Споделена история от Образование

НБУ или Arc Academy?
Здравейте хора,

Предварително се извинявам, че ви занимавам с глупостите ми на националния празник :)

12 клас съм. След като бях силно накаран (почти задължен от нашите) да кандидатствам и уча ТУ София, търся курсове, чрез които да доразвия интересите си към дигитално рисуване и 3д моделиране, както и да се запозная с хора от индустрията.

Първоначално мислех да запиша втори университет успоредно с техническия ( най - вероятно НБУ). При този вариант ще трябва да съчетавам два университета редовно обучение, което е малко тегаво.

Преди няколко дни попаднах на Arc Academy и в частност за програмата им Concept art. Бях чувал за тях и преди това, разгледах какво се изучава и нещата съвпадат почти на 100% с интересите ми. Бонус е, че се провежда извън работни часове и ще мога да го съчетавам с уни по успешно. За разлика от в НБУ обаче обучението е 2 години и издават само сертификат, който не ми изглежда да има много голяма стойност.

Тук ще спомена, че таксите за обучението на двете места са близки и не са малки.

Моля за мнения на хора с опит от НБУ (от специалностите "Мултимедия и компютърна графика" и от изкуствата) или от Arc Academy.

Благодаря предварително!

Коментари

1.   "Глупостите ти", както се изразяващ, ще определят доста голяма част от живота ти. Имай малко повече самочувствие!

За рисуването на 3д. И аз исках, но не си защитих желанието и вече е късно. Това ти е времето. Пробвай непременно. Учтив въпрос, ти все пак си рисувал, надявам се? В компютърната графика не е задължително, но ако искаш да имаш няккава свобода в занаята - ще ти трябва ама много. Иначе, тази академия не е лоша да се запознаеш, но същинското учене идва с практиката. В големите фирми няма да ти искат диплома. Същевременно, ще ти трябва ако искаш да имаш по-голяма автономност един ден. Но като цяло дипломите отдавна не са каквото бяха, намери си по-скоро добри учители - 3дто е доста динамична специалност, недостатъчно развита в бг, камо ли в институциите.

Успех и смело напред!

2.   "При този вариант ще трябва да съчетавам два университета редовно обучение, което е малко тегаво. "
Няма как да си редовно обучение и в двата. Вторият може да си платено обучение.

3.   От автора:
Благодаря за бързите отговори! Може би трябваше да поясня в темата - рисувам сериозно от около 5 години, от около 2 работя по freelance проекти (главно илюстрация) и имам онлайн магазин за принтове, стикери и тн.

За сега клоня към arc academy, след като поразгледах преподавателите и техната работа.

4.   Давай! ; )

5.   Занимавам се с дизайн и илюстрация.
Щом вече имаш някакъв опит, не се занимавай с институции е моят съвет. В тази сфера сертификатите и формалното образование нямат почти никаква тежест - важно е какво можеш да правиш.
Ако съм на твое място, ще си бутам специалността в ТУ с минимални усилия, колкото да взема висше, а през останалото време стаж или директно работа в компания, която се занимава с 3D/concept art или там каквото точно искаш да правиш. В свободното време рисуваш, за да си обогатяваш портфолиото, и когато след 4 години излезеш от ТУ, работодателите сами ще те търсят.
Опит добро портфолио > формално образование.
Не подценявам университетите и академиите - там също ще научиш много, но ще е по-бавно, отколкото на работа/стаж и няма да е съвсем реален опит, защото това, което се учи в университета, и това, което се случва на практика, са различни неща.