Споделена история от Образование

Висшето ще ми излезе 15 000лв, чудя се дали да не го прекратя?!
Здравейте, като ученичка работех много, защото нашите нямаха и не ми даваха никакви пари. Почнах работа в 8 или 9ти клас лятото, после от 10ти нататък започнах редовно да работя почти, вече 6 години работя почти постоянно и накрая ми беше писнало да ходя на училище. Събрах няколко хиляди, дадох 1000лв за бала, 1000лв за шофьорски курс, 1000лв за курс по грим (гримът ми беше голяма страст, но в малкия град няма клиенти, за 2г не знам дали само курса съм избила, с клиентите, които хванах, а имам още 2000, затворени в материали), вече нямам желание и мотивация да се развивам като гримьор....бях събрала 3000лв за кола, ама кола не си купих, защото никой не ми съдейства с избора и накрая докато се мотаех похарчих парите по кафета и щуротий. От училището в началото само звъняха на майка ми и на баба ми, че спя на чина, накрая ми писна от тях и спрях да ходя. Учителите ми бяха бесни, че съм била много силна ученичка, аз до тогава бях отличничка, взимах стипендия, и от това ниво съм се провалила, и нарочно още повече ме забиваха с оценките от проклетия. Накрая завърших с 4.77 и не ме приеха в университет, кандидатствах с ДЗИ на две места с няколко специалности, никъде по нищо не се класирах, а пробвах с ДЗИ, защото с изпити нямаше да вляза, след завършването изпуснах 2 години, защото работех и не ми се подхващаше учене. Буквално каквито и знания да съм имала, те се бяха изпарили. Сега съм платено, първи курс, редовно. На 21г съм. До тук съм платила 2200лв за семестриалните, отделно покрай кандидатстването и пътуването до Пловдив съм дала още 5-600лв. До края на бакалавъра ще дам 9000-10 000 по прости сметки, без да броя пътуването до Пловдив, което не е евтино. Даже научих, че щом съм семестриално завършила, вече безвъзвратно съм изгубила правата си на държавно обучение, ако някой ден реша да записвам второ висше. Исках да се прехвърля задочно, таксата да ми падне наполовина, и ми изискват успех 5.50 и да нямам невзети изпити. Аз първия семестър имам 5.60, сега трябва и втория да е най-малко 5.40. Имам проблем със статистиката, не мога да я взема, ще ме пратят на изпит, ще имам 2ка, ще почна да го влача тоя изпит....стреса ми идва в повече. Нивото на преподаване е ужасно, дори нямаме учебник, оная очаква да и гледаме лекциите и всичко да знаем. Ние целия курс се чудим да я слушаме какво обяснява ли, записките ли да водим, таблици ли да преписваме или да слушаме как се решава задачата, като и учебник не е дала да се купи. Всички разправят как нищо не знаели и много ги било страх, някой ако знае нещо си трае, не ще да помогне. Много пъти съм писала на колеги да ми обяснят нещо за някоя задача и най-честият отговор е или "и аз не знам как" или нещо друго...Просто нивото е под всякаква критика, не само по тази дисциплина. По една друга, срокът за предаването на доклада е след месец, а още никой не знае какво точно изискват и какво трябва да правим, защото не е обяснено като хората. По другите дисциплини също се чувствам ужасно несигурна в знанията си. Вече съм приела, че 5.50 няма да имам и се опитвам да свикна с цената, която ще плащам от тук нататък, още 3г, плюс гадната работа само вечер, защото през деня съм на работа. Още по-неприятното е, че ми е много трудно да си намеря работа само за вечерта! Всеки иска свободен човек, за да си ходи на смени. Вече 6г от живота ми се прибирам в 12-1 от работа, щото работя вечер след училище и лекции. Повръща ми се от работа в заведения и ресторанти. И още по-неприятното е, че с моята специалност, която е Психология между другото, не знам каква работа ще си намеря изобщо, а и да си намеря, ще е за МРЗ. И така, отчаяна съм. После за магистъра, зависи какъв ще е, ще плащам пак 3-4 семестъра по 1200лв, ако не и повече и после като нищо и работа няма да си намеря. Пишете ми някакви коментари, някакви препоръки или просто окуражаващи коментари, ей така да прочета нещо, защото се чувствам много гадно. От тук нататък ще е страшно! Даже в психологията попаднах случайно, защото само за нея имаше свободни места платено, и под натиска на майка ми, се записах щото "я било много срам, че не уча висше". Две години ме тормозиха, докато не записах и се укротиха. Поне е близо до това, което исках и с магистратурата ще се надградят добре, аз исках да уча за детска учителка. И така...май казах каквото имам. Благодаря, че прочетохте до тук.

Коментари

1.   Ако ти остава малко , може да завършиш . Не знаеш какво ще ти поднесе живота , щом досега си изкарала до тук и си започнала не се отказвай .

2.   Ще ти го кажа директно, понеже и аз съм от Пловдив. От университетите нищо не очаквай, пълен таш@к са, работа няма да си намериш по образованието, а и както каза и да намериш ? За МРЗ не си заслужава. Забила си се в нещо, което няма бъдеще и струва много пари, а за капак и не искаш да го учиш/работиш, и ти скапва живота. Махам се от университета, а ако искаш да имаш някакво бъдеще за развитие, то записвайки школи, академии и прочие. Опитай програмите на СофтУни, къде за програмиране, ако ти харесва, къде за графичен дизайн или маркетинг. Струва далеч по-малко (около 2000-3000 лв. излиза цялата пътека) и лекциите са ти онлайн със записи, с всичко, дори няма нужда да пътуваш. През това време можеш да си намериш каквато работа искаш (като работно време) и да си живееш живота, като искаш кола и никой не ти помага, то има форуми по, които можеш да питаш (къде Ауди форум, къде Опел форум и т.н.), а за огледа на колата можеш да наемеш фирма/майстор, който да огледа и прецени, бли4ка предлагаха подобна опция.

3.   Прекъсни докато е време ! Нищо, няма да загубиш и недей слуша родителите си !!!

Ако искаш висше запиши се в някакъв филиал на университет. Примерно Велико-Търновският университет " Кирил и Методий" има филиал във Враца. Може да запишеш задочно или дистанционно.

В Пловдив семестриалните такси са много скъпи.

Хубавото е, че си работлива. Мене ако питаш, учи немски и английски и замини в чужбина.

4.   Не мога да те разбера защо не работиш в козметичен салон в Пловдив, а се занимаваш да плащаш за "образование", с което ще заработваш 800 лв.

5.   Не се отказвай, повтаряй си, че ще имаш полза през целия си живот. Психологията е професия с бъдеще.
Аз също съм учила и работила, може да се каже, че младост не съм имала, но има смисъл образованието.
Сега, ще ти се навъртолят много разбирачи и ще ти обясняват как образованието няма смисъл.Не се схващай на тези глупости.
Успех!

6.   Продължи да учиш и завърши психология. после ще си намериш работа. Психолози има в училища, детски градини, може да отвориш частен кабинет и пр. Има работа. Стисни зъби и завърши. Това с гримовете е напразни пари, хвърлени на вятъра. Дори и в София е трудно да си намери постоянна работа с гримиране. Докато с психологията имаш бъдеще. Сериозно момиче си, не се отказвай. Иначе цял живот ще си сервитьорка по барове и ресторанти. Всъщност като поостарееш и за това няма да те взимат.

7.   Ще ти дам един съвет, не се заниманимавай с никакво висше няма смисъл, накрая така или иначе ще последва само едно да родиш там на някой си едно бебе и толкова. Дали ще имаш висше дали ще нямаш никой ама никой няма да те отрази. Нито ще взимаш по висока заплата. Висшето е там баба и мама да се радват.

8.   Толкова много пари си вложила до сега, че просто ще е глупаво да зарежеш всичко, по-добре се стегни и гледай да си завършиш бакалавърската степен. Не е казано да запишеш магистратура веднага, но поне това, което си го започнала, довърши го, иначе все едно всичките пари си ги хвърлила на вятъра.

9.   Моето впечатление от висшето образование в България е, че те учи как да угаждаш на капризите на преподавателите и да се справяш с абсурдни графици. Завърших преди 10 години, но явно нещата не са се променили.

Ако искаш да работиш нещо свързано със специалността, която учиш - тогава продължавай. Ще се справиш, не е нужно оценките ти да са отлични. За дадени специалности дипломата за бакалавър се изисква по-скоро като формалност. Но пък е трудно да ти обърнат внимание ако я нямаш.

Ако учиш само защото вашите са те накарали и не искаш да се занимаваш с това, което учиш - повече от ясно е, че няма смисъл.

Успех!

10.   В никакъв случай не се отказвай!Когато учиш не мисли за пари, те са тогава средство. И да ги спестиш, животът ти ще е същият, дори в перспектива по-зле. Аз като студентка съм и гладувала, беше преди много години, когато нямаше работа за студенти никаква.
Ако не бях гладувала тогава, можеше сега да гладува.
Не се отказвай, момиче!

11.   Заминавай за чужбина! Проучи в кои страни е безплатно обучението, харесай си специалност. Работа също можеш да си намериш доста лесно веднъж отидеш ли там. Нужни са ти едно количество пари за първите максимум два месеца, но това не е нищо непостижимо след като работиш от толкова години. Нивото на образование е съвсем различно, ще го усетиш още в първите лекции и контакт с хората около теб! Моят съвет е да избиеш от тази дупка, в която си се вкарала, иначе ще продължиш да дълбаеш и то все по-надълбоко. Успех!

12.   Ако в момента прекъснеш платеното си образование, ти не си го завършила и ще имаш право на държавна поръчка. До колкото имам инфо, специалносттта, която желаеш, вече се среща по-често във вариант "Предучилищна и началната педагогика" и обхваща педагозите в детските градини и в началното училище. Виж какви изпити имаш, подготви се и кандидатствай. Обикновено изпитът е по български език и има издадени и помощни материали. В зависимост от УНИ-то на много места можеш да си избираш с какво да кандидатстваш - дали с изпит или с ДЗИ. Кандидатствай на няколко места. Защо да хвърляш още пари за специалност, която не искаш и която е платена, и ти изнемогваш? Само не се отказвай, подготви се, яви се на изпит и ще влезеш. Ако не държиш на Пловдив - тази специалност я има и в други градове - Стара Загора, Русе, Велико Търново, Шумен и т.н. Знанията много бързо ще си ги възстановиш, само си закупи подготвителни материали или ако нямаш възможност потърси по форуми безплатно. Виж и от минали години форматите, на какво да наблегнеш. Дори е възможно и за месец да успееш. Късмет!