Споделена история от Образование

Как балът за гимназиите в София е толкова висок?
Сега съм 7 клас и ми предстои кандидатстване. Живея в София и тук балът за кандидатстване в елитните училища е ненормално висок. Например в Пловдив минималният бал на паралелката с най–висок минимален такъв е 415. В София с този бал можеш да влезеш в 83 по ред паралелка по бал. Миналата година над 600 ученика в София са били с бал над 450. Реално за да имаш резултат 460 (защото в София 450 не е достатъчен за доста места)трябва да имаш 6 по мат и бел плюс 90 точки на всяка матура. За справка само първия модул по математика ако объркаш 3 задачи от 20 можеш да изгубиш 9 точки. Реално полагам старание, но не мисля че мога да изкарам чак такива резултати. Отчайвам се вече защото и материалът започва да става труден и не знам какво да правя. Също така постоянно ми се спи и не ми се учи. Трябва ми съвет как да се мотивирам и да се стегна, защото искам да успея някак да вляза там където искам.

Коментари

1.   Няма се притесняваш Кауфланд винаги търсят хора. Ако не влезеш вишу ще можеш да бачкаш 4 години повече от вишистите който ще излязат с диплома и почнат в Кауфланд щото дават повече пари от специалноста им

2.   Реално погледнато балът се формира на база резултатите на участниците в класирането. Следователно резултатите на НВО за 7. клас в София са по-високи. Това се дължи на повечето ученици, повечето училища и най-вече на по-голямата конкуренция и наличието на множество школи за подготовка.
Колкото до проблемът ти с математиката - да, така е. Хора бъркат една задача, допускайки грешка от невнимание и не влизат в желаното училище/паралелка. Това се дължи на постоянното улесняване на матурите от страна на МОН с цел по-високи тезултати и повече фалшиво отчетени “успехи”. Затова по време на изпита трябва да си спокоен и прецизен, ходи на пробни изпити например за тренировка (макар че те сега заради ковид са онлайн).
Ако имаш проблеми с материала потърси частен учител или пък пробвай с уча се (там май има доста неща за матурата) или други сайтове. Мотивацията е нормално да липсва, сега с това постоянно онлайн/присъствено и тази пандемия. Съветът ми е да излизаш с приятели (но да не прекаляваш). Ако ти се спи много, прецезирай колко часа спиш. Пробвай да ги увеличиш. И аз като бях седми клас имах сериозни проблеми със съня.
П. С. Къде искаш да учиш?

10 клас

3.   Повечето се подготвят цяла година, като решават типови задачи. Аз съм се подготвял така за сертификати и някои тестове. Просто потаряш всичко отново и отново, по 10-20-50-100 пъти - докато не се научиш и не започнеш да изкарваш над 95 всеки път.

А колкото до оценките - ами зависи много от училището. Някои училища са доста стринкти и ситематизирани. Знаеш кога са ти тестовете, контролните, а в други имат и копия на стари работи, да видиш какво се е изисквало, така че винаги, ако отделиш време, ще се подготвиш. И ги няма ей такива, от рода на - Иванчо казал на госпожата, че е дебела, а тя, яхнала метлата, дава контролни и плющи двойки наред. Защото съм бил и в дват типа училища, казвам ти, че в "елитното" е много по-лесно и се преподава по-добре.

4.   До номер 2–мисля за ТУЕС или 2 аег, ако не стане–СПГЕ, в краен случай НПМГ в някоя от паралелките с нисък бал. До номер 3–при нас оценките не могат да се изкарат без учене. В сравнение с приятели от други училища при нас е доста по–трудно. Поне разгледах геометрията и всъщност е по–лесна от материала от 1 срок. Сега каквото ще става, да става.

5.   Не е важно къде ще учиш средното, а после какво ще учиш. Мислех като теб преди, бях в същата ситуация. Исках да уча в 4та във Варна, но не успях. Влязох в строителния, но след това се стегнах и изпълних целта си, завърших желаното от мен висше.

6.   До 4 - Не ти казвам, че се изкарват оценки без учене, казвам ти, че няма неприятни изненади. Бях в училище, в което имахме госпожа, чиято любима тактиката бе, да ни нахока, да ни пита тегва върпос, за нещо в учебника преди 2 години, което бе някаква тривиалност в скецията "за любоптиковците", но да наплющи двойка, ей така, защото на нас ни ставаше гадно.
В гиманзията после, такова нещо нямаше. Можеше да те изпитат, но никога нямаше директна двойка, защото не знаеше някаква случайна тривиа. Докато си пишеш домашнитеи и учиш уроците, беше лесно.