Споделена история от Образование

Искам да се науча да програмирам.
Здравейте, на кратко искам да уча програмиране, но нямам паричните средства. Има ли някакъв начин да уча онлайн или ако може да ми препоръчате добри учебници, каквото и да е, благодаря Ви!

Коментари

1.   w3schools.com/html/default.asp
codecademy.com
https://csharp-book.softuni.bg/
https://www.introprogramming.info/wp-content/uploads/2014/04/Introduction-to-Programing-with-Java-Book-v2014.pdf
https://eloquentjavascript.net/
Книги и сайтове колкото си искаш. Това видях за 5 минути. Гледал съм и клипове от софтуни, но от някакво време, май вече не можеш ако не си си платил курса. Но ако искаш влез в сайта им и опитай. И в youtube има доста.
html, css, javascript са за правене на сайтове.
Java и C#, са за някой по-интересни неща.
MySQL е бази данни. Програмирането е много повече мислене, отколкото писане на код. Дано не те изплаших много.

2.   Аз уча програмиране в училище и знам, че има учебници на C# в PDF варианти напълно безплатно или можеш да гледаш клипчета или презентации в softuni.bg като там не се заплащат мисля, че имат клипчета в YouTube, защото госпожата ни е пускала. Пожелавам ти късмет с ученето

3.   https://www.youtube.com/watch?v=rfscVS0vtbw

Започни от тук. Мини кура, направи всичко, до последната буква, ела и ми кажи, какво мислиш.

4.   Благодаря на всички за помощта!
От авторката

5.   Ми аз почнах в софтуни само първия безплатен курс, после си изтеглих всички записи на лекции и упражнения от предната година, докато имах достъп до сайта, после си ги изгледах във времето и си ги минах сам безплатно. Голям праз, че не ми дали сертификат, който и без това никой не го гледа.

6.   До Авторката:

Супер, но моля те - върни се и пиши как е минало, след като изгледаш курса, като разбира се гледаш да пишеш с инструктиращия. Ще ти дам насоки, които ще са ти полезни.

До 5 - Голям праз е, ако нямаш професионален опит. Ще ти е трудно, защото няма да можеш да минеш "просото" в началото. Освен ако нямаш добри познати в разни компании, които биха могили да ти намерят стаж, може да минат години, преди някой изобщо да те поовика на интервю.

7.   6, никой не ти гледа сертификатите, а проектите. Ти може и сам вкъщи да се научиш и да си правиш самостоятелни проекти и ако се справяш добре, последното, което ще ти гледат,е сертификат/диплома.

8.   До 7 - Често срещана грешка е сред малдите кадри, да си мислят, че дипломата няма никакв тежест. Да, с годните, дипломата става все по-маловажна, но има един вид бариера, когато искаш да влезеш в индустирята. Нека поясня:
- Когато кандидатстваш, почти никога не си сам. Ако има 100-200 каднидата за една позиция, никой не си играе, да гледа проектите на всеки един каднидат. Просто слагат няколко филътра, които дирекнто режат, а за останалите неща дават оценка и директно казват: "Дай ми топ 10 каднидата" и ЕДВА тогава, ще тръгнат да гледа индивидуални проеки.
- Винаги се гледа първо стаж, после в какви кпмпании, преди колко време и дали няма големи дупки в последните няколко години, когато си бил безработен. Това, за младшите кадри е неприложимо.
- Дипломи и сертификати. Гледа се откъде са и какви са, като се дава оценка. Примерно - Диплома по компютърни науки от Stanford е с преднина, от диплома по педагогика от Велико Търново. После следва сертификатите. Ако е сертификат с изпит накрая, то се дава по-висока оенка, отколкот сертификат, че си изгледал 40 часа курс Udemy.

И едва тогава, ще гледаме за проекти. Представи си, че от 100 кандидата, 50 са с дипломи. Трябва да отхвърлим ръчно 50 кандидата, че да стигнем до групта, в която си ти. Освен ако някой не те препоръча, шановете са ти минимални, поне в по-големите компании. Ще трябва да семъчиш със смешни стартъпи, дето може и да ги няма след 2 месеца.

И го казвам това, чащото съм минал по този път, бил съм и от двете страни. Не, не твърядя, че без образование няма да се научиш. Просто казвам, че без опит и диплома, ще ти е много по-трудно. Ако тепътва започваш, бих препоръчал да запишеш образование, ако възможно. Познавам хора, които зпаочнаха, а псоле прекъснаха, като си намериха работа. Просто така стоят нещата. И разбира се - ако имаш човек в компанията, играта се променя драстично. Лошото е, че ако седиш вкъщи и кодиш по цял ден, става мнго трудно да намериш хора, които работят в тези компании, за разлиак от университетите и курсовете.