Споделена история от Образование

Избор на език
Здравейте, скоро ще ставам 11ти клас и ми се иска да започна да уча трети език. В училище уча английски, а немски почнах в 9ти клас. Немския в момента ми е малко труден, защото за разлика от английския, не съм го започнал от нулата както трябва. Въпреки че се справям до някаква степен, не знам от каква полза ще ми е, за това се чудя какъв друг трети език да започна да уча - Италиански или Испански. И двата езика ми харесват - Испанския се говори от много повече хора, но Италианският намира голямо приложение в Европа. Ще се радвам и ако някой освен съвет и ми каже някоя школа, която преподава езици онлайн, тъй като аз нито мога да намеря, нито в моя град има голям избор. Отворен съм за предложения - Италиански или Испански?

Коментари

1.   Италианският намира голямо приложение в Европа? Къде е това приложение, бе джанъм?

Залягай над немския, приятел. Грам смисъл няма в това да започваш трети език, при положение че не си овладял все още втория. Ползата ще е нулева, защото накрая ще си нито с читав втори, нито с читав трети.

А ако толкова пък те влече - испанският език е вторият по разпространение език в света, след китайския. Сам си направи сметката за приложението му в Европа...

2.   Здравей! Ще се радвам да дам съвет, аз завърших езикова гимназия преди 10 години, английски и немски. И двата ми вървяха добре, но поради стечение на обстоятелствата работех с английски, пътувах в САЩ и много използвах английския, развих го добре като цяло. Да, но в България английския се взима вече за даденост и не се заплаща достатъчно добре работа с английски. Аз живея във Варна, тук се оказа, че има ужасно много предлагане на работа с немски и то на много добри заплати, стартово над 2000 лв., Може да достигнеш 3-4 К заплата за не много времв. Забелязвам доста голяма разлика в оценяването на труда при двата езика. И реших, след 10 годишна пауза на моя немски, да запиша курсове да си го опресня и развия. Сега съм към края на курса и ще си търся работа с немски. В България не много хора го владеят, да не кажа малко хора, а има доста немски фирми на пазара, така че се насочи здраво към немския и ще си оценен за в бъдеще! Тоя филм да се учат по 2-3-5 чужди езика, го има само в България е е абсолютно ненужен сценарий. Вместо да захванеш 3 езика, от които накрая не владееш достатъчно добре нито един, а можеш само да си поръчаш кафе на три езика, просто си остани с английски и немски и насочи усилията най-вече на един от двата. Най- нужните езици в бизнес сферите! Испански добре, говорим е в световен мащаб, но ти гледай какво приложение има в България! То и гръцкия е хубав, на мен ми е любим чужд език, но не го уча, щото няма какво да правя с него в България. За италиански пък въобще забрави. Романтичен език, но до там. Колко италиански корпорации и фирми/бизнеси си срещал и чувал в България?
Гледай практично на нещата.

3.   По добре се опитай да научиш немски или английски качествено, вместо да се опитваш да учиш трети език. Малко хора владеят на високо ниво английски, а още по- малко немски.

4.   По-добре Испански.

5.   Всичко опира до това, какви намерения имаш да работиш с този език. А и нещо ми се струва, че колекционираш езици. Не си научила предишните два, искаш трети? Как на практика ще стане. Аз клоня към по-редки езици. Испански паралелки и гимназии има, но италианските са малко. Същевременно, чъм чувала от човек с испански, че двата езика са като български и сръбски. Ако знаеш единя, ще разбираш и другия.
Какво мислиш за скандинавските езици?

6.   Голямо значение има кой език ти харесва повече. На мен, например, винаги италианският ми е харесвал повече и затова навремето избрах него пред испанския. И сега бих избрал него. Нищо че испанският се говори от доста повече хора, за България по-практичен е италианският.
От една страна са по-силните връзки (фирми в България с италиански участие, роднини в чужбина и т. н. ) и близостта с Италия. Освен това, в училищата (включително още от първи клас! ) се изучава испански, а италианският не е толкова популярен. Признавам си, че не я разбирам и не я споделям тази мода - защото за мен е точно мода, временно увлечение, не и нещо рационално.
Ако знаеш английски и италиански, френския след това ще ти е доста по-лесен. Поне при мен беше така, макар че при френския са трудни и думите, и граматиката, и произношението.
И за финал - на италиански произношението е по-лесно и по-достъпно. Не се сещам за звук, който да го няма в българския и да ти създаде проблеми. Докато в испанския доста немалко думи се произнасят странно, а в европейския испански (в сравнение с латиноамериканския) произношението е още по-усложнено.

7.   Испански се говори в почти цяла Южна Америка, Мексико, САЩ и Испания. Така че не е като да е труден избор - давай с него.