Споделена история от Образование

Да пропусна ли една година или нашите са прави?
Аз съм 11ти клас и догодина имам матури. Имам избор межу биология и философия. Аз като я гледам каква е матурата по философия почвам да клоня към биологията.

През целият ми живот съм била безцелна. След 7ми клас трябваше да взема решение дали да уча в някоя гимназия или старото училище което е на 5 минути път. Не знаех какво исках и избрах втората опция в деня на кандидатстването. От тогава обаче си задавам въпроси от сорта "Какво ще уча след 12ти клас? Какво ще работя? " и тези въпроси още ме мъчат. Чувствам се като загубенячка защото не знам какво искам. Един път в час една госпожа ни попита каква искаме да ни е бъдещата професия и двама казаха че още не знаят и госпожата каза "Това говори много лошо за вас. " което ме накара да се чувствам по-зле.

От осми клас обмислям опцията да си почина една година след 12ти клас. И под почивка имам напредвид да ходя на работа и да реша какво искам. Казах на нашите и те са против това. Казват ми че ще забравя как се учи и ще ми е трудно. Затова изключих опцията тотално. Винаги като почна да мисля за университет и професия направо ми става тъжно и се чувствам като загубенячка защото не знам какво искам. Искам да уча нещо което да работя в бъдеще, а не просто ей така да имам диплома. Най-добре съм по психологя/философия, гражданско образование и английски. Не знам на къде да се развивам и съм разочарована. Да пропусна ли една година за да си помисля или нашите са прави че ще забравя как да уча?

Коментари

1.   Здравей. Аз пропуснах година след 12 клас, но поради друга причина - не бях приета в желаната специалност. Бях наясно какво исках да уча още от 9 клас и държах да е само това, и нищо друго. Когато не ме приеха първата година, изпаднах в голяма депресия, а най-притеснени бяха родителите ми, разбира се. Роднини, приятели, познати, учители, включително и хора, чието мнение изобще не ме интересуваше, цяло лято ми даваха „акъл“ да записвам нещо си там, за да не изпускам година. А кое точно да изпускам, и аз не разбирах логиката им. И още не я разбирам. Пропуснах година, никой не можеше да ме спре. Карахме се жестоко с нашите поради същата причина -, че съм щяла да изгубя „тренинг“, навици на учене и като цяло после съм щяла да забравя за образование, щяла съм да се вържа на някое гадже, да се омъжа и съответно да се откажа да следвам. Пълни глупости. Моето желание беше много силно, имах мечти и не исках да променям целите си само заради критиките на хората. В тази пропусната година се готвех за кандидатстудентските изпити по-усърдно, посещавах частни уроци и като цяло се стараех, да не се пречупя, защото на всички им беше интересно и ме наблюдаваха, дали ще успея или ще се проваля. Но хей, аз успях! В момента съм втори курс в желаната специалност, уча с удоволствие и съм щастлива. „Натрих носовете“ на всички, включително и на родителите си (, които много се радват за това, естествено). А хората, което ме критикуваха и отчайваха, се възхитиха на духът ми. Сега понякога се връщам назад във времето и всеки път си казвам - „Пропускането на година беше най-доброто ми решение! “. Ами да, какво щях да правя, ако бях записала нещо „ей така да имам виШо“ и да уча без капка мотивация нещо, което не ми харесва?
При теб са малко по-различни нещата обаче, защото ти казваш, че все още не знаеш какво да учиш. Имаш още малко време до 12 клас, не се отчайвай. Но ако все пак и дотогава не откриеш твоето нещо, според мен пропусни. Докато работиш, мисли какъв искаш да бъдеш, каква искаш да бъде професията ти и така свържи мечтите си със следването си. Тоест, коя специалност би ти помогнала, за да работиш мечтаната работа някой ден. Не се притеснявай и не се оставяй да те пречупят. И възрастните грешат понякога.
Успех ти желая!
Е.

2.   Навсякъде по белия свят си почиват 1-2, че и повече години, само тука веднага ни натискат да влезем някъде, независимо къде и дали има реализация. Все пак родата трябва да се похвали, че и те имат бъдещ висшист!
Казвам го със съжаление. Не си губи времето с висше, щом не знаеш какво искаш.
Ж22

3.   Номер 1 Вероятно става въпрос за Медицина?

Страхът на вашите донякъде е основателен. Ами ако до тогава нищо не си решила, или решиш, че няма смисъл и нищо не запишеш да учиш?
Очевидно имаш не едно нещо, което те влече и за това не знаеш кое да избереш и дали си струва. Но наистина няма да е фатално ако една година се почудиш и огледаш и тогава да решиш. Стига да не се откажеш.