Споделена история от Образование

Математика
Здравейте на всички! Искам да ви помоля за съвет, но моля без да ми пишете някакви банални неща. Принципно от година насам Математиката не ми върви много (слава богу преди бях онлайн и наскоро също и това спасяваше положението). И сега съм 7 клас и не знам как ще мина матурата по Математика. Също така утре имам нещо като мини тест за 10-15 минути върху решаване на задачи от движение и работа, а аз не мога да ги решавам и знам, че ще изкарам 2-ка. Засега оценките ми по Мат са горе-долу добри (2, 3, 6, 5 и 6), което средноаритметично е 4, 40. Но сега започнахме присъствено и веднага се започна с тестовете и идва края на 1-вия срок, а по Мат искам да завърша с 5, но като си изкарам 2-ките или 3-ките сега, сигурно после ще се моля за четворка за срока. Да не говорим за матурите. Пълен провал и ако си мислите, че се подценявам нещо много се лъжете. Аз и за 3 не бих казала, че знам. Какво да правя като не ми се отдава? Или просто да приема, че съм зле по Мат и да си изкарам 3-ката (или 2-ката, кой знае) на матурите и да се приключва. По другите предмети засега съм окей. Общия среден успех ми е 5, 20, ама по Мат...
Кажете какво да правя. Някакви съвети?

Коментари

1.   И брат ми е много зле по математика, но на матурата изкара (по някакъв вълшебен начин 50 точки). На матурата определено няма да имаш 2. 00, защото такава оценка вече не съществува. Когато аз бях ученик имаше двойки и хората с двойки на някоя матура нямаха право да кандидатстват в избрана от тях гимназия, а отиваха в хуманитарни паралелки. В най-лошия случай ще имаш 0 точки, което няма да те бутне да кандидатстваш. Според мен си струва да се напънеш по математика, защото в бъдеще доста голяма част от професиите я изискват, отделно в университети се влиза доста често с изпити по математика. Намери си частен учител, ама строг, който да те научи поне на на алгоритмите за решаване на задачи.

2.   Ако родителите ти не могат да ти помогнат, потърсете частен учител.

3.   Ще ти кажа - Хващаш учебника, една помагало и минаваш всичко. После търсиш задачи по математика за твоето ниво, минаваш и тях. Помоли учителката, да ти даде стари контролни и прочие, за пдоготовка. Доакто не започнеш да минава задачите, без да се задъхваш не спираш. Псоел гледай, да ги решаваш по-бързо и по-бързо. Това е начина. Повярвйа ми, за 1-2 семдици, ако си дадеш зор, ще напреднеш доста.

Е разбира се, може да се откажеш и да се оплакваш, колко непсраведлив е живота и как те е прецакал.

4.   Математиката се учи с решаване на задачи! Започни с лесни задачи, гледай им решенията, после на по-трудните, и после опитвай сама! И сборник ще е добре да си вземеш и да решаваш от там. Може и с видео уроци (Уча се; Khan Academy... ). Успех!

5.   Препоръчвам учебника и помагалото да се съчетаят с ресурс като khan academy.