Споделена история от Образование

Частни уроци - присъствено или онлайн?
Здравейте всички. Аз съм момче на 16 г. и съм за X клас. От доста време се подготвям за ДЗИ по Математика с цел да вляза във ФМИ с матура (мечта е, не че имам големи очаквания, но като цяло искам да поработя по въпроса). Готов съм да се лиша от удоволствията, които биха ми предоставили парите, защото наистина искам да имам отлична подготовка за матурата. Като цяло баща ми не би ме разбрал, защото по принцип ние ромите не разбираме жизнеността на това да се образоваме (може би в селото, в което живея, съм едно малко изключение).

Ще премина към същинската част, защото леко се отдръпнах от темата (за което се извинявам). Кой вариант е по-добър и по-изгоден - онлайн или присъствени частни уроци? Под "онлайн частни уроци" говоря за онези платформи, които предлагат онлайн подготовка за матурата. Ала този вариант не е достатъчно изпитан (което го прави по-малко достоверен за мен, но това е мое мнение), все пак онлайн обучението е все още нещо ново за нас, учениците.

Някой има ли опит с тези видове частни уроци? Какви са вашите впечатления?

Моля, без коментари от вида на "Ама още ти е рано", хубаво е нещата да се планират от сега :)
Благодаря предварително за отговорите и приятен ден.

Коментари

1.   Като човек, който прекара втория срок на 12. клас и първата година в университета онлайн, и е ходил на матура по математика, мога да ти кажа, че хубавото на това да взимаш онлайн уроци е, че можеш да си ги запишеш и няколко пъти да чуеш обяснението на нещо, което не схващаш. Гледай клипове по материала от ютуб, на английски и ако знаеш руски - на руски. Има една лилава книжка "матура за отличен" за дзи по математика, премини през всички задачи от там и пререши всички задачи от матурите, падали се досега (когато вече започнеш 12. Клас) не знам от каква гимназия си, дали се учи всичко нужно за успешно взимане на матурата по мат, но можеш да потърсиш онлайн или да попиташ преподавателя ти по математика за конспект на темите от 11. И 12. Клас и да започнеш да си учиш по всяка една от тях от клкпчетата в ютуб, пък ако нещо не разбираш, можеш да пускаш въпроси в сайта matematika.bg, мисля че беше, там обясняват прилично и има вече решени Задачи, които ще са ти полезни. Прегледай колкото можеш задачи и от там.Чак след тези двете, ако нещо е останало неясно можеш да се обърнеш към частен учител. Така ще си добре подготвен и ще имаш по малко въпроси към частния учител, та и ще спестиш някой лев.
При мен изрешаването на задачите от матурите и тези от книжката "матура за отличен" беше достатъчно за да получа 5,80 на матурата. Като в тази книжка за задачите от третия модул, който е с пълно описание на решението, има подробни решения и дори да не ти хрумне как сам да решиш задачите от трети модул, след известно време в опити,погледни решението там, разбери го напълно и след дни опитай да възпроизведеш решението сам, полезно е. Понеже целта ти е Софийски, а матурата се взима с малко по малък коефициент от изпит, сигурно целта ти е 6.00 на матурата. Понеже такъв случай когато решиш Задачите от "матура За отличен", можеш да погледнеш и книжката Успех на матурата по математика на издателство pons (аз лично не съм решавала Задачите от там, защото ми се сториха много трудни, а и един учител ми каза, че не е нужно). Имай предвид, че с всяка година матурата става по лесна, задачите от втори и трети модул стават по достъпни, та когато ги решаваш, може би е добре да започнеш от най скорошната матура.
Когато и аз бях десети клас, си взех абонамент за сайта уча се, мисля, че там също провеждат подготовка за матурата по математика. Абонаментът си струва, но гледам в последните години са го вдигнали малко. Така ще ее подготвиш не само за матурата по мат, а и по останалите предмети, пак можеш да задаваш въпроси към преподаватели, въобще супер е - онлайн уроци от мотивирани хора, обичащи професията си , които са по добри и от присъствените уроци.
Малко лошо се гледа на онлайн обучението, но то предоставя и възможности. Например аз в момента уча предварително за един предмет в университета, за който се говори, че трудно се минавало по него, също като теб :) и ползвам записи на лекциите на преподаватели в ютуб и други клипчета по материала и вече не се чувствам така притеснена ще мина ли по него. Същото ще е и при теб :)
Още малко съвети : когато някоя задача не можеш да я решиш повечко време и после видиш решението и наистина сядай хубаво да го осмислиш кое откъде идва. Буквално някой път седя по половин час няколко дни подред, докато вътрешно си обясня какво става :З
Моята учителка по мат искаше всяка седмица да и носим написани решенията ни на Задачите от "матура За отличен" и то за 2 или 3 теми на седмица, всяка седмица от 12.клас, но с това темпо наистина успяхме да се подготвим навреме
Очевидно си много умно и пресметливо момче, така че вярвам, че ще си свършиш работата и ще се справиш. Понеже виждам, че си мотивиран, ми е приятно да споделя опита си и стана дълъг коментар, но пък е събрана цялата мъдрост в него. Ако имаш още въпроси, ще отговоря и на тях

2.   Към номер 1 от авторът:

Благодаря Ви от сърце за коментара, наистина съм благодарен затова, че има някой, който да ме информира относно матурата. За съжаление, в моята гимназия (техникум) подготовката за матурата не е толкова интензивна и сериозна, поне ако направим сравнение между математическите гимназии.

Бих се зарадвал ако ми отговорите на следните въпроси:

1. Колко време Ви отне подготовката за матурата по Математика?

2. Има ли смисъл да си преговарям математиката от прогимназията?

3. Онлайн обучението отрази ли Ви се по някакъв начин на подготовката Ви?

Извинете ако въпросите са прекалено много :р...

Лек ден и благодаря предварително!

3.   Аз бях на матура по математика, като започнах уроци януари месец от 12-ти клас и изкарах 5,20 Разгледай матурите през годините до сега задачите са почти еднакви. Еднакъв вид задачи, различни числа. Да знаеш, че във ФМИ обаче е много трудно. Доста прекъсват 1-вата година. Не съм била там, за да знам добре, но са ми казвали. И със сигурност Софтуерно инженерство или Компютърни науки с матура е невъзможно да те приемат. За тях бала е по-висок и трябва да отидеш на изпит по Математика II който е доста по-труден от матурата.

4.   1. Не съм засичала време, но както учителката по мат изискваше да и даваме решенията на 3 теми (3 матури все едно) всяка седмица, мисля че почти през цялото време, което съм отделяла за учене, реално съм решавала задачи по математика. Даже в часовете, които или са по лесни, или са ми скучни и така или иначе няма да запомня нищо от тях, си решавах задачи. След такава подготовка, няма място за притеснение. Като ти преминат толкова много задачи през ръцете, им научаваш всичките номера на хората съставящи матурите хд. Но определено са ми казвали, че постоянно решавам задачи, ама така поне бях по сигурна. Аз не ходих на частни уроци, а изкарах повече от някои, които ходиха, и то на присъствени такива. Наистина уча. се много би помогнал, ако все пак имаш нужда от обяснения, но аз с времето се научих сама да си обяснявам решението
2. Ако имаш пропуски там е добре да си ги погледнеш
3. Честно казано, бях по-мотивирана по време на онлайн обучението. Но е важно да може човек да се контролира, да си определи време за учене и за почивка, защото е лесно да се отпуснеш. Докато бях в училище, всяка събота и неделя сутрин решавах задачи от матури до към 13 часа

Както казва и човекът в коментар 2. В Софийски си е трудно, най лесната специалност там била информационни системи и за да влезеш в су с матура, понеже се взима с по малък коефициент в сравнение с изпит, трябва 6. 00 на матурата. Моят випуск се изля в техническия университет, там било малко по лесно, та също можеш да го имаш предвид. Аз лично прецених, че не искам да си хабя нервите и в двата и записах в НБУ, където ти се дава шанс да се развиеш и да учиш програмиране, без да си се скъсвал от математика преди това (и то само за да влезеш в уни). Можеш да се пробваш и в СофтУни