Споделена история от Образование

Следване за медицинска сестра
Здравейте. Може ли, ако има студенти за медицинска сестра, да ми разкажат как минава едно следване. Държат ли на присъствие и тн.? Защото от една позната, нещата които чух съм направо потрес и искам още няколко гледни точки.
Благодаря предварително

Коментари

1.   Аз съм била в медицински колеж, но друга специалност. Имам наблюдение. 4 години присъствие-на практиката задължително. Ако си болна, носиш бележка от лекаря, като след това отсъствието се отработва. За лекции не съм сигурна, там може и да отсъстваш, но не е желателно. Последната година е само стаж. Може и преди да завършиш да работиш като болногледачка. Има предмети и изпити които са много трудни-анатомия например, други са за пълнеж и по-леки. Учи се латински, английски, физическо. Като цяло трудните изпити преобладават, мъка си е, но пак зависи от ореподаватели(някои са тотално изкукали) и дали ти се отдава. На мен например ми се отдаваше, влязох с пълно 6, но нямаше прием на мед. сестри в моя град, в друг имаше нулева година за рехабилитатор, та се замотах и не ми се учеше, иначе материята ми е лесна. Практиката е много важна.
Това е стара информация де. Аз ако имах сега възможност бих избрала рехабилитатор. Има рентгенов лаборант, мед. лаборант, акушерка, но сестра на много места може да се работи.
Работила съм в лаборатория, сестрите идваха от нощна смяна в билницата да вземат кръв-плащаха им левче на час(това преди много години, но пак беше мизерно заплащане). Лаборантите на минималното бяха, всички бяха така. Само лекарите печелеха. Да не те отчайвам, но заплащането е под всвкаква критика. Може обаче на много места да се пробваш-в детска градина например. Може и в чужбина.

2.   Много благодаря за бързия отговор. Приета съм за тази срециалност, но работя на много хубава позиция в здравеопазването отново(това съм завършила), затова ми е толкова трудно да реша, тъй като не искам да си губя работата. Гладна няма да остана, но явно е загуба навреме. Много пъти съм го чувала и май наистина няма смисъл.
Не съм много запозната с чужбина, защото не съм излиза извън България. Но пък имам приятлки, които казват, че тук и там-Няма база за сравнение.
Благодаря много!

3.   До авторката-би ли споделила от какво точно си била в потрес? Да не би да си разбрала, че грам не се учи и затова после човек, като отиде да му вземат кръв-жалките медицински сестри-1000 часа се чудят как да вземат кръв, вени пукат, не могат да улучат-страхотия си е просто.
Не останаха свестни и нормални лекари и мед. сестри в тая държава пропаднала.

4.   Авторка, любопитно ми е какво толкова си чула, та чак изпада в потрес? . Аз имам няколко познати, които са завършили за мед. сестри, но нищо ненормално не съм чула.

5.   Здравейте!
Учила съм за мед. сестра в Медицински университет Пловдив.
В другите градове не знам как е, но да тук в по-голямата част от лекциите искат присъствие, пускат се даже списъци и всеки си пише името и фак. номер.
За упражненията също се изискват присъствия

6.   Задължително е присъствието, особено в Пловдив

7.   Аз съм завършила филология, но и там присъствието беше задължително. От дивана е лесно да се вземе диплома. Ама трябват и умения.

8.   Единственият свестен коментар е на номер 1. Другите избивате страшни комплекси.

Смело напред, пък друго ще си дойде само!

9.   Разбира се че се изисква присъствие било дигитално или на място за лекции, както и време прекарано в самостоятелно учене (особено това). Университета може и да не ти дава също конкретно неща които да намираш винаги за нужни, конкретно в здравеопазването. Причината е че ти просто няма как да получиш знание със 'фуния'. Причината е че има тооолкова много неща които ги има в здравеопазването, та идеята е като завършиш да можеш сама да намираш информяция която е нужна за да помагаш на населенията. Анатомия и физиология се учи, здравеопазване се учи, как се развиват болести, какво е изгивяването при тяхното развитие и как се лекуват или третират, видове медикаменти се учат, как се управляват, как се дават и защо се дават по определен начин, какви странични или нежани ефекти имат и кога се ползват, за какво се ползват; отделно всеки човек живее със многовидни заболявания и как конкретно се третират, как би реагирала при влошаване на състоянието на място и каква интервенция би използвала зависи конкретно от многовидни фактори.. как да разпознаеш симптоми за да анализираш какво му има на човека като това е 'диагноза на медицинска сестра' и се различава от медицинската диагноза; учи се здравната система как функционира, болничната среда, учат се закони - за разлика от много други професии здравните работници са длъжни да знаят и учат здравни закони тъй като де прилаган постоянно.

Практиката ти е нужна за да може пък да се съчетава със теория която четеш от университета или такава намерена от теб си.

Имай в предвид че се покрива образование за деца, възрастни, психиатрични развивки и хора със недостатъци за учене и прочие. Много хора работят като санитари за да добият опит тъй като това поле изисква и контакт с хората, а и много зависи какво ти е потеклото. Човек израстнал в семейство със здрявни работници може да има преимущество във знания, умения и опит (товя не го казвам видиш ли че ти е конкурент човека... идеята е да помагате на населението и едни на други). Та това има голямо значение също. Дали човек би бил добря мед сестра или не има много фактори, но определено това изисква учене постоянно дето се вика, както и приложение за най-добри методи за лечение кошто може и да се откриват или преоткриват, преустройват. Имя джърнали, систематични ревюта и книги за разновидни аспекти. Има и неща включително които се учат и странично като поведение, работа в екип, предизвикателства в работната обстановка, протоколи и полици за действие и прочие.. имя много и не, не става от днес за утре и не, не става със хартия да се излезе само като със други полета. Изисква се постоянство за развитието на човека професионално и лично. И не, определено културата работната в здравеопязването е друга и се различава от другите работни места. Това е фундаментално да го знаеш

10.   Благодаря, номер 9! Точно от този отговор имах нужда, защото ми дава ясна представа за всичко. Аз работя в медицинска среда, но искам да се преориентирам и сега благодарение на теб, осъзнавам че съм на 1000% на прав път.