Споделена история от Образование

Немска филология в СУ
Здравейте, когато последно се поинтересувах от специалностите в Софийския университет не бяха толкова объркани и се изискваше само ДЗИ или КСК по съответния език. Сега искат куп неща. Защо изискват само ниво по немски, като целта е да влезеш и да го научиш този език из дълбочини. Аз не смятам, че е задължително да имаш някакви базисни знания, за да ти е позволено да завършиш филология по езика. Както и да е. Питам за всеки случай, защото наистина не мога да разбера сайта им след тези промени, които вкараха - мога ли да кандидатствам с ДЗИ по английски език за немска филология в СУ? Някой да ми обясни как стоят нещата с балообразуването, моля. Ще съм му много благодарна.

Коментари

1.   Не допускай тази грешка в живота, да кандидатстваш немска филология. Ще те спукат от учене, а в живота реализацията с нея е нищожна. Съжалявам, но за времето, през което ще учиш нанемски, можеш да завършиш две други образования на български и то такива, които ще ти носят много повече пари. Спокойно мога даси хвърля дипломата по НФ от СУ в коша, защото нямам нито ден стаж свързан със специалността. Завърших второ висше и реализацията мк е свързана с него. НФ е чиста загуб на време, инвестираш твърде много усилия в абсолютно нищожна реализация. Не повтаряй моята грешка.

2.   Здравей, номер 1. Може ли да ми обясниш защо не успя да се реализираш с немския? Аз виждам, че има много предложения из цяла България за работа с немски език със заплати от 2000лв нагоре. Някои са дистанционни даже. На какво се дължи изказването ти? Опитвам се да разбера защо имаш такова лошо отношение по въпроса, а аз виждам, че немският е търсен език с доходи (според мен). Опровергай ме. Също ми е много интересно каква е втората специалност, която избра и в СУ ли я завърши? Благодаря за отговора и ти пожелавам успех в живота.

3.   Факт е, че перфектното владеенето немски ще ти даде много възможности. Можеш да ползваш езика и в работата и уроци.

4.   Трябва да си придобил някакво прилично ниво на владеене на езика, под прилично разбирай - B2, С1. В противен случай ще ти е трудно да се справяш. И филологията не изучава единствено това, вероятно не си запозната със самия термин.

5.   Ъм.. Номер 4, много мразя, когато някой си прави изводи от нищото. Аз съм авторката и знам какво представлява изучаването на филология. Не знам кой в днешно време не прави разлика между лингвистика и филология, но благодаря за коментара.

6.   От номер 1. Не проявявам никакъв интерес към учителската професия, защото не се мотивирам от повтаряне на един и същи материал и не се иждам никакво личнистно развитие или предизвикателство в такава професия, а работа в call center е до време. Екскурзовод с немски се търси рядко, въпреки че самата професия ми допада. Занимавам се с маркетинг и продажби на недвижими имоти и доходте ми са 2,5 пъти над тези, които споменаваш.
Всъщност слвд дипломирането 3 години работих в немска компания, но въпреки всичко по-често се налагаше да пиша на английски, отколкото на немски. Работата беше основно на компютър и изключително рядко се срещах с клиенти, затова прецених, че ако искам нещо повече от висене пред един монитор, трябва да запиша и друго висше.

7.   Не, немска филология в СУ не може да се завърши при начално ниво 0.Трябва да се учи немски преди това, най-добре в езикова гимназия, без това да е задължително.
Някои филологии се започват от ниво 0 с приемен изпит по английски или друг западен език, като например арабистика, японистика, румънска, унгарска филология и др., но за филологиите по основните западни езици, които се учат в средните училища задължително трябва да се владее ниво Б2. Защо е така? Ами защото не може някой, учил немски 5 години в езикова, да го сложат редом с този, който сега учи немската азбука. За немски от нулата се записва лингвистика с два езика-например английски немски. С английския се влиза, втория се учи от нулата.