Споделена история от Образование

Къде да инвестираме парите си ?
Смисъл, всеки казва инвестирайте си парите, но къде?? онлайн ли? в банка ли? брокери ли?

Да кажем, всеки месец слагаш (примерно) 500лв и така докато стигнеш голямо портфолио, или ако си на 100% сигурен че всичко ще е наред продай и ги сложи за да може всеки месец да получаваш възвращаемостта, Но КЪДЕ ГИ СЛАГАТЕ ПАРИТЕ??? и как се случва този процес, като си инвестирал примерно 200, 000лв и живееш от тях с възвръщаемост от 600-800лв (примерно).

Коментари

1.   Имам един апартамент, който купих преди 2 години и сега стои празен, тъй като е луксозно завършен и не искам наематели вътре. Останалите пари са ми в акции.

В момента акциите (широка диверсификация) е май единственият вариант. Имотите са надценени с много.

2.   Точно в момента това е доста труден въпрос. Всичко е в балон и крие огромни рискове. Не че нещо, ама за последните 13 г., акциите поскъпнаха срено 7 пъти, което просто не е нормално. Нормално е 5, максимум 10% годишно, всичко друго е балон, особено за такъв дълъг период като 13 г. ФЕД до сега смъкваха лихвите и печатаха яко пари и всичко въвреше нагоре последните 10-тина години. А то е пряко свързано с всички активи. Затова имаме и тази инфлация. Сега вече заради инфлацията обърнаха политиката и започнаха да вдигат лихвите. И най-вероятно в следващите години балоните ще спихват. Аз лично не бих инвестирал точно сега, но пък го има и момента с инфлацията, която яде и парите в брой. Може би земята е най-подходяща като инвестиция, тъй като тя е по-устойчива на кризи, хем ще взимаш някоя и друга рента.

Финансист съм, но наистина не знам какво да те посъветвам точно в момента. Казват, че златото било подценено, но не знам, последните 10 г. си стои на тези цени. Дали няма да се използва като убежище и в кризата да вдигне цената си в следващите години, мога само да гадая. Но акции, апартаменти, крипто, не мисля, че сега е момента. Не че не може да поскъпнат още, но не си заслужава риска за мен. Виж, ако биткойна падне на 10-20 к, бих купил, както и етериум, но не и на тези цени. Ако имоти и акции се сринат на половина, също бих купил.

3.   Пич, започни с начално финансово образование...
Първа точка - ти нямаш "пари". Модерната финансова система не работи с пари, а кредит/дълг. Банките могат и създават дълг в неограничени количества, като моделират и деформират икономиката както си искат. Няма икномическа сфера която да не е изопачена. Поради това, думата "инвестиция" е нещо остаряло, нещо от преди 70-те когато САЩ обявиха че няма да изпълянват международните си задължения и долара вече няма златно покритие. Това навремето гарантираше икономика базирана на реален капитал. След 70-те, нямаме капитализъм, и съответно нямаме инвестиции. Има спекула. Има огромно количество емитиран дълг и хората спекулират с него. Примерно - криптовалута. Или акции на Тесла... Всяко нещо което е финансов инструмент, е чиста спекула, която по някое време ще се срине. Никой не може да ти каже кога. Обикновено големите финансови сътресения са съпътствани с война... И ние вече сме в нея... Тая от 2008 не беше истинска криза, просто емитираха кредит, и я прикриха.

Тия които знаят, пазаруват реални неща - имоти, ценни метали, комапнии които произвеждат истински неща... като храна, горива... Най-простото за българина е купуване на имот. Ама има един проблем - изчезващ народ сме. Ако нищо не се промени тук, след 10 години ще е безлюдно в по-малките градове. Погледни примерно колко са намалели децата последните десетилетия - наполовина... Само пенсионерите се увеличават. Имотите са инвестици само когато има хора. Ако няма... Еми погледни Китайския жилищен балон... За мен земя е най-доброто като инвестиция, стига да знаеш къде, и стига да се продава. Нали се сещаш, че ако мястото наистина го бива, няма да се продава. За какво му е кеш, като всеки се чуди къде да го вложи, за да не гори с 20% на година...

4.   Можеш да ги обърнеш в USDT и да ги стейкенш в Anchor на 19% годишна лихва.

5.   Започни с малко икономическа теория, прочети повече за финансите и чети блоговете за инвеститори, та едва тогава тръгвай да инвестираш.
В това инвестирай днес, а после в другото.

6.   ако имаш много пари ги разпредели в различни неща. Общо взето бъдещето е доста неясно и не се знае какво ще става, но като цяло изглежда централните банки в момента са за това да има инфлация. Инфлацията е начин, по който "кукловодите" да оберат парите от хората и те да обеднеят. Най-вероятно инфлацията ще продължи докато хората не излезнат на улицата и не почнат да се бунтуват. Засега никой не е на улицата, така че не чети много комнетарите на разни финансисти, че нямало да има повече инфлация.

7.   инвестирай в финансово образование

купи книгата на Стойне Василев препоръчвам я

запиши се на курс обхващащ всичко базово - инвестиции, акции, имоти, банки етс етс

виж в гугъл и фейсбук за най добрите бг курсове - около 1000лв ще дадеш но си заслужава

виж и курсове на английски език

това е