Споделена история от Образование

Архитуктура в УАСГ
Здравейте,
Ще Ви помоля за мнение за специалност Архитектура в УАСГ.
Всякаква информация ще ми бъде от полза и ако може коментиращите да бъдат завършили скоро, последните години.
Благодаря!

Коментари

1.   Освен ако нямаш дебели връзки, за да се уредиш на държавно да лапаш рушвети, ще бъдеш беден и фрустриран. Архитект е нископлатена професия.

2.   Не си губи времето и парите да кандидатстваш ако нямаш рода там.

3.   Повечето хора, само като видят заглавието на темата, биха те посъветвали да не ставаш "архитУкт". Както и да е.

Завършил съм през 2010 г., не знам дали за теб това ще бъде достатъчно. Накратно казано, не, не мисля, че си заслужава. Според мен, образованието не е на достатъчно високо ниво. Поне нашето е пълно с инженерни дисциплини, които, обаче, не те правят технически способен, а просто да поназнайваш нещо. Като цяло, много теоритично и архаично. Необходими са години след това, за да се дообучиш в реална професионална среда. Уловката е, че ще е трудно да намериш фирма, в която наистина да получиш знания и умения, а не просто да си чертожник и да разнасяш папки по общините. Но дори и така, заплатите са ниски. Наскоро гледах обяви за касиер в голяма търговска верига или склададжия с по-високи заплати от моята, а аз работя вече десетина години. На повечето места те осигуряват на минимална заплата и не можеш да направиш нищо: нито да купиш свястна кола, нито да вземеш кредит за жилище. В крайна сметка, инвеститорът плаща, следователно поръчва и виждаш каква ни е архитектурата: едни шарени блокчета, задължително скосен покрив. Ако си се впечатлявал от големи чужди имена или дебелите албуми за архитектура, избий си го от главата.

4.   Това за връзките е било някога през соца. Моят братовчед кандидатства преди 8 години, приеха го на първо класиране, дипломира се, работи 1 година в България, подаде си автобиографията през онлайн сайт за работа в Австралия, одобриха го, взе виза и замина. Вече втора година работи по специалността си там и изкарва добри пари, защото преди няколко месеца си купи апартамент там.
Преди да кандидатства 3 години ходи на курсове по рисуване, специализирани в подготовка за изпита по архитектура, а с математиката никога не е имал проблеми, защото редовно печелеше олимпиади и учеше в математическа гимназия, която завърши с 5.92.
Никакви връзки не е имало.