Споделена история от Образование

Висше образование в Германия
Здравейте
Искам да попитам хора, които имат опит и биха ми помогнали с един доста важен за мен въпрос. Доста съм объркан, може би преувеличавам, но това е в желанието да взема най - доброто решение на време. В момента ще съм 11 клас, уча в една отлично елитна гимназия с профил "Химия и Биология с интензивно изучаване на немски". Освен, че само уча в нея съм един от най-добрите в нея и не само по тези предмети, които са ми профилиращи. След много проучвания стигнах до моя извод, че висшето образование в България не е на високо ниво. Аз съм човек, който обича трудното и искам да уча нещо някъде, където ще ми е трудно, но да знам, че после това ще ми се плати. Затова си мислех да уча в Германия. Нивото ми на немски в момента е на B1 и знам че трябва да е по - високо, но имам две в години, в които бих оправил това и остава какво искам да уча в Германия. Профила ми е химия и биология, но не искам да разконцентрирам и да започвам да уча допълнително други предмети, които няма да са ми нужни... И така въпросите ми са какво мислите за образованието в Германия?
Какви специалности мога да запиша с химия и биология, защото ми е трудно да реша?
И имали добра реализация с това образование, което ще взема от там(както в Германия, така и ако се реша да се върна в България)?
И не на последно място искам да ви благодаря, че отделяте внимание за моя проблем. Наистина за мен е много важно!
Благодаря!

Коментари

1.   Когато кандидатствах в Германия ползвах услугуте на тази консултантска агенция: https://uniconsult.bg/

Не е зле, проучват университети в Германия и Австрия. Като цяло, с такъв профил можеш бая да следваш: медицина, фармация, химично инженерство и др. Зависи какво искаш. Най-трудното ще е медицина.

Виенският медицински университет е добра опция, учат медицина на немски. По-трудно от това, здраве му кажи. Имам бивш съученик завършил там, не се оплаква. Пробвай.

2.   Биоинженер, микробиология...

3.   Честито първо за мотивацията и желанието за реализация. В Германия има много химични фабрики и търсят винаги квалифицирани хора. Ако завършиш висше тука, със сигурност ще взимаш над нормалните тарифи, което значи по споразумение 5000 € нагоре. Аз завърших в българия 8 клас и в Германия нямах никакъв немски. След известно време изкарах б1 ама основното не ми беше признато. Карай... След това ходих 2 години по училища докато ме вземат за Ausbildung Chemikantin. Завърших даже по-рано и си работя. Нето ми идва горе долу 3000 € на контото. Бруто към 4500 май, ама все пак се удържа за Sozialversicherungen. Сега съм регистрирана за Industriemeister Chemie и гледаме шефовете да го поемат. Така, че! Именно тука са много важни химични фирми и точно в момента им трябват квалифицирани работници. В българия няма да можеш да си намериш такава работа като тука. Най-добре ако дойдеш в Германия си стой и си ходи където искаш на екскурзия.
Bebivita

4.   Не знам какви специалности има в Германия, но можеш да отвориш няколко университета и да видиш. Освен това, вероятно, и има класация на университетите по направления. Так ще се ориентираш кои са най- успешните по тези специалности. Можеш да четеш и форуми за университети и специалности на немски .
Имам позната , която работи отдавна там с биология, но не знам какво точно. Мой пленник работи нещо свързано с изследвания и лекарства. Тези специалности са перспективни и ще намериш добра реализация.

5.   Най-напред захвани немският. Сигурно и така знаеш, но ти е нужен сертификат на ниво С1. Какъв по-точно може да видиш в определените университети, но най-често е ТестДаФ. Като човек явявал се на този изпит мога да ти кажа, че ти е нужна много добра подготовка. Никога не знаеш какъв резултат ще постигнеш, затова моят съвет е да го вземеш възможно най-рано. Не чакай до последната възможна дата примерно април или май. Трябва да е по-отрано, за да имаш възможност да се явиш втори път или даже трети, ако случайно се провалиш на една от частите. Иначе обективно казано щом вече си на Б1 имаш всички шансове да го изкараш. Още повече щом си паралелка с немски. Що се отнася до това каква специалност може да кандидатстваш с твоите профили, не мога да ти дам точен отговор, защото ти си по новата система. Аз съм 2002 и знам, че ви смениха програмата. Ние нямахме такова профилирано изучаване на предмети. Но принципно реално ако имаш сертификата можеш да влезеш навсякъде. Всичко което ти е нужно е диплома и доказателство за владеене на немски език. Самите специалности в Германия се делят на два вида. Такива с ограничени места (обозначават се с NC) и такива където приемът е свободен и влиза буквално всеки каквато и диплома да имаш. При специалностите с NC приемът не е труден, ние в България имаме високи дипломи, но могат да ти поискат някакви допълнителни документи. Но нищо специално. Това е общо взето основното, което трябва да съобразяваш. Пак повтарям важен е немският, след това навсякъде ще могат да те приемат. Но щом си от немска паралелка сигурно не си единственият, който ще кандидатства в Германия, което е голям плюс. Ако имаш и други въпроси, ще се радвам да отговоря.

6.   Не си струва, по-добре Австрия. Германия има повече университети, но е грозна страна