Споделена история от Образование

Какво да избера с английски
Добра съм по английски, винаги изкарвам максимума от точки на всички контролни (50 от 50). Какво бихте ми препоръчали с цел да имам шанс да се реализирам и да печеля добре и по възможност работата да не е прекалено стресова. Добра съм и по математика, както и по рисуване. В кол център да работя не е за мен.

1 - да кандидатствам в чужбина евентуално - но каква специалност?
2 - да завърша филология тук.
3 - да завършва нещо друго, което се комбинира добре с английски (може и филология и после магистър по нещо друго) и какво да е това?

Коментари

1.   Не е нещо специално, че си добра по английски. В 21 век почти всеки го знае и си е общо взето универсален и интернационален език. По-добре се ориентирай към нещо друго.

2.   Наистина днес повечето хора говорят английски, но може нещо да излезе. Щом си добра по математика и рисуване, може да помислиш за някаква свързана с тях специалност, един вариант е архитектурата. Ако искаш, може да я учиш в чужбина или някой ден да опиташ да преподаваш английски, ако не се получи с това, което си избрала да учиш. Добре ще е да се информираш за различни варианти, а езикът да ти остане добавка, но изборът е твой.

3.   2, относно преподаването - дори да си факир с С2 от Кеймбридж, както и признати сертификати TEFL, TESOL и още други - пак нищо не става в Европа. Законодателството е блато и приемат или само битници, на които им е роден език или трябва да си завършил специалност филология. Иронията е, че в държави като Япония и Южна Корея ги признават, но тук разни субекти ти казват по телефона: "Ооо, ма вие нямате образованЙЕ... "
(без да описвам мизерните условия, ако изобщо извадиш късмет или връзки за да стане). За частни училища може, но не и с малки деца - искат педагогика (въпреки, че сертификатите я покриват).
Авторке, ако си само с език - ориентирай се за навън, но си изкарай сертификати и ще стане (макар с родилни мъки).