Споделена история от Образование

ИУ-Варна
Здравейте! Сега съм 12 клас и ще трябва да кандидантствам, в ИУ съм си харесала Информатика и компютърни науки, но дочух различни мнения като повечето не добри за университета. Ако може да споделите мнение и вие.

Коментари

1.   Точно Компютърни науки няма файда да учиш в университет (български). По-добре се запиши в някоя сериозна академия и не се занимавай с глупости. Направи го и до година-година и половина ще си намериш работа, докато твоите колеги и след 4 курс ще се чудят какво да правят с живота си. Дървените философи на по 40 да не ми обясняват как говоря глупости, защото вече сме 2022 и аз съм личен пример как в края на 1ви курс паузирах университета (след това се върнах да си взема дипломата, не че ми я е искал някой), завърших 2 академии за програмиране, намерих си работа една година след началото в първата и в същото време карах втората. Същевременно моите колеги които завършиха 4 курс имаше точно двама от 35, които изобщо се занимаваха неща в тази сфера. Останалите и те не знаеха за какво за загубили 4 години.... а да заради ценната хартий.. пардон диплома. Не си струва да "учиш" компютърни науки в университет, ако целта ти е да си намериш сериозна работа, ако целта ти е просто да си имаш някаква хартийка която никой няма да ти я гледа записвай смело. :)

2.   Университетът не е лош. Просто е по-икономически. Ако това е конкретната специалност, към която си се насочила, защо не? - Влиза се лесно, удобно е, университетът е модернизиран, семестрите и изпитите минават леко. Лошото е, че поне по мое време, първата година и половина всички специалности учат сходни общи неща. И все пак... ако искаш да учиш "компютри" във Варна, препоръчвам ТУ-Варна, специалност "Софтуерни и интернет технологии".

3.   Моите съболезнования към всеки, който се запише да "учи" в ТУ-Варна, най-вече неща свързани с компютърните науки. Аз завърших точно тази специалност и мога да кажа, че почти нищо съществено не ме научи и същевременно има адски много пропуски. На нищо не ме научиха, защото както писах по-горе учих от други източници, рових из интернет, гледах нонстоп курсове и в крайна сметка знаех повече, от колкото по дисциплините ни даваха като материал. Същевременно осъзнах и колко много пропуски имат. Това, че учат да пишат ПРОГРАМИ на ХАРТИЯ съвсем го оставяме в страни.... Даже не ми се коментира. Общо взето работата е учиш някакви минимални неща по програмиране, минимални неща по логика алгоритми бази данни структури от данни, малко мрежи, малко сис. админ. и после те пускат да се оправяш с някакви знания, които са на 10% от това, което реално трябва да знаеш. Не се прави така, хваща се едно нещо и се учи като хората на 90%, след това се захващаш с друго. Не става да учиш за програмист, за системен админ, за мрежар, за да сглобяваш 30 годишни процесори и да учиш ток и напрежени (тва даже няма да го коментирам)... Как да стане, като това са 5-6-7 СЪВСЕМ РАЗЛИЧНИ СПЕЦИАЛНОСТИ, за които се учи с ГОДИНИ. Съвет - запиши някой университет но не се занимавай да учиш там, просто си вземи дипломата. Първо започни да учиш математика ако имаш пропуски, като я комбинираш с програмиране. Гледай по-скоро фронт-енд неща защото по-лесно и бързо ще си намериш работа. След време след достатъчно знания се захвани със сериозното програмиране - бек енд. От там нататък само времето ти е ограничение и може да се занимаваш с каквото искаш било то мрежи, системна администрация, хардуер, изкуствен интелект и т. н. Това ти го казва човек, завършил ТУ с 5. 90 :)