Споделена история от Образование

Изгубих желанието да уча висше. Как да се мотивирам отново?
Здравейте. Вече просто не мога да разбера защо, но нямам никакво желание да ходя в университет. А аз вече втора година пропускам. В гимназията бях толкова мотивиран, спомням си как си вземах от онези брошури с университетите. Всички постоянно говориха за това къде ще следват, аз също. Но за съжаление късно започнах да се подготвям за кандидатстването и не успях. След което реших, че ще се пробвам следващата година. Но именно тогава изгубих желание и отново се провалих. Преди да завърша всички ме питаха какво ще уча, но сега на никого не му е интересно вече. На родителите ми също им е все тая, викат ми, че нямало значение колко години ще изпусна. Но на мен въобще не ми е приятно... как да се справя с тази липса на желание?

Коментари

1.   Представи си след 2 години, съучениците ти, които сред тях ще има и такива с по-малък капацитет от теб завършват и почнат да работят по специалността си, вземат едни х2, х3 пари, които ти ще изкарваш с чисто бачкерски труд, удоволетворени са от живота си, а ти почнеш да им завиждаш и си кажеш.... ЗАЩО!!! Защо не направих крачката, не се взех в ръце, загърбих там игри, глупости, кафета и т. н. за половин, една година да вляза в университет и да се изуча, за да мога да бъда дори по-успешен на тия, на които се подигравах в 8-12 клас?
Тогава все още може и да не е късно, но все пак ще си изгубил най-малко още 2-4 години в лутане и чудене!

2.   Намери си работа, усъвършенствай се. Ако е хубава, висше не ти трябва на тоя етап, ако има развитие. Ако е някъв тотален шит, сам ще поискаш да учиш, за да не бачкаш това...

3.   Учи висше, докато твоите набори работят, правят кинти, сменят приятелки. След като завършиш ще си девствен до 30 г., ще живееш при вашите и ще осъзнаеш, че на никой работодател не му дреме, че имаш висше от нашите пародийни български университети! Послушай съвета ми, за да не се проклинаш после!

4.   До 3,
За висшото на някои може и да не им дреме, но винаги е по-добре да имаш и да стане свирка от теб, отколкото да го нямаш и да нямаш никакъв шанс! 5% може и да станат "да кодят", ама те са изключение, а не правило! 95% си бършат сополите с мръсните ръкавици по строежите или пътищата и толкова!

5.   До 1 от автора

Ами то там е и проблема, не ми пука вече особено много. Ще завиждам две седмици и след това ще свикна с мисълта...

6.   3 Големите "кинти" 700 - 1000 лева :D УАУ

7.   Автора

Вижте, ако мога да допълня. Аз преди се чувствах длъжен да ида в университет, да пропуснеш година се считаше за най-ужасното нещо. В момента това чувство го няма, не ме е страх, че ще изпусна година... опитвам се да се мотивирам, но някак си не се получава.

8.   Авторе, аз като завърших висше и какво? Пак бачкам за 1000 лева. Като ще правиш нещо, прави го с причина. Дипломата не е единственото основание да следваш. Може да запишеш някоя специалност, която наистина ти е интересна и те вдъхновява, или пък да го ползваш като оправдание да не бачкаш 4 години и да го удариш на живот. Студентските години неслучайно казват, че са най-хубави. Очевидно родителите ти са с остарели разбирания и вярват, че диплома е равно на успех, което няма нищо общо с реалността. Ако целта ти са единствено парите, по добре запиши някой курс за програмиране или потърси някоя фирма да взимат хора със средно. Пак възможности за издигане има.

9.   Ами не знам какво да те посъветвам. Аз записах ТУ, най-трудната специалност КСИ без да мисля ще мога ли да я избутам и прекъснах почти накрая, просто много изпити не можах да взема, не намерих приятели с, които да уча и да си помагаме и учех сам и да си призная късно осъзнах, че специалността изобщо не ме влече и накрая се отказах. Имам познати, които го завършиха и сега изкарват много пари, но и много бяха като мен - прекъснаха 2 - 3 година или пък завършиха, но едвам го избутаха и не можаха да си намерят работа по специалността. Съвет от мен, ако се мотивираш започни с идеята да учиш, а не просто да минаваш изпитите. Иначе са само пари хвърлени на вятъра и време също пропиляно. Други опции пак има - например програмист можеш да станеш и без да имаш висше даже и това ми го е казвал близък приятел, който е програмист от над 10 години и изкарва над 5 хиляди. Изкарваш един хубав курс за програмист като тези на телерик и си в джаза. Или пък работа в чужбина(аз в момента това обмислям). Иначе повечето работи(почти всички) без висше в България са смешно ниско платени, това е истината.

10.   Ти избрал ли си специалност вече? Имаш ли представа какво би искал да работиш и къде? Защото ако нямаш ясно определени цели трудно ще намериш мотивация.
В случай че вече имаш идея какво и къде искаш да учиш, запиши се на курсове за подготовка на кандидат-студенти. Самия факт че плащаш и редовно посещаваш занятия ще те мотивира да не се отпускаш и да не губиш време.

11.   Децата на родители които не им дреми дали имат "Висшу" или не са тези родители които имат някакъв семеен бизнес или имат много имоти и могат да взимат наеми от тях :). Защо детето ти да има висше като може да изкарва 2000-3000лв от наеми?? . Ще живее от парите и прочие ако са на добра локация винаги ще намериш хора и за 400лв.

Един приятел майка му има 10 имота и той и брат му не учат висше а по-скоро работят някаква работа за 1000лв но жената вади яко наеми и с тези пари се гледат :). Буквално ако си роден в заможно семейство се губи смисъла за висше ако след това наследиш много активи и реално или късно ти си този които ще оправляваш

Тези които нямат такива екстри в живота и не са родени в заможни семейства ами да... Реално висшето е опция и е добре да го имаш.

Не познавам заможни родители и децата им всичките да имат висше ;Д Един пич кара ауди а8 2020г купена от тати и тои самият няма висше, но родителите му имат активи АКТИВИ ХОРА АКТИВИ!!! не ти трябва нищо друго ако някой друг ти плаща тока и водата да не говорим и за храна и остават пари за почивки, инвестиране, нова кола и прочие живота ти е страшно лесен не си зависим от една заплата.

Такива хора са много малко %, но реалния % вишисти расте с годините и то се обезценя и вече се гледа по-скоро по практическите и умствени работи. ИНаче някакво висшу там да има няма никакв смисъл.