Споделена история от Образование

Да стана ли учител?
Здравейте, в момента съм трета година в университета и уча специалността педагогика на обучението по български език и чужд език. Мисълта ми е, че обучението не е чак толкова трудно, досега съм взел всички изпити, но някои мои познати ме съветват да не ставам учител, защото било неблагодарна професия, учениците и родителите сега били калпави, не били като едно време. От друга страна майка ми от два месеца работи като счетоводител в държавно училище и няма никакви оплаквания от работата. Каза ми че от държавната работа по- хубава няма. Вярно, че учителите имат големи заплати и големи отпуски, но знам че имат и големи отговорности. Благодаря за отделеното време! Ще се радвам да споделите мнението си, защото съм наистина объркан!

Коментари

1.   Не мисля че по-хубава работа от държавната няма, но аз съм отгледана в семейство на преподаватели. Всеки един от нас преподава в различна среда, но ни обединява факта че всички предаваме знания. Баща ми беше учител в няколко гимназии, леля ми в СУ, майка ми също се преориентира към учителска дейност, а и брат ми който сега завършва също започна да работи почасово в една академия. Аз пък повече от 10 години преподавам в сферата на изкуството. Вярно че не е същото да се занимаваш индивидуално или с малка група, отколкото с 20 озверели тийнейджъра, но ако усещаш че имаш подход към по-младите, искаш да си будител и имаш желание да допринесеш за тяхното развитие, не се отказвай от тази възможност. После винаги може да смениш професията ако случайно не ти хареса. Няма как да избегнеш сблъсъци с родителите и проблемни ученици, но помисли че за тези деца ти може да бъдеш много. Аз с много обич си спомням за някои мои учители от средното. Сега ако ги видя на улицата бих ги прегърнала. Баща ми също много го обичаха неговите ученици. Няколко пъти са го срещали на улицата, години след като им е бил учител и с голям радост и снимки са си правели с него. Та общо взето си мисля че е много отговорна и хубава професия. Изключително важна е учителската професия за обществото. Един учител може да промени живота на едно дете, да му бъде пример. Ако искаш да си учител само заради парите няма смисъл, ще се отегчиш и изнервиш. Но ако наистина се виждаш в ролята на човек който ще преподава с желание, не се страхувай.

2.   Макар да съм Филолог по обрзование никога не бих станала учител. От една страна ще са децата, от друга родителите, от трета директорите. Ще те въртят на шиш с безкрайни изискавния и претенции. Дори на три класа да преподаваш, това са около 60 деца, 120 родителя. Всеки от тях ще има различни очаквания от теб. Отделно работното време на учителя е безкрайно - вкъщи ще трябва да подготвяш и проверяваш тестове, да пишеш доклади за всяко дете и още една камара административни бумащини и глупости. И накрая стане ли нещо ти ще си на пангара. Да не говорим какви досадни родители има, които като пишеш ниска оценка на отрочето идват да се разправят с тебе. Не си заслужава.

3.   Здравейте, интересувам се от специалността, която учите. Много бих се радвала да ми дадете повече информация за нея- На какво се набляга? На какво ниво се усвоява 2рия език? Къде учите? Обучението на ниво ли е? А преподавателите?