Споделена история от Образование

Как се влиза в Сили за специални операции?
Бях чел че се влиза със средно или висше образование, като се изпълняват нормативи по физическа подготовка и тест за обща култура. Та искам да попитам след като завърша 12-ти клас ще мога ли да вляза там?

Коментари

2.   Въпреки общоприетите настроения на обществото - хората там са много добре подготвени и селектирани. Има 2 структури - едната е СКСО - отделно командване на силите за специални операции (бившата 68 бригада спец. сили на Сухопътните войски), другата е на подчинение на ВМС, но размерът й е значително по-малък. С други думи - може да служиш в СВ или във Флота. Конкурсите са общовойсковите нормативи, но самите специални сили имат други нормативи - например ако за обикновената армия бягаш 1 км, то за специалните сили ще те накарат да избягаш 10 км или май го свалиха на 5 км. не помня. Ако си за спец. сили на флота ще плуваш също, има изпит и по плуване за там. Обикновено дават превес на кандидати от армията, които служат в други поделения, за да не се занимават да те учат на А и Б - да маршируваш примерно или да знаеш устава - там тези занимания са им безинтересни. Освен това медицинските прегледи са много по-строги за специалните сили, защото като такъв ще изпълняваш парашутни скокве и за тази цел ще те пратят за освидетелстване във ВМА за летателни длъжности. Ако пък си пуснал за флотските - освен ВМА за летателна годност ще ходиш и за водолазна годност, защото там освен парашутист ще си и водолаз. Какво представляват прегледите? Абсолютно всичко гледат, минаваш през 100 кабинета, въртят те на стол, пъхат те в барокамера ниско налягане над 5000м. За водолаз - и в барокамера за високо налягане. Иначе ДА, след 12 клас можеш, стига да имаш и 18 г. Практически - много малко вероятно е да изберат теб, обаче, дори и при покрити нормативи и медицински годности. Същността на службата там, задачите, психическия натиск от ежедневните занимания, командировки в чужбина и из държавата - изисква малко по-зрели хора от 18 годишни. Много трудно ще ти дадат добро командирите на тези поделения, често даже и да имат празни щатове не вземат хора покрили всички нормативи, просто командирите преценяват, че не си за там. Има и интервюта с офицери от тези поделения, не са просто изпитите. Тоест не зависи само от изпитите, или от приемните комисии общовосйковите, за тези поделения, поради строгата специфика оставят сами да си избират (от годните физически и ментално), не им натрапват хора, нито им оспорват решенията. Също имай на предвид, че даже и да влезеш ще ти се смени представата за всичко, вкл. и за самия себе си - без значение кой си сега и какво ниво мислиш, че имаш - там ще попаднеш на хора изключителни професионалисти с многогодишен опит и много високо работно ниво, хора, които не обичат да се занимават с глупости ако схващаш. Моя съвет е да постъпиш в армията в общовойсково поделение на Сухопътни войски, като наблегнеш на търсене на позиции като "разузнавач". Има ги в артилерийските дивизиони, но ще са понаучиш на разузнаване, на работа с карта, с компаси, на терен - все неща много важни в спец. сили. Послужи 1-2 г. в някой артилерйски дивизион (или ракетна бригада, те също имат разузнавателни отделения) и после премини в специалните сили. На 18 г. там и новобранец ще се почувстваш много малък във всяко естество, не само възрастово - повярвай ми.

4.   Номер 2, дрънкаш тотални, “батко”. Като цяло целият флот, включително Сухопътни войски и СКСО са под прякото командване на министъра на отбраната като в това число не включвам президента! Аз като бивш военен (офицер) напуснах и заминах за чужбина, после се върнах и поисках преназначаване на по-висока длъжност, за което не се изисква да държа нормативите и изпитите (включително психо теста) отново. До автора - нямаш нужда от висше образование, ако искаш да го имаш (бакалавър) се записваш във някое от военните училища със специалност примерно “Разузнаване” (не е само тази специалност, много са) и почваш да учиш. Със всяка година във университета вдигаш звание и ако успееш да завършиш, излизаш лейтенант. След това за всеки 2 години служба вдигаш звание като следва: Старши лейтенант, Капитан и Майор. Ако искаш да продължиш да се издигаш във звание, трябва да се запишеш за “Магистър” за да се изкачиш от подполковник нагоре. Това е за военните училища. За редник нямаш нужда от висше образование, но трябва да имаш средно завършено. Преди да пуснеш документи, чакаш да пуснат конкурс и чак тогава отиваш във военното окръжие (по твоето местоживеене, примерно Варна) и подаваш документите там. Цивилните служители ще ти кажат какво ти е необходимо да копираш и какво ще ти трябва за по-напред. След като направиш всичко това, отиваш пак във военното окръжие и там ще ти назначат дати за изпитите. Когато дойде датата на която имаш изпит, отиваш на мястото където ще се проведе изпита и почваш и така, докато не преминеш всичко. Ако успееш да преминеш всичко (имай напредвид, че ако се провалиш дори на един от изпитите, не продължаваш напред) ще ти се обадят от военното окръжие където си пускал документите, за да ти казват дали си взел даденият изпит или не. Надявам се да съм ти бил от полза.

Гаро

5.   Само забравих да кажа, че флота няма специални сили. ;) Недей да се излагаш, единичка!

Гаро

6.   Не ти трябва цялата полиция е прогнила от корупция и само ще си губиш времето и ще се гаврят с теб ако много ти се бачка. Те прикриват престъпления.

7.   С операции за силни специалности.