Споделена история от Образование

Икономист или медицински лаборант - дилема
Здравейте, читатели. Пиша с надеждата темата ми да бъде удобрена. Нуждая се спешно от съвет. В момента съм първи курс със специалност "икономика" в РУ. Имам професионална квалификация за "оперативен счетоводител" и затова реших да запиша отново икономика. Оказа се, че качеството на образование в този университет не е това, което очаквах. Започнах да се замислям за преорентация в кариерата, тъй като изключително много ме тревожи, че икономиката не е точна професия. Имам планове след следването си да замина за чужбина, един от вариянтите е в Германия. След дълги анализи установих, че само с дипломата от икономика няма да мога да "се допаря" до нещо по-престижно, особено без да знам местния език. Относно специалността "медицински лаборант" съм се насочила към МУ Варна, но ме тревожи това, че не съм абсолютно сигурна, дали това е професията, която истински желая. Знам основното, което лаборантът прави, и това е да събира проби и да ги изследва със специална апаратура, да полага здравни грижи за пациентите. Някои негативни неща, които установих са, че работната смяна започва много рано сутрин, работи се на смени и в някои клиники има нощни. Няма да имам проблем с приема, имам висок бал. Друг негатив е, че ще трябва да живея на общежитие, а това може би е силен фактор, който ме кара да се колебая, дали да направя тази голяма промяна. Аз съм интровертен тип, единствено дете и си ценя личното пространство. Моля, ако някои учи в МУ тази специалност, да ми даде информация за това, например, много часове ли имате всеки ден, в общежитията предоставят ли се нужните условия за учене, как протича един ден на работа по време на стаж, какво ви харесва в самата професия, има ли перспектива за работа в чужбина. Приемам и мнения от хора с икономическо образование, реализирали се в чужбина. Чувствам се много объркана и осъзнавам, че съм нерешителен човек, но четенето и ученето на нови неща ми се отдава, просто нямам достатъчно истински опит в живота, тъй като съм само на 19. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Не си готов за образование, не поради липса на качества, а поради лиспа на ориентация. Разбери КАКВО искаш да правиш, едва тогава записвай.
И моят съвет е, да заминеш в Германия и да учиш там, защото това ще ти увеличи шансовете ти за работа МНОГОКРАТНО.

2.   Много различни професии. В ендат аимаш накъде д асе развиваш, ако учиш и в чужбина, стига да те влече, в другата завършваш лаборант и цял живот си лаборант. Не можеш да станеш нищо друго. Ти си реши, аз съм почти на 2 х 19 и все още не знам какво искам. А защо точно лаборант? Заащо не помислиш за оптометрия? В чужбина / САЩ ги ценят много.

3.   Мед лаборант, ниска заплата, но има работа. По-добре сестра. За икономика не.

5.   "удобрена", "преорентация", "вариянтите", "допаря" (? !? )....

Качеството на образование в РУ далеч не е проблемът, който имаш...

7.   Винаги ще се намери някой критик като вас, обръщам се към номер 5. Написах темата набързо от телефон. Последната дума в коментара ви беше поставена в кавички в моя текст и е вид жаргон. Сигурна съм, че никога не сте допускали правописни грешки от бързина. Приятен ден и бъдете здрав!
Благодаря на останалите коментирали!

8.   Пращам ти това писмо с пожелание, всичко написано в него да се сбъдне. Това е Китайско учение. С пари можеш да си купиш къща, но не и дом. Можеш да си купиш легло, но не и сън. Можеш да си купиш часовник, но не и време. Можеш да си купиш книга, но не и знание. Можеш да си купиш положение, но не и уважение. Можеш да си платиш за лекар, но не и за здраве. Можеш да си купиш живот, но не и душа. Можеш да си купиш секс, но не и любов. Можеш да си купиш всичко материално, но не и духовност. Китайското учение носи късмет, защото пращането на положителна енергия чрез добрите пожелания е най-добрият начин, за да помогнеш на ближния. Началото е в Китай. Това учение вече 8 пъти е обиколило света. Но ето, че този път, то ще донесе щастие и на теб. След като получиш това писмо, ще станеш щастлив. Това не е шега! Ще ти се усмихне късметът! Препрати това писмо по интернет или по пощата на хора, които се нуждаят от щастие. Не изпращай пари, защото щастието не се купува с пари. Не пази писмото повече от 96 часа. За това време трябва да си го изпратил. През 1997г. писмото е било получено от млад човек. Той си обещал да го изпрати, но отложил това за после. Което означава, че задържал писмото повече от 96 час По-късно го препратил, както си бил обещал. И сполучил - оженил се щастливо за любимата жена и му се народили много и хубави деца. И така той продължил веригата на щастието. Не забравяй, не изпращай пари и не подписвай писмото. Изпрати само 20 копия и почакай, за да видиш какво ще ти се случи след няколко дни. Учението е било създадено от китайски монах от манастира Шао лин, където е събрана мъдростта на света. Аз ти го пращам, защото ти си длъжен да помогнеш то да обиколи земното кълбо. Изпрати 20 копия на свои близки, познати и приятели, и дори на непознати. В течение на няколко дни ти ще получиш добри новини, или ще ти се случи приятна изненада. Това е истината, даже и да не си суеверен. Това ти беше изпратено за късмет. Благодарение на някой, който иска да ти помогнe"