Споделена история от Образование

Кой език за програмиране да избера?
Здравейте! Ще записвам безплатния курс на Softuni, но се чудя кой език са избера? C#, Java Java Script Python. Кой е най лесен за начинаещ като мене. В улище учихме C +, но аз почти нищо не помня и не разбирах, беше ми трудно. Колебая се най вече между Java и Java Script. В момента съм 4 година в медицинска специалност, но искам да се пробвам и това. Та кой език да избера? Благодаря предварително! Ж22

Коментари

1.   Python.

2.   Python.

3.   Python е най-лесният език за начинаещи.

4.   Благодаря ви за коментарите. И още нещо да питам какво мислите като цяло за Softuni, за тоя безплатния курс Programming Basics. Аз разбрах че накрая се плаща само 20 Лев за изпита и ако искаш може да се откажеш. Така ли е?
От авторката

5.   JavaScript - можеш да го използваш за frontend и backend (Node.js) уеб програмиране. Според мен ще то е по-забавно и лесно да го научиш, защото ще можеш да пишеш сайтове и да споделяш прогреса си с приятели / роднини. А след като разбереш фундаменталните принципи, всеки следващ език се учи много по-лесно.

7.   Езикът трябва да си го избереш спрямо това какво ти се пише... Едно е да пишеш уеб фронт-енд, другот е бек-енд, трето е да пишеш игри, четвърто - embedded, пето - смартфон приложения, шесто - алгоритми и тн. Ако абсолютно нищо не разбираш почни с Python, но имай предвид, че решиш ли наистина да се занимаваш с програмиране професионално трябва да избереш какво искаш да програмираш и така да се пренасочиш към езика, който е най-подходящ за това. Java и JavaScript са тотално различни езици впрочем, нямат почти нищо общо помежду си.

8.   Не е важен толкова езика колкото какво те влече да програмираш. Макар да има определни езици, които са по-добре за обучение от други. Обикновено жените не им допада програмирането като цяло. Селед като добият представа се насочват повече към графичен дизайн, фронтенд (java script, html, css) или QA тестване на софтуер. С phyton можеш да правиш лесно разнообразни неща. Като започнеш с конзолни програми и задачи, управление на периферни устройства, научни проекти, мобилни и десктоп приложения и стигнеш до web приложения. Лесен е за начинаещи, но е скрипт, а не програмен език. За повечето това е без значение. Ще се ползва все повече занапред.
Java навремето беше перфектна за обучение, а сега е ужас. Вече можеш да пишеш страшни глупости с нея, стига да имаш въображение и липса на основни знания. Отделно Java web технологиите и стандартите са излишно тежки. Предполагам същото е и със C#. Донякъде и ние живеем вече така. Палиш колата, за да отидеш до супермаркета на 1км, за да купиш 10 болта. Това е java web програмирането в почти всички IT компании у нас в момента.
Защо имаш интерес към това, а не се съсредоточиш в медицината? Най-добре е да работиш нещо, което ти се отдава.

9.   Избери Python.

10.   Категорично Python

11.   А за QA тестер какъв език пак ли Python? От авторката.

12.   Според мен, на лесния и приятен език за писане на код е C#, а най-трудния и тежък е Java. На C# може да правиш всичко, много прост, приятен и удобен език за писане, има само един недостатък, платформата за писане е само на Windows, Microsoft .NET Framework.

13.   Категорично Java, ако ще учиш back-end. Най-търсената и най-добре платена технология в България в момента. Ако смяташ да се занимаваш сериозно с програмиране ще трябва да научиш и JavaScript (двете технологии са коренно различни и се използват за съвсем различни неща, не се бъркай от името).

Python се използва предимно за AI и не е толкова разпространен в България извън AI и Data Science. Ако ще учиш Python имай предвид, че за там се иска да имаш добри познания по Математика, тъй като нещата с които ще се занимаваш го изискват, не защото е по-сложен (дори е най-лесният за научаване). Има доста време, докато стане масов и започне да се прилага извън сферата на изкуственият интелект (говоря за България конкретно).
Моят съвет е да запишеш Java пътеката и отделно да си учиш и JavaScript (няма как без него). C# също е интересна технология, но общо взето е доразвита Java, но не е толкова търсена. Отвори jobs.bg или devbg, прегледай обявите за работа и ще видиш, че Java и JavaScript са над другите и то с доста. Избий си от главата "кой език ще ми е по-лесен", няма такова нещо. Синтаксиса на различните технологии е различен, но парадигмите и принципите са еднакви навсякъде. Ако искаш да се занимаваш с изкуствен интелект -> Python, ако ще се занимаваш с back-end без значение дали уеб, десктоп и т.н. -> Java или C# (препоръчвам ти Java, ако пък ще се занимаваш с правенето на игри C# e по-добрият избор, а най-добрият C ), ако ще се занимаваш с уеб и по-конкретно front-end -> JavaScript.
Иначе мнението ми за СофтУни е, че няма значение къде ще учиш, стига да имаш желание и да полагаш усилия. Учил съм и в университет, учил съм и в СофтУни и смятам, че имам доста добра представа как стоят нещата. Като цяло в момента е най-доброто място за учене на програмиране (естествено има си и минуси) и ако си взимаш изпитите с 6.00 не би трябвало да имаш проблеми с намирането на работа. Конкретно за практическо програмиране а не чисти алабализми и назубрена теория е много над държавните университети в България.
Ако те интересува сравнението между тези академии и държавните университети чистата истина е, че човек завършил пътеката с 6.00 чисто практически ще скрие шапката на всеки, без значение от университета който е завършил (български). Давай смело и успех!