Споделена история от Образование

Поведението на колегите от университета е отвратително
Здравейте! Студент по психология съм, но колегите от университета са много неприятни, не мога да се разбера с тях. Вече 3 години сме заедно. Подминаваме се. Днес се возя в рейса на път за лекции и се качва един колега. Засилих се да го поздравявам, а той като ме видя, наведе главата надолу, все едно не ме е забелязал и отиде да седне отзад. Вчера казах на един друг в коридора "Здрасти! " и той ме подмина като крайпътна табела, нито се обърна, нито реагира. Днес отивам да си включа телефона да се зарежда на последния чин, там имаше 1 колежка, слагам телефона на стола и я питам дали ще и пречи там, тя седи, гледа напред и все едно ни ме чува, ни ме вижда. От курса си общувам с 4-5 човека и повече нямам намерение да се опитвам да съм любезна с други. Задочно съм и колегите, поне повечето са на по 30-40 години и по-големи, не мога да повярвам какво поведение виждам от големи хора! Има и по-малки като мен, които сме започнали веднага след 12 клас, но сме малцинство май. Разделили са се на много групички, всеки говори предимно с хората от групата си. По коридорите се подминаваме. В общия чат като питам нещо не ми отговарят, контактуват си само определени хора. Това съм го коментирала и с други колежки, те също са забелязали, че в чата се отговаря само на определени хора. Има няколко жени, които са се самообявили за шефки, те определят часовете на лекциите, изместват си ги, удължават си почивките, звънят на преподавателите, веднъж няколко човека помолихме да не си правят почивката на обяд 2 часа, заради нас пътуващите, защото ние гоним автобуси, влакове, следим разписанията и влаковете са през 2 часа, а понякога и повече, беше ни отговорено "Какъв ви е толкова проблемът за половин час повече? ! ", после ни казаха като ни е проблем просто да си тръгнем от лекцията и да не ги занимаваме. Също така те определят датите за изпитите и т. н. и т. н... Вчера една приятелка от малкото, с които си общувам ми каза да се заслушам как шушукали и се подигравали, когато някой вземе участие в упражненията и реши да се обади. Аз не бях забелязала, но тя ми каза да обърна внимание, и че тя чува подигравки. Мислят си, че само те са компетентни да се изказват и някои от нас ни правят за смях. Днес влакът ми закъсняваше и писах в групата, ако може да предупредят преподавателя, да знае, че не съм вън да пия кафе, а е нещо независещо от мен, познайте дали някой от 20те човека в стаята беше предупредил. Има свестни хора сред колегите, но са малцинство и някак в компанията на останалите естествено почват и те да се държат различно. Чудя се какви психолози са това. Аз в себе си не виждам проблем, не сме имали почти никаква комуникация, да не говорим за конфликти, просто поздравявам, а те си въртят главите. Малко ми е неприятно случващото се, на моменти се чувствам сякаш ми има нещо, обстановката в университета ми е много неприятна и враждебна.

Коментари

1.   Щом учиш психология би трябвало да анализираш много добре ситуацията и сама да си отговориш на въпросите. Погледни през очите на 30-40 годишните - група майки с по едно-две деца, работещи като детски учителки, записали второ висше да си вдигнат заплата с някакъв процент. Твоят и техният свят са напълно различни - ти имаш различни цели в живота от техните. Те мислят как с минимални усилия да завършат и да се приберат по-бързо да сготвят и да си пуснат сериала, а ти гониш кариера. И двете страни са прави в случая. Опитай да завържеш приятелство с твои набори, може и от други специалности. Също има една фраза "никой с нищо не ти е длъжен", не очаквай да отвърнат с любезност на твоята любезност.

2.   Наричаш отвратително поведение на хора които отказват да ти правят услуги и да ти бъдат приатели? Това ли е отвратителното? Нима смяташ за задължително всички хора да ти обръщат внимание, да ти правят услуги, да се съобразяват с личноста ти и с това на теб какво ти е удобно?

3.   И тжва са пкихолжзи, които утре трябва да се срещат хора и да влият върху човешкия съдби. Явно си пич, съветвам те много да четеш и да се развиваш, ако утре искаш да си психолог. Такава простотия, такива хора, отлидай се и в теб, аз активно чета психология и ние сме отражение на себе си в комуникацията. Когато съм в лошо настроение нищо, че се усмихвам и хората се държат не толкова добре с мен, в сравнение когато съм в настроение.

4.   Напълно права си в наблюденията си. На преподавателите съвсем не им пука за ставащото, така че надежда всякаква остави. Винаги има едни самозвани нахалници, които се мазнят пред лекторското съсловие и обират точки докато преписват яко на изпити. И по стечение на обстоятелствата, тези хора често и завъшват преспокойно, дори и когато са били заловени да преписват. Те държат активната комуникация от името на всички (без значение дали са били избирани или не), те "колят и бесят", те си организират клики. Всякога е било така по нашенските вузове и така ще продължава, защото академичното тяло е апатично към студентите като цяло и гледа на тях единствено от финансово гледище.

5.   Какво очакваш - порастни. Повечето хора са гадняри - за съжаление. Аз много отдавна съм завършил, но колегите ми в офиса се държат точно както твоите състуденти.
На мен в началото ми тежеше, но постепенно свикнах - намерих си 2-ма души с които мога да общувам и с другите се държа както те се държат с мен. Просто трябва да се научиш да не ти пука за неща, които другите правят.

6.   Много си прав, трябва коректност в отношенията, другото води до нищо и няма смисъл, умен си, изискваи си тези неща, от всеки човек зависи да има точност в отношенията.

7.   И вие сте едни психолози всичките. Машинално карате образованието, да минат изпитите и да вземете дипломата, а дали сте добри специалисти това на никой не му минава и през ума.

Моята непрофесионална психологична оценка е, че се пазят от контакти, защото се страхуват някой да не разбере нещо лично и да използва тази информация, за да им навреди. Възможно е някой от тези неформални лидери да е пуснал слух за теб, за да настрои останалите срещу теб. А може би изглеждаш интелигентен, амбициозен и това дразни останалите скатавки, на които въобще не им пука за никаква психология, но искат тапията.

8.   Никой не ти е длъжен за нищо на тоя свят. Следвам магистратура и всеки в групата седи сам на чин. Отишли сме да учим, не да съзсаваме приятелства. Ако се наложи да отсъствам не занимавам никого. Голям човек си, не дете та някой да се грижи за теб. Това "младите" сте егати разлигавените хора, расли в саксии и очакващи всеки да се съобразява с вас. Аман от хора на които все другите съм й виночвни и длъжни

9.   Всичко идва от простотията им. Както се казва Прост народ Слаба държава. Хората масово изпростяха.

10.   Не съм имала лоши отношения в университета. Но съм има 1-2 приятелки, с които си общувахме. Другите нито са ме търсили, нито аз тях. Но не съм се правила, че не ги виждам като ги срещна. Услуги не съм искала от всеки, не ми е длъжен, всеки си е зает с нещо. Не съм търсила и някой да ми обяснява нещо, защото аз съм бляла някъде. Разлика от 20 години между колегите е голяма. Вие сте в различни категории, така че като малка, без професинален опит, е нормално малко от висока да те гледат, а не да те обгрижват като мами. За да се чувстваш по-комфортно, спри да имаш очаквания към околните, без да допринасяш с нищо.
Правили програми- ми, никой не ние е питал на нас кое ни е удобно. Дават дати и толкова.

11.   Още едно стайно цвете...

12.   Въпрос на възпитание. Аз лично не виждам какви усилия коства да върнеш поздрав или да отговориш на елементарен въпрос. Ако така игнорират и бъдещите си колеги на работното място, няма да е добре за тях.