Споделена история от Образование

Как да се справя с напрегнатата подготовка за МУ?
Здравейте! Тази година съм 12 клас. Изпитвам сериозно притеснение относно матурите и кандидатстването в МУ. Понякога се притеснявам дали ще ми стигне времето да се подготвя за МУ и дали ще издържа психически понеже напрежението не ми се отразява добре. Дайте ми съвет как да изкореня страха си от провала и да се фокусира върху подготовка си за да имам максимално добри резултати. Просто имам чувството, че толкова много ме смазва отговорности и в училище много ни натоварват и не знам как ще успея да съчетая всичко за да се справя. Как да бъда по-мотивирана и по-малко отрицателна? Благодаря предварително!

Коментари

1.   Какво точно е това съкращение-МУ?

2.   Съкращението МУ - медицински университет.

3.   Повече работа = по-малко време да се стресираш. Не мисли "ох, ами сега дали ще ми стигне времето", мисли по план, всеки ден отмятай някакви теми и се сравнявай не с другите ти съученици, а със себе си. Всеки ден давай максимума и всеки следващ ден се старай да работиш върху развитието си поне колкото предишния ден.
Личен пример ти давам - преди 7 години бях в твоята ситуация. Моите съученици бяха започнали още от 11-ти клас с подготовката по химия. Аз я започнах през октомври в 12ти клас, като не съм отделила цялата година да уча само по химия и биология. Четях си за матурите, готвих се и по другите предмети в училище. Биологията си я подготвях основно сама, накрая видях, че не се справям много добре и в последните два месеца се занимавах с учител (не защото е много трудна, а защото не успявах да се дисциплинирам и да си чета систематично). Постигнах добри резултати на приемните изпити, на матурите - отлични резултати.
Важното в случая е да не даваш пространство на мисли, които те разколебават. Пред себе си поставяш целта - да учиш мечтаната специалност наесен - не мисли за това как точно, чувствай се уверена в избора си, визуализирай го, напиши го на лист хартия и го остави някъде на бюрото си например. Към ученето не се отнасяй като към досадно задължение от друга страна, а като ключът към мечтата :)