Споделена история от Образование

Не мога да уча...
Здравейте!
Имам голям проблем, но дори не знам как да се обуснова за това, за което става дума...
Аз съм студентка по медицина, но прекъсна втората година поради слаб успех. Нямам никакво желание да уча и не мога да се концентрирам върху четенето, запомняне то и разбирането на информацията. Знам, че това е моята професия и обичам да работя това (карах стаж 1 година по време на пандемията в болница), обичам всичко свързано с това и съм 100% сигурна, че е моето нещо, но каквото и д справя нямам желание да седна и да чета. Моля ви за съвет, защото не знам какво да правя...

Коментари

2.   Аз съм ученичка 12 клас. И аз имам този проблем така че ще следя коментарите. Надявам се да намерим решение на проблема.

3.   Очевидно страдаш от прокрастинация. Защото очевидно не е от мързел. Прибави към това и липса на мотивация/желание и ето на.

4.   Няма как за се обОсновеш за каквото и да било с тоя правопис... и това нещо ще ни лекува... откажи се навреме и стани маникюристка...

5.   Не е възможно. Ако обичаш всичко свързано с това, както твърдиш, щеше да излапаш материята с кориците. Сериозно трябва да си преразгледаш мотивите!

6.   Едно от обясненията е че подсъзнателно се страхуваш че не си толкова умна въпрекихче в мечтите и съзнанието си се смяташ за умна и с интерес в медицината Затова и нямаш никакво желание да се занимаваш с учене на медицина.
Вместо за лекар се запиши да учиш за сестра, предполагам материала ще е по лек за сестра.

Ако всъщност сега учиш за сестра се поинтересувай за друг вид по леко учене примерно курс за грижи за възрастни или парамедик в бърза помощ

7.   Записки, записки, записки- на отделен лист, само най-важното, по точки, по теми. Важното трябва да присъства!
След това се взимат и се учат само те-все едно на нито един изпит-бил той писмен или устен, няма време за изпитване по 2-3 ч. на човек. Изпитават 15 мин, 30 мин., не знам по медицина как е, но нещо такова. Защото отвън чака някой друг за изпит.
Важно е да се вложи логика и разбиране- каква и са взаимовръзките в темата? Стъпва се на предварителни знания. Осмисля се- не става въпрос за механично четене 5 пъти! Осмисля се-спира се и наум се осмисля на какво стъпва темата, какво вече знаем по нея, какво е новото. Как да го запомним? Тук на помощ идва мнемотехниката-похвати за лесно запомняне: асоциации с други неща, които вече знаем, с примери от живота наоколо, всеки намира свой начин.
Учи се всичко по темата от тези резюмета-четат се по няколко пъти. После се организира мини изпит- теглиш си тема сама и си пишеш нещата, които се очаква да си научила.
В целия процес най-важни са две неща:
-да се извлече най-важното от въпроса (и това е умение);
-да се научи това най-важно нещо с осмисляне- какво е всъщност, какъв процес, защо е необходим, как протича (като приказка в ума), не наизуст като някакви думи, а наистина с идея да се разбере какво е това.

8.   Много благодаря на номер 7! Смятам да приложа съвета ви е действителна практика и се надявам да ми помогне. На всички останали, които бяха така добри да се опитат да помогнат, също сърдечно благодаря.

9.   Липса на дисциплина.
“Желанието” за учене, обичта към това с което се занимаваш и т. н. не са достатъчни.
Необходимо е колкото можеш по-рано да започнеш формирането на навици за учене. Трябва да си малко по-строга със себе си и да приемеш, че ти се налага да правиш нещо, а не дали искаш.
В края на деня знаеш, че въпреки трудността и (може би) отекчението по време на учене го правиш, защото така трябва. Защото знаеш че това е най-доброто за теб.