Споделена история от Образование

Японистика - бал
Здравейте, тази специалност ми е една от опциите за висше, но за да знам дали изобщо има смисъл да си пръсна парите да кандидатствам, реших да пусна и тука пост. Включена съм в много групи за СУ във фейсбук, разпитвала съм много приятели и съм си пресмятала бала много пъти, но НЕ Е излишно и тука да попитам. Имам 5,75 на матурата по английски, 5,49 на матурата по БЕЛ. Минималният бал от миналата година за тази специалност е била 23,38, моят бал се получава 22,74. Имам ли шанс да ме приемат на ПЪРВО класиране, въпреки тези "данни" за минимален бал от 2021? Ако не на първо, мислите ли, че на второ ще ме приемат със сигурност? Очаквам отговори от сорта на "Мен ме/Някого го приеха с еди си какъв бал..", а не "ЗАЩО ПИТАШ ТУК?"

Коментари

1.   Те вече всички приемат. Не е трудно да влезеш в университет в днешно време. Има недостиг навсякъде, макар и всички тягостно да се опитваме да си затворим очите затова. Защо теб да не те вземат? Не разбирам от балове. Може да държиш кандидат-студентски изпит. Препоръчвам ти да прочетеш книгите на Братислав Иванов за географията и историята на Япония. Японистиката е хубава наука и има хляб в нея.

2.   Такааа. Аз също смятам да кандидатсвам същата специалност и моят съвет е да опиташ. Забелязах, че смяташ бала си с оценката от ДЗИ по БЕЛ, но това е не е така, поне по това, което прочетох в сайта на СУ. Там пише, че се умножава оценката ти от изпита на СУ по Анг ИЛИ профилираната матура по Анг плюс тази по БЕЛ от дипломата ти за завършено средно. Тоест оценката от ДЗИ по БЕЛ не играе роля в балообразуването. Надяваям се, че бях от полза и дано се видим на лекциите ако всичко е успешно!

3.   Здравей. Кандидатствала съм за специалността 2 години и да ти кажа, че балът се образува от кандидатстудентският им по английски оценката от матурата ти по БЕЛ. Изненадва ме, че не си наясно и смяташ матурата си по английски. За специалности като Японистика, Кореистика, Китаистика просто забравете да влезете само с матура вече. И без това местата им са толкова ограничени, всяка година е война. Това, което казва номер 1, че навсякъде всички приемат специално за тези екзотични филологии в СУ не важи. Трябва си сериозна подготовка за изпитът им по английски, не е шега работа. СУ продават едни малки помагала за запознаване с формата и решаване на задачи, писане. Успех! И да пишеш тук дали са те приемали, ще ми е интересно. :)