Споделена история от Образование

Американски колеж в София
Здравейте,
Пише ви седмокласничка. Уча в държавно българско училище.
Понеже кандидатствах в Американския колеж в София, по простата причина, че моята майка ме накара да го направя, имам някои въпроси. В интерес на истината много се притеснявам преди всякакви изпитвания, тестове и други подобни, но на точно този изпит изобщо не се притеснявах, защото знаех, че няма да ме приемат. Реално, дори не се бях подготвяла за този изпит, имах само знанията от училище.
В деня на изпита ми беше много спокойно и щом ми дадоха листовете със задачите по математика и български език, както и задачата за есето, коетосе оказа по картинка, аз започнах да попълвам бланката за отговори. Всичко мина супер, но не успях да попълня един отговор, защото времето ми свърши.
С времето започнах да се притеснявам дали ще ме приемат, като знаех, че няма.
Онзи ден излязоха резултатите от изпита, а аз бях в училище щом разбрах. По-късно през деня майка ми ми каза, че съм се класирала на 124 място от момичетата (от общо 406 кандидатствали момичета) съм със статус ,,Резерва'' и то на 14 място от тях.
Общата ми оценка е 52,96%.
Бях много щастлива и едновременно страшно изненадана.
Та, както споменах, имам някои въпроси:
-Имам ли реални шансове да вляза след първото класиране след матурите през юни?
-Кога започва и кога завършва учебната такса?
-Колко дебели са учебниците?
-Има ли седмокласници, които са влезнали с връзки и нямат реалните знания?
-Първият понеделник от учебната година, започва ли с тест?
-Бързо ли се стига от една катедра до друга?
-Толкова ли е трудно в Колежа, колкото казват?
-Колко трудно е да кандидатстваш и да вземеш пълна и непълн астипендия?
Благодарна съм на всички, които ще споделят информация по моя въпрос.
Моля също така, ако някой от четящите е учил в Колежа или в момента учи, да отговори на въпросите ми.
Благодаря ви много сърдечно!

Коментари

1.   Там съм осми клас. Имаш големи шансове. Поздравления за приема!

2.   Приеха ли те? Сподели впечатления, защото и мен ме интересува темата

3.   Здрасти,
Да, приеха ме. И всъщност съм супер доволна. Обаче нещо, за което искам да те предупредя са някои токсични хора. Забърках се с такива и се измъкването ще е тежко. Иначе учителите са страхотни, преподавателския метод е по-различен, но пък и действа. Абсолютно всички учители са супер забавни и стриктни в същото време. Няма да съжаляваш, ако се запишеш или кандиддатстваш. А и все пак, явно влизането не е чак толкова трудно, щом без подготовка влязох.
Успех от все сърце.

4.   Много се радвам, че си доволна. надявам се и мен да ме приемат. Таксата обаче е много голяма и ще разчитам на някакво намаление или стипендия. Какви са тези токсични хорa деца от каса ти ли?
Аз не съм писала досега есета и малко ме е страх дали ще се справя с есето. Ти ходи ли на пробни изпити някъде и къде?

5.   Изобщо не съм ходила на уроци, пробни изпити и т. н. И бях написала две есета, и то не много добри. Ами, то токсичните хора са навсякъде, но да, от класа са ми. Обаче там има и много готини хора.

6.   До н. 4-Ще споделиш ли колко точно е таксата?

7.   Таксата е близо 15 хиляди на година.

8.   7600 евро на година

9.   Ок и като го завършите този колеж-после по-големи гаранции ли имате за качествена работа с висока заплата или и после се уреждате с пари и връзки? Питам, защото ми е ясно, че при тия такси - само деца на богаташи ходят там, още повече щом и приемът е на ниско ниво-веднага ми светна, че тогава таксите ще са доста солени. Ония там ги вълнуват парите, а не дали нещо ще научат децата там.
И предполагам колко по-токсична е средата в сравнение с държавните Университети и училища. Нормално е средата да е токсична-все пак повечето деца на разни богаташчета-са свикнали да си мислят, че са нещо повече и да се държат надменно, по ирония на съдбата-точно такива накрая си прецакват брутално живота, но техен проблем.
Сега-не казвам, че всички с пари са такива, има и свестни, но са малцинство.

10.   Да, абсолютно съм съгласна. Аз обаче не съм с родители богаташи. Ние плащаме само 3 хиляди лева за тази година (намалиха ни таксата). Ами, не знам дали ни се осигурява по-добра работа, заплащане и т. н. обаче предлагат подготовка за международни изпити и кандидатстване в университети не само в Европа. Аз затова се записах там.
Вярно е това за токсичните хора, щото на мен ми се подиграват, уж на шега, ама... боли. И все имам чувството, че тези с родителите богаташи и връзките само се опитват да flex-ват с това, че са по-умни от тези, които са “по-нормални”. Повярвай ми, изпитах го само преди два дни. А аз се скъсвам от учене. Казвам ти, по цял ден...

11.   До н. 10 от н. 9, Аз ти пожелавам успех от Сърце. Вижда се-по коментарите ти, че си свястно момиче, а не някоя надменна и злобна.
Важното е да запазиш човешкото в себе си, затова бъди себе си и въобще да не ти пука за злобните коментари на разни от класа ти, а и не само от там. Учи -заради самите знания, а другите и да се правят на интересни -не им обръщай внимание.