Споделена история от Образование

Ветеринарна медицина - София
Здравейте!

Випуск 2020/2021 съм. Все още не следвам. Напоследък обаче ми се струва, че бих следвала ветеринарна медицина. Обичам животните и винаги бих се съгласила да работя нещо такова, но биологията не ми е любим, а химията - силен, предмет. Уча се бързо обаче. Умея да зубря и да конвертирам знания в практика. Тоест, смятам, че бих се справила с материала.

В гимназията обаче не учех много последните години, даже изобщо. Имах си други проблеми на главата. Имам 4, 99 на дипломата, 4 по биология и 3 по химия. Биологията що-годе ми се отдава, ако уча, но с химията съм доста зле. Правя прогрес, ако полагам усилия, но ми е много по-трудно да се фокусирам с интерес над предмета. Искам да следвам в Лесотехническия в София.

Имам ли някакъв шанс с оценките, ако предположим, че ударя голямо учене по биология и имам оценка минимум 5 на изпита, който е с коефициент 2. Максимален бал - 30.

Коментари

1.   С тези оценки ще трябва сериозно да се потрудиш. А решението да станеш лекар трябва да е осъанато, а не първосигнално. Защото ветеринарната медицина не приключва с любовта към животните, а е един вид призвание. Сега университетите си търсят хора, но в Лесото е по-трудно, поради по - малкия прием. Ако наистина си решила опитай в Тракийския там шанса е по - добър. Но имай предвид, че усилието не приключва с кандидат студентския изпит, а продължава 6 години и след това цял живот, ако се отдадеш на професията. Така че искрено пожелавам успех, дерзай и разсъждавай трезво защото става въпрос за твоето бъдеще. И ако направиш правилния избор сега цял живот няма да имаш и един работен ден!

2.   Ако не ти харесва биологията и ще я зубриш... Според мен по-добре си избери нещо друго.

3.   За оценка минимум 5 на този изпит трябва да си някой отличник от НПМГ, иначе и 4 е много. И после дори да влезеш, горда и мотивирана, идва ред на цитологията и анатомията, които ще ти изцедят силичките. Трябва да си много добра с научаването на езици, защото всичко ще учиш на латински. Една бедрена кост включва в себе си двайсет латински наименования, а представи си какво става с черепните кости.

4.   Знам 3 езика и разбирам още 3. Бива ме с езиците. Благодаря за коментарите.

Авторката

5.   В такъв случай защо не си избереш някаква хуманитарна специалност? Нямам предвид само преводач или учител, а например журналистика, просто предположение, че " силата " ти е в езиковото направление, а не в биологията (от която е част ветеринарната медицина). Просто "обичам животните" не е достатъчно, има много други начини да им помагаш. Но пък ако търсенето и решаването на здравословен проблем ти се струва интересно като работа - давай към ветеринарната медицина :)