се чувстваш сама и нещастна, че учиш, а другите се забавлявят, то си пускай клипове study with me в ютуб. Някои стриймват в реално време, а на други е запис как четат, пишат, учат.
Абе, цялата работа е да се разнообразяваш в ученето и всеки ден да е с малко по-различен от другите, за да не потънеш в скука и апатия.

2.   Важното е, да се научиш да работиш без мотивация. Трудно е, но не е невъзможно. Спри да мислиш за приятели, за планове, за това какъв сезон било. Имаш една задача и се концетрирай само и единствено над нея.