Споделена история от Образование

Здравните осигуровки при студент
Здравейте. Искам да попитам дали университета плаща здравните осигуровки, когато учиш редовно. Тази година ще се записвам и се чудя дали ти ги плащат, или трябва някаква специална молба за подаване?

Коментари

1.   Държавата плаща здравните осигуровки на студентите редовно, но от октомври, когато започва учебната година. За 2-3 месеца през лятото се получава "дупка", за която студентът трябва да плати.

2.   Ако си редовно и до 25 г. никой не плаща, защото такива студенти са освободени. Но наистина се получава дупка (може би 3-4 мес.) между средното и началото на висшето. Ако до 2 месеца за последните 5 г. не са ти платени, не ти се прекъсват здравните права, но ако 3 и повече, трябва да си ги платиш в НАП. Около 30 лв на месец. Може да платиш само за третия и нагоре месеци да ти останат 2 неплатени и няма да са ти прекъсати правата. Ако не си ги платиш, след време ще ти се погасят по давност, но през това време няма да имаш права. Не си спомням за осигуровките колко беше давността дали 5 или 10 г. Но като мине този период подаваш заявление в НАП да ти се погасят по давност и се погасяват, без да плащаш.

3.   От автора - трябва ли да подавам някакви документи/молби, за да ми плащат здравните, или те си го правят автоматично. На 20 съм и предполагам, че ще ми ги плашат.

4.   3, не се подава нищо, всичко е автоматично. Иначе за спрвка можеш да си проверяваш тук с какви права си и за кои евентуално месеци не са ти платени.

https://portal.nra.bg/home.html#/goto:rep.HealthStatus.home

или просто гугълваш "здравноосигуретелен статус".

Само да уточня, че никой нищо не ти плаща, просто си освободен от задължение да плащаш, което е малко по-различно, но това са подробности. Просто уточнявам.