Споделена история от Образование

Какво да правя, ако не знам какво да уча?
Здравейте, аз не знам какво да уча аз завършвам съвсем скоро! Всички ми повтарят как, ако съм щял да ходя в университет първо трябва да реша какво да уча. Тоест какво ми предлагате, да пропусна една година? Аз не искам да пропускам. Моля, помогнете.

Коментари

1.   Здравей!

На първо място - успокой се, не е толкова сложно, панираш се излишно.

Второ - в какво си добър и какво ти е интересно? - това е най-важния въпрос, на който трябва да отговориш, иначе няма как да те посъветваме.

Трето - каквото и да ти хване окото, влизаш в сайта на въпросния университет и търсиш програмата за самата специалност, гледаш как ти звучат предметите, има ли нещо непосилно за теб. После търсиш студетски форуми за обмен за информация и така ще ти се изяснят нещата.

Но най-важно си остава първо да ни кажеш в какво си добър?
Пример: добър си по информатика - пътя ти е ясен. IT сферата е много широко понятие, ориентирай се на там.
Добър си по математика - ориентирай се към инженерните специалности. УАСГ, Технически университет и др.
Забавен си, центъра на компанията - виж НАТФИЗ
Отдават ти се езиците - учи ги, стани учител, разгледай педагогическите специалности и софийски университет.
Биология и химия - пътя ти е ясен - лекар, ветеринар фармацевт.
В почти нищо не си добър, но пък не си и на толкова ниско ниво - разгледай УНСС - счетоводства, разни икономики и т. н.
Ако си добър в дегустацията на вино /и това дори не е майтап/ има много интересна специалност в пловдивския май беше - енология.
Може дори да си добър в хапването - ще ти препоръчаме някой университет по хранителни технологии.
Може да си профеонален спортист - НСА.
Добър историк? - история, право и много други

Ако желаеш сподели малко повече информация. Ако си се насочил към инженерните специалности, лично аз мога да ти дам насоки. Ако е някоя друга насока - всякакви хора има в сайта, ще помогнат. Но от двете изречения, които си ни написал, няма как да те посъветваме.

И последно не е за теб, но искам принципно да изкажа възмущението си от тъпата ни учебна система. Чувала съм, че в по-развитите страни, започват още от 10 клас да те съветват, спрямо това как се представяш по отделните дисциплини. Учителите си правят труда да те "светнат" за различните сфери и професии. А тук те оставят да се чудиш и сам да се запознаваш по трудния начин. Колко хора записаха нещо, защото нямаха идея какво ги чака и си останаха без дипломи, а не бяха лоши ученици, просто избраха грешната специалност.

Успех! Ако решиш пиши подробности :)

2.   до 1

Ами аз съм добър в математиката и ми е интересна и историята, но с нея няма да се занимавам. По география също съм добър. Знам със сигурност, че няма да уча нещо с биология или химия, примерно медицина. И също така няма да е право или някаква там филология.

Не искам да се занимавам с икономика, само в краен случай. Може би някаква инженерна специалност, но не ми се занимава със строителство и затова изключвам УАСГ.

Нямам много представа точно какво да уча. Ще се радвам на съвети.