Споделена история от Образование

Докторантура и университет
Здравейте, искам да запиша докторантура след време, но ми предстои да избера магистратура. Има ли значение каква магистратура ще избера (дали в същото направление или не). Не знам и каква докторантура имам право да запиша - по бакалавър или по магистър (или трябва и двете да са в едно направление). Чудя се и дали да запиша в същия университет, тъй като там преподавателите ме познават или в друг, защото пък другият ми е по-удобен.
Ще бъда благодарна ако ме насочите поне малко!

Коментари

1.   Бих ти казала, следвай интересите си. В коя област искаш да се развиваш?

2.   Никакво значение няма по какво си бакалавър или магистър, само трябва да си вземеш кандидат-докторантския изпит. Първо трябва да си отговориш за какво ти е, на практика докторантурата е безценна само за преподаватели, за частния сектор е все тая. Второ тя изисква сериозно ниво, тя представлява 150 стр. авторски научен текст, плюс статии, плюс преподаване на часове-30 часа, участие в конференции. В моя университет, приемът е формален(казват ти две теми да научиш) и после те оставят сам да се оправиш, разбира се имаш ръководител, който винаги ще е зает и това е. 99% от докторантурите не минават Изключенията са следните-любовници, роднини на преподаватели, както и наложили се специалисти от частния сектор. След като си избереш научно направление, прочети автреферати(най-същественото от докторантурата)-има много в нета, в библиотеките има копия от докторантури. Аз карах 6 години, като първият път не ме приеха, на всяко докладване ме сриваха, че за нищо не става, като се върна назад и аз нз как завърших, имах само един възрастен професор, пенсионер, който единствено ми даде структурата и казваше по някоя добра дума за мен. Важно е да се уточни, че много зависи от направлението, аз бях по 5. 1 Машинно инженерство-пълен ужас, по икономика и управление е много лесно. Имай си на представа, че някои докторантури си искат опити, аз си купих навремето тестови инструменти и по приятелски фирми ги правих. В заключение единици успяват и наистина е много трудно.

3.   Авторът: Явно е, че хич не е лесно, но гледам около себе си доста хора да записват и да си ги защитават успешно. Моята област, в която искам да се развивам, е литературата. В момента съм с бакалавър филология, но през следването ми повечето преподаватели, да не кажа всичките, по литературоведските дисциплини, забелязаха, че това е моето нещо и ме посъветваха да се развивам, защото имам потенциал. От друга страна аз самата го чувствам по този начин и дори пиша художествена литература. Затова беше запитването ми, не знам дали да се отклонявам от пътя си или пък да го следвам докрай, колкото и да бъде труден той. Честно казано да преподавам в университет ме привлича повече, отколкото в училище. Срещам се със зрели хора, а до момента мога да преподавам само в училище.

4.   2 ти е обяснил всичко. След като около теб е пълно с доктори, имаш информация от източника, за кякво точно питаш

5.   Това за връзките и любовниците е легенда, университетите имат нужда от докторанти, които да запълват местата. По литература не би трябвало да е особено трудно. Най-добре иди в университета, който си завършила и говори с някой преподавател, който е разбран и би могъл да ти е ръководител. Ако е съгласен той ще говори с декана дали и колко места може да има за докторанти и кога можеш да кандидатстваш, важна е също формата - редовна, задочна или свободна.
Успех!

6.   Авторът: До номер 5: Благодаря ти! Единият преподавател още във втори курс ми предложи помощта си, за дипломна работа, пък и за по-нататък така ми го каза. Явно това е имал предвид. Аз обаче нямах време и не правих дипломна при него, той сякаш не беше много щастлив от това. Но преподавателите наистина са отзивчиви. Не е лесно, но ми казват, че щом оцелях бакалавъра, ще мина и всичко останало. Ще се наложи да сменям и град на живеене, и работа. За всичко се изискват жертви.