Споделена история от Образование

Унгарска филология
Здравейте, искам да променя специалосността и имам леки терзания. Смятате ли, че си заслужава да изучавам унгарски език? Мога ли да намеря работа с езика тук в България? Нямам възможност да се прехвърля в Италианска филология, защото не съм изучавала италиански, а доколкото знам във Френска филология е окаяно обучението спрямо езика, затова ми отпада като вариант. Насочила съм се предимно към филология.

Коментари

1.   Няма лошо да учиш унгарски език. За чий обаче ще учиш унгарска филология?

2.   Много ми е интересно как решавате да учите такива неща като унгарска филология. Питам сериозно, не се заяждам. Защо точно унгарска? И как очакваш да се изхранваш с това нещо? Влече те езика ли, това само биха те приели ли, нещо недоумявам.

3.   А какво да учи според вас? Компютри ли? Стига с тези компютърни специалности! Има и други професии, може да работи като преводач, ако завърши унгарска филология, може да дава и уроци по този език. Много възможности за реализация има, не е безсмислено да се учат езици.

4.   3, само компютри и унгарски ли са алтернативите? Чак пък много възмоности да има с унгарски... Те се избиват да искат някой да им преподава частни уроци по унгарски, разбираш ли? Кой въобще ползва унгарски и за какво му е преводач? Има си английски, на който с общува международно. Освен някакви единични случаи не виждам на кого ще му притрябва унгарски език. Ако пък толкова я впече този унгарски, защо не го чуи междувременно, като през това време си учи нормална професия, с която все пак ще яде нещо. Пък унгарския да и е като допълнително умение или най-много допълнителна, но не основна работа. Изобщо не знам кой днешно време смята езика за отделна цяла професия. Не, езиците отдавна са просто допълнителни умения към друга професия. Най-много английския и евентуално немския може да е професия. Всичко останало или не е професия, или ако е, това са много малко хора.

5.   Като човек свърдан, макар и косвено, с унгарска филология мога да ти кажа две неща.
1. Трябва да учиш сериозно, защото езикът е труден.
2. Ако научиш езика добре, имаш шанс за реализация, защото напоследък има унгарски фирми в България, а малко хора владеят езика на добро ниво. Освен това има и кол центрове.
Обаче, не си мисли, че с ходене от време на време ще ти се получи.
Избереш ли го, трябва да си много сериозен. Иначе си губиш времето, защото не е специалност по която можеш да се подготвяш сам.

6.   като всеки чужд език

за лично ползване
за преводи
за кол центрове
за работа в унгарски фирми в бг и европа
за живот в унгария
за преподаване

това е

7.   Още един кандидат за касиер в Билла.

8.   Според мен е пълна загуба на време да се учи унгарска филология. Работа и постоянни доходи няма да има. Струва си повече френска или италианска филология, тези езици се учат в училище, има фирми- инвеститори. С унгарска филология, според мен, един човек, ако няма връзки да иде в посолство, например, е потенциален безработен за цял живот.

9.   До номер 4 - защото филологията не включва само изучаване на език, а и други куп дисциплини, за които ти най-вероятно не си чувал. Не знаеш какви умения се придобиват и със сигурност не излизаш само с едно прилично ниво на езика. И с филология можеш да пробиеш дори в сферата на Журналистиката и да започнеш работа в тази среда. Проучи преди да пускаш коментар и се научи да мислиш извън кутията. Ти и най-вероятно си нямаш представа от трудността на унгарския език, наистина какъв беше смисълът от коментара ти?

10.   С унгарски език има страшно много работа, не случайно унгарска филология е защитена специалност. С такъв статут се сдобиват специалности, за които има постоянно търсене, но не достатъчно кадри. Влез само в jobs.bg, стартирай търсене с ключови думи "унгарски" ли "hungarian" и ще си дадеш реална сметка... И само да кажа, че с френски и италиански никога няма да изкарваш същите пари, понеже унгарският е рядък език и възнаграждението там е винаги с някакъв процент отгоре. Дск и Уиз ер също са унгарски фирми и нон-стоп си търсят хора, а имайки предвид, че втората компания се разраства с всяка изминала година, търсенето ще е още по-голямо :) А в кол центровете толкова не им достигат хора, владеещи унгарски, че си викат от Унгария или са готови да те наемат още докато си студент, дори и да не ти е перфектен езикът. Само за информация: заплатата започва 2500 Успех с решението!